Z brunetki w blondynkę (Wszystko o radykalnej koloryzacji)

Sprawdź, jak przejść metamorfozę!
Z brunetki w blondynkę (Wszystko o radykalnej koloryzacji)
07.08.2011

Farbowanie niszczy włosy – zgoda. Jednak pod warunkiem, że robisz to bardzo często metodą chałupniczą (również w domu można farbować kosmyki sprawnie i bez wpadek), stosujesz toksyczne preparaty z amoniakiem, które uszkadzają strukturę włosów, a po koloryzacji nie dbasz o swoją czuprynę. Radykalna zmiana (szczególnie rozjaśnianie) jest szokującym zabiegiem, który lepiej przeprowadzić w profesjonalnym gabinecie. Jeśli planujesz taką metamorfozę, przeczytaj ten artykuł, żeby dowiedzieć się, co będzie się działo z twoimi włosami.

Trochę podstaw

Nie ma innej możliwości – im bardziej radykalny zabieg i im zmiana koloru włosów odważniejsza, tym stężenie emulsji utleniającej będzie większe. Magdalena Suligowska, autorka poradnika „Farbowanie włosów” argumentuje: jeśli wymarzony kolor ma być ciemniejszy od naturalnego koloru, stężenie emulsji musi wynieść 6 proc. Tak samo, gdy odcień włosów ma być jaśniejszy od koloru wyjściowego o jeden, dwa tony. Ale jeżeli chcesz przefarbować się z ciemnego na jasny, stężenie emulsji utleniającej wyniesie co najmniej 12 proc.! Pamiętaj, że przed radykalną zmianą powinnaś poradzić się fryzjerki. Każdy typ urody ma korzystny i niekorzystny kolor włosów. Magdalena Suligowska podkreśla, że dla odcieni typu rudy lub złoty blond niekorzystna barwa to wszelkie zimne odcienie, czarny, szary i ciemne rudości. Platynowych blondów i czerni nie lubią włosy rude i kasztanowe. Z kolei brunetki, szatynki czy kobiety z tzw. białym blondem powinny wystrzegać się rudości i złotego blondu.

farbowanie włosów

Zmieniam się: z brunetki blondynka lub ruda

Rozjaśnianie włosów to jeden z bardziej inwazyjnych fryzjerskich zabiegów chemicznych. Bezpośrednio przed jego wykonaniem przygotowuje się emulsję rozjaśniającą, która po zaaplikowaniu na włosy działa na melaniny zawarte w korze – wymienia Izabela Suligowska w poradniku „Dobieranie preparatów do rozjaśniania i odbarwiania włosów”. Rozjaśniać włosy można lotionami i tonikami, w których głównym składnikiem są wodne roztwory nadtlenku wodoru o stężeniu 3-6 proc, jednak ta forma sprawdza się przy rozjaśnianiu góra o dwa tony. Więcej o bezpiecznym rozjaśnianiu piszemy w osobnym tekście.

Jeśli z brunetki chcesz się przefarbować na blondynkę lub rudzielca, konieczne będzie odbarwienie włosów przy użyciu specjalnych dwuskładnikowych emulsji rozjaśniających pasma o cztery, pięć tonów. Jednak najlepsza, gwarantująca rozjaśnienie nawet o sześć tonów metoda rozjaśniania to proszki i pasty o silnym działaniu, dwuskładnikowe. Pierwszy składnik to połączenie związku silnie alkalizującego oraz wzmacniacza rozjaśniania, którym mogą być nadsiarczany czy nadtlenek magnezu, drugi zaś jest oksydantem z nadtlenkiem wodoru o stężeniu do 12 proc.

Przy takiej zmianie – jak twierdzi Izabela Suligowska w swoim poradniku – zaleca się zastosowanie barwników bezpośrednich (np. niebieskiego i fioletowego), które likwidują zażółcenie włosów. Są również związki kompleksowe (to np. sole metali), które wiążą jony metali powstające podczas rozjaśniania, tym samym zapobiegając ich negatywnemu wpływowi na efekt rozjaśniania. Musisz sobie zdawać sprawę, że podczas rozjaśniania włosów zachodzi szereg reakcji ubocznych wpływających na jakość kosmyków. To m.in. wysuszenie włosów, osłabienie ich zewnętrznej warstwy, elektryzowanie się pasemek czy łamliwość. Zmianę z czarnego na jasny zawsze (!) przeprowadzaj w rekomendowanym salonie fryzjerskim. Przygotuj się, że zabieg trzeba będzie powtórzyć, niekiedy nawet trzykrotnie. W międzyczasie możliwe jest zabarwienie włosów na nieładny rudy odcień – musisz być na to przygotowana. Chyba że właśnie na takim kolorze ci zależy. Na pewno będzie łatwiejszy do uzyskania niż blond.

Odbarwianie ciemnych włosów, aby uzyskać jasny odcień to zabieg destrukcyjnie wpływający na strukturę kosmyków – zanim się na niego zdecydujesz, dobrze się zastanów. O tym, jak pozbyć się czarnego koloru z włosów, przeczytasz także w osobnym artykule.

farbowanie włosów

Zmieniam się: z blondynki brunetka lub rudzielec

To zmiana znacznie prostsza niż poprzednia, może jednak równie mocno osłabić strukturę włosa. – Efekt końcowy farbowania zależy od umiejętności fryzjera i życzenia klientki – zwraca uwagę Zuzanna Sumirska, autorka książki „Planowanie zabiegów farbowania włosów”. Również taka zmiana jest szokiem dla czupryny, dlatego lepiej oddać się w ręce profesjonalistki, która doradzi farbę i metodę koloryzacji. Blondynka w czarnym odcieniu może wyglądać nienaturalnie, dlatego fryzjerka ma prawo polecić czekoladowy brąz albo inny ciemny zimny odcień brązu, które wyglądają prawie jak czarny, a nie zniszczą tak bardzo włosów i będą efektowne.

Uwaga. Przed każdą radykalną koloryzacją warto zdecydować się na zabieg dekoloryzacji. – To proces usuwania sztucznych barwników z włosów. Można ją wykonać, stosując preparaty do rozjaśniania lub dwuskłanikowe dekoloryzatory redukcyjne – zaznacza Izabela Suligowska.

W przypadku zmiany na rudy, fryzjera może zaproponować mniej odważny i wpadający w czerwień odcień. Pamiętaj, że najtrudniej pozbyć się właśnie czerwieni, mimo że kolor szybko się spłukuje i blaknie, więc później prawdopodobnie nie obejdzie się bez dekoloryzacji czupryny. Ciężko jest również wrócić do blondu – konieczny będzie proces opisany na początku, czyli radykalne, chemiczne odbarwianie, które bardzo niszczy włosy. Warto więc zdecydować się na dodatkowy zabieg np. dwa tygodnie po farbowaniu, wzmacniający czy odżywiający strukturę włosa. Może to być tzw. rekonstrukcja kosmyków. Zabieg najlepiej powtórzyć dwa, trzy razy. Konieczne jest również stosowanie dobrych kosmetyków do włosów – szamponu i obowiązkowo odżywki, poleconych przez fachowca.

Zanim usiądziesz na fotelu u fryzjera i powiesz, jaka zmiana ci się marzy, dobrze przemyśl swoją decyzję. Profesjonalistka może dać ci kilka rad, jednak za nietrafioną koloryzację i zniszczone włosy zapłacisz tylko ty.

Julia Wysocka

Zobacz także:

7 najczęstszych pytań o włosy

Poznaj odpowiedzi na najbardziej popularne pytania o włosy.

Fryzjerska recepta na błyszczące włosy

Już wiemy, co robić, żeby kosmyki lśniły ze wszystkich sił.

Polecane wideo

Komentarze (63)
Ocena: 5 / 5
Jagnae (Ocena: 5) 26.03.2019 19:23
Też chodzę do In Harmony. Kiedyś zniszczyłam sobie włosy rozjaśnianiem, teraz mam zdrowe mimo zmiany koloru, ale robiłam u doświadczonego fryzjera.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 28.01.2019 15:31
Jeśli zmieniać z ciemnego na jasny kolor to tylko u fryzjera, łatwo samemu sobie zrobić krzywdę i zniszczyć włosy :/ mi to zrobili dobrze w In Harmony i powiem, że nigdy nie miałam tak fajnie ufarbowanych włosów :)
odpowiedz
Kasia (Ocena: 5) 02.10.2017 09:32
Ja zdecydowałam sie na taką koloryzację w Studio Stylizacji Katarzyna Pielka Poznań.Ale z pomocą olejka TCA. Cieszę się, że miałam okazję poznać coś takiego.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 07.07.2017 12:31
A miałaś przy rozjaśnianiu robiony Olaplex?
zobacz odpowiedzi (1)
gość (Ocena: 5) 30.03.2017 11:18
Uzyskanie idealnego koloru na włosach to prawdziwa sztuka. Jak zamarzyło mi się różowe sombre to zrobiłam je w salonie u pani Kasi w In Harmony. Domowe farbowanie nigdy nie wychodziło mi na dobre.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie