Skutki uboczne farbowania włosów: Opuchlizna twarzy, łysienie, a nawet… zgon (warto ryzykować?)

Eksperci ostrzegają - w preparatach do koloryzacji czai się 36 groźnych składników!
Skutki uboczne farbowania włosów: Opuchlizna twarzy, łysienie, a nawet… zgon (warto ryzykować?)
18.06.2013

Farbowanie włosów to zabieg kosmetyczny popularny na całym świecie od lat. Kiedyś stosowano jedynie naturalne barwniki pochodzenia roślinnego, współcześnie zastąpiono je substancjami chemicznymi. Dzięki temu koloryzacja jest zdecydowanie łatwiejsza, zajmuje mniej czasu i pozwala na uzyskanie długotrwałego efektu. Wydaje się, że nowoczesne farby do włosów mają więc same zalety. Faktycznie, dla większości kobiet są rozwiązaniem bezkonkurencyjnym, ale niektóre z nas marzenie o nowym odcieniu mogą przypłacić nawet życiem!

Okazuje się, że wśród wielu substancji obecnych w farbach obecne są także takie, które silnie uczulają i wywołują nawet skrajnie poważną reakcję organizmu. Wystarczy wspomnieć, że w ostatnich latach udowodniono, że śmierć przynajmniej kilku kobiet w Europie była związana właśnie ze stosowaniem tego specyfiku. Z badania przeprowadzonego na zlecenie Komisji Europejskiej wynika, że w popularnych farbach można znaleźć aż 36 potencjalnie groźnych składników.

Niektóre z niebezpiecznych substancji mogą w skrajnych przypadkach wywołać poważne problemy z oddychaniem i doprowadzić do zgonu. Zazwyczaj jednak kończy się na mniej groźnych dla życia, ale bardzo uporczywych skutkach ubocznych – silnej opuchliźnie twarzy, a nawet utracie włosów. Jeśli uważnie przyjrzycie się opakowaniu własnej farby do włosów, dostrzeżecie, że wydrukowano na nich tego typu ostrzeżenia. Firmy kosmetyczna są do tego zobowiązane od niemal 2 lat.

Lekarz dermatolog, doktor Ian White, który przeprowadzał badania na temat szkodliwości farb do włosów, twierdzi że to za mało. Jego zdaniem niewielkie ostrzeżenie na tylnej lub bocznej części opakowania zupełnie nie rzuca się w oczy i większość kobiet nie ma zielonego pojęcia o ewentualnych konsekwencjach. W raporcie zawarł odważne zalecenie – oznaczanie każdego opakowania farby do włosów w ten sam sposób, co paczek papierosów. Przestroga o skutkach ubocznych powinna być widoczna na każdej stronie opakowania, także na jego przodzie. Szacuje się, że reakcja alergiczna występuje u kilku procent użytkowników tego typu kosmetyków.

Zespół składający się z chemików i dermatologów zbadał farby do włosów oferowane przez najpopularniejsze koncerny kosmetyczne. Okazało się, że nawet w tych reklamowanych jako najbardziej naturalne występują groźne substancje. W większości - kilka z listy 36 najgroźniejszych. Czy możemy się przed nimi ochronić? O to będzie naprawdę trudno, ale do czasu prawnych kroków ze strony instytucji europejskich, mamy trzy wyjścia – zaprzestać farbowania (dla większości nierealne), nie przejmować się zagrożeniem (jak do tej pory) lub wybierać preparaty rzeczywiście jak najbardziej naturalne (a równocześnie pamiętać, że takich nie znajdziemy wśród farb gwarantujących koloryzację przez wiele tygodni).

Co jakiś czas w zagranicznych mediach pojawiają się informacje o fatalnych skutkach stosowania farb. Wystarczy wspomnieć 38-letnią Julie McCabe, matkę dwójkę dzieci z Wielkiej Brytanii, która trafiła do szpitala z trudnościami w oddychaniu, przez co doznała niewydolności serca i uszkodzenia mózgu. Po roku w śpiączce zmarła. Ryzyko jest więc jak najbardziej realne.

Polecane wideo

Komentarze (23)

Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 30.03.2019 01:41
Nie ma śmiacia. Wczoraj pierwszy raz farbowalam włosy u swojej fryzjerki ( zawsze farbowalam w domu A do Niej chodziłam tylko ścinać) po kilkunastu minutach zaczęło mi się coś dziać z okiem. Ja do lustra A oko spuchnięte . Szybko zmylysmy farbe ale opuchlizna ( juz w mniejszym stopniu) utrzymuje się juz 12 godzinę od farbowania. Powiem , że jestem z deka przestraszona. Wyczuwam jakbym miała pod powieką wodę...bede obserwować będzie się utrzymywać pojadę do szpitala.. A do swojej fryzjerki będę chodziła jednak tylko na ścięcie.
odpowiedz
Klaudia (Ocena: 5) 04.07.2013 14:01
Gratuluję umiejętności pisania 4 stron o tym samym, myślałam, że dowiem się jakie są te szkodliwe składniki, ale nic nie znalazłam :/.
odpowiedz
klara (Ocena: 5) 18.06.2013 19:53
coś w tym jest mi starasznie zaczeły wypadać włosy po koloryzacji;/ od tamtej pory nie farbuje i to co zostało to jest .... mojej kolezanki brat jak sie na blondyna rozjasnił jako młody chłopak to do dzis nie ma włosow ...myśle , że farba do włosów napewno ma jakies szkodliwe składniki wkoncu to chemia ...ale mało sie o tym mówi bo wiadomo to biznes tak jak inne swinstwa
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 18.06.2013 17:24
jestem fryzjerką od 5 lat, nigdy zadna klientka nie umarła od farbwania włośów, niw ywłysiała i jeżeli nie jest uczulona na takie preparaty to nie puchnie, owszem mam kilka klientek które puchną jezeli rozjasniacz dotknie ich skóry i zdarzało mi sie robic im balejaże nie dociągając mieszanki na skóre głowy nastepnie piją wapno zwykłe calcium i nic im nie jest , natomiast zgony i inne brednie to głupota, ja sam farbuje , dekoloryzacja, rozjaśnianie i inne kombinacje robie na sobie od kilku lat i żyje, czyżbym oszukała przeznaczenie??
odpowiedz
bimon (Ocena: 5) 18.06.2013 14:23
Uwaga! Jedzenie może powodować puchnięce, łysienie, a nawet śmierć! Warto tak ryzykować?? Życie na krawędzie f uck yeach
zobacz odpowiedzi (1)

Polecane dla Ciebie