Tatuaż, piercing, bodypainting - kiedy powiedzieć STOP?

Czy wszystkie metody upiększania są bezpieczne? Jakie są granice modyfikacji ciała?
Tatuaż, piercing, bodypainting - kiedy powiedzieć STOP?
26.10.2010

Karina właśnie rozpoczęła studia dziennikarskie na Uniwersytecie Warszawskim. Na studentkę jednak nie wygląda. Zanim przeprowadziła się do stolicy, wpadła w szał ozdabiania swojego ciała. – Zaczęło się od piercingu pod wargą. Potem przebiłam sobie pępek – opowiada Karina. Z czasem ozdabianie przynosiło dziewczynie coraz więcej frajdy. Zrobiła sobie tatuaż na kostce (motyla) i na łopatce (napis po japońsku, podobno jej imię). Teraz ma jeszcze sześć kolczyków w prawym uchu, ogoliła połowę głowy, czasami nosi kolorowe szkła kontaktowe. – To jest trochę jak nałóg. Jak się już zacznie, to nie można przestać. Poza tym tatuaże i kolczyki wyglądają super – uważa Karina.

Nasza rozmówczyni to fanka ozdabiania ciała. Obecnie istnieje wiele sposobów na upiększenie skóry. Istnieją jednak żelazne zasady, których powinnaś przestrzegać, zanim zdecydujesz się na ozdobę:

- jeśli myślisz o piercingu czy tatuażu, zabiegi zawsze wykonuj w sprawdzonych, renomowanych salonach. Nigdy nie rób tego sama (!), nie ufaj również podwórkowym, tanim zakładom. Podpytaj znajomych, wygoogluj salon, do którego się wybierasz. Chodzi przecież o twoje zdrowie i bezpieczeństwo!

- zanim zdecydujesz się na ozdobienie ciała, zastanów się kilka razy. Zabieg usunięcia tatuażu jest skomplikowany i kosztowny, a w dodatku należy liczyć się z ryzykiem powstania blizny  (sprawdź w osobnym tekście, jak możesz się go bezpiecznie pozbyć). Po piercingach również mogą zostać nieładne dziurki, zaś źle dobrane szkła kontaktowe mogą popsuć wzrok.

- niektórzy mają bardzo wrażliwą skórę i źle reagują na jej ozdabianie. Dziurka od kolczyka może ropieć, a skóra puchnąć. Również w przypadku tatuażu istnieje ryzyko pojawienia się obrzęku

Najpopularniejsze techniki ozdabiania ciała:

Piercing. Obecnie można go zrobić niemalże wszędzie. Pępek, broda czy brew to już przeżytek. Teraz robi się kolczyki pod ustami, między piersiami, za uszami. Jednak osoby nieodporne na ból powinny zdawać sobie sprawę, że to bardzo bolesna metoda ozdabiania ciała. I pod żadnym pozorem nie wolno jej stosować w domu – mogłoby wtedy dojść do bardzo groźnego zakażenia! Po przekłuciu zwykle pojawia się opuchnięcie. Obrzęk ustępuje najczęściej po około miesiącu, a w tym czasie trzeba przestrzegać zaleceń specjalisty, np. nosić plaster na pępku (gdy kolczyk jest w tym miejscu) albo zrezygnować z całowania (gdy kolczyk jest w języku). Piercingi są obecnie najchętniej stosowane przy bodymodifications.

ciało

Tatuaż. Zanim się na niego zdecydujesz, zastanów się kilka razy. Tatuaż z założenia jest ozdobą na całe życie, więc decyzji o jego wykonaniu nie można podejmować pochopnie. Wybierz profesjonalny, zaufany salon. Przed zabiegiem porozmawiaj z osobą, która będzie ci wykonywać tatuaż – masz prawo zapytać o wszystko! Wykonanie tej ozdoby jest dość bolesne, dlatego możesz skorzystać ze znieczulenia. Bardzo ważne jest dbanie o tatuaż już po jego wykonaniu. Będzie się goił około miesiąca, na początku skóra zrobi się czerwona lub wręcz sina. Ważne jest, aby ozdoby nie dotykać, ani nie przemywać, a  przez pierwsze trzy tygodnie nie chodzić na solarium, saunę czy basen. Niektórzy odradzają również spożywanie alkoholu w początkowych dniach. A przy okazji zapraszamy do galerii najbardziej zwariowanych tatuaży świata.

Biotatuaż. To alternatywa dla osób, które marzą o ozdobie ciała, ale nie chcą decydować się na trwały tatuaż. Przy wykonywaniu tatuażu biologicznego pigment umieszcza się pod skórą na głębokości od około 06 do 1,4 mm. Biotatuaż zaczyna wyraźnie blednąć po około roku. Zdarza się również tak, że nawet po kilku latach nie schodzi, zamienia się za to w nieładną plamę. Zabieg jest praktycznie bezbolesny, warto jednak wcześniej wykonać próbę uczuleniową – robi to specjalista w salonie tatuażu lub kosmetycznym. Ta forma ozdabiania ciała ma jednak bardzo wielu przeciwników, którzy uważają, że po latach biotatuaż wygląda jak "więzienny".

Zwariowane szkła kontaktowe. Nie są drogie i możesz je założyć oraz zdjąć w dowolnym momencie. Do wyboru są: kolorowe, czarne, z wzorkami, rysunkami, obrazkami. Wiele z nich wygląda naprawdę upiornie, ale są też takie, które pozwolą nam cieszyć się pięknym, błękitnym spojrzeniem... Pamiętaj jednak, że powinny być to soczewki najnowszej generacji, które mają znacznie wyższą od normalnych przepuszczalność tlenu. Zwykle wykonuje się je z materiału hydrożelowego, co wpływa na komfort ich noszenia. Przed założeniem soczewek, warto dowiedzieć się kilku  podstawowych rzeczy na ich temat. Poza tym powinno się je wymieniać raz na rok. Jednak długotrwałe noszenie kolorowych szkieł kontaktowych może niekorzystnie wpływać na wzrok. Po tę formę ozdoby mogą raczej sięgać osoby, które na co dzień noszą okulary lub właśnie soczewki.

bodypainting

Ozdoby na zęby. W tym przypadku warto wybrać subtelną ozdobę, bo zbyt duża może wyglądać nieciekawie i kiczowato. Zwykle na boczne zęby przykleja się kryształki lub brylanciki. Zabieg przyklejania tego typu ozdoby powinno się wykonać w gabinecie stomatologicznym. Trwa około 15 minut i odbywa się bez wiercenia. Jest całkowicie bezbolesny, bezpieczny i odwracalny. Nie uszkadza szkliwa. Biżuterii nazębnej można się w każdej chwili pozbyć – również u dentysty. Sam kryształek utrzymuje się na zębach nawet do kilku lat i nie trzeba o niego specjalnie dbać.

Bodypainting. Malowanie ciała to sztuka. Odbywają się nawet festiwale bodypaintingu. Ta forma ozdoby jest metodą bezpieczną i bezbolesną oraz, trzeba to zaznaczyć, tymczasową. Farbę nakłada się na ciało technikami: pędzel i gąbka, aerograf, efekty specjalne oraz UV bodypainting. Aerograf, zwany również airbrush to sposób malowania ciała pistoletem ciśnieniowym. Efekty specjalne to kombinacja pędzla, gąbki i aerografu. A metoda UV to ozdabianie skóry farbami fluorescencyjnymi, które świecą pod ultrafioletowym światłem. Choć bodypainting to krótkotrwała metoda ozdabiania ciała, warto chociaż raz w życiu oddać się w ręce artysty.

Jak nie przekroczyć granicy bezpieczeństwa?

Przede wszystkim zdrowy rozsądek powinien górować nad zachciankami. Przed każdym zabiegiem należy przeanalizować wszystkie za i przeciw, porozmawiać ze specjalistą, zadać nurtujące pytania. Warto również dowiedzieć się, jak można bezpiecznie usunąć ozdobę oraz jakich powikłań można się spodziewać po upiększeniu skóry konkretną metodą.

Julia Wysocka

Zobacz także:

Zrobiła sobie tatuaż z prochów syna!

Profanacja? A może wyraz miłości? Pewna kobieta po śmierci syna zrobiła sobie tatuaż z jego prochów!

Czy kolczyk w pępku jest jeszcze modny?

Piercing w pępku jest trendy, pod warunkiem, że pamięta się o kilku kwestiach.

Polecane wideo

Komentarze (66)
Ocena: 5 / 5
Anonim (Ocena: 5) 26.08.2011 20:14
Kurcze, jeżeli danemu człowiekowi się to podoba i nie robi przez to krzywdy innymi to dajmy mu wolną rękę. Widać, że większość jest jeszcze nietolerancyjna.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 20.06.2011 16:17
8 Kolczyków to nałóg ? Ja miałem 26 i nie uważam tego za nałóg lecz za podkreślanie swojej urody ;) Pozdrawiam
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 19.03.2011 10:45
No, zdjęcia są spoko.; )
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 12.12.2010 11:53
Nie przesadzacie z tym, że to pisał ktoś całkiem nieogarnięty w tym temacie? Trochę pokręcone, zwłaszcza w kwestiach tatuażu, ale wiele informacji jest prawdziwych. Co do studentki z wykolczykowanym uchem- gorsze obrazki widuje się nawet w gimnazjach, więc nie wiem skąd ją wytrzasnęliście.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 13.11.2010 12:23
Widać że ktoś kto pisał ten artykuł po pierwsze nie ma o tym zielonego pojęcia, a po drugie jest przeciwnikiem tego (widać po tym jak o tym pisze)
odpowiedz

Polecane dla Ciebie