Jak usunąć przebarwienia na twarzy?

Plamy i przebarwienia na skórze potrafią skutecznie odebrać pewność siebie i sprawić, że czujesz się naprawdę nieatrakcyjnie. My podpowiadamy, jak zaradzić temu problemowi!
Jak usunąć przebarwienia na twarzy?
10.09.2010

Przebarwienia skóry to problem, który dotyka ponad 30% kobiet po 30. roku życia i  90% po 50. roku życia. Zmiany barwnikowe są skutkiem zaburzeń powstawania melaniny lub jej nieprawidłowego rozmieszczenia. W naskórku może być zbyt dużo melanocytów (komórek, w których powstaje melanina) lub – chociaż liczba komórek barwnikowych jest prawidłowa – produkowana ilość melaniny jest za duża. Głównym czynnikiem zaburzającym proces tworzenia melaniny w skórze, odpowiedzialnym za 60% wszystkich przebarwień, jest promieniowanie UV.

Poznaj źródło

Główną przyczyną powstawania przebarwień jest nadmierne odkładanie się melaniny w komórkach skóry. Na proces powstawania przebarwień mają wpływ przede wszystkim czynniki hormonalne i genetyczne, a także ekspozycja skóry na promieniowanie ultrafioletowe, zaburzenia endokrynologiczne (np. choroby tarczycy, nadnerczy, jajników), ciąża, przyjmowanie leków hormonalnych np. doustnych środków antykoncepcyjnych, substancji o działaniu fototoksycznym bądź fotoalergicznym oraz stosowanie niektórych  kosmetyków. Ciekawym przykładem powstania przebarwień jest tzw. Berloque-dermatiti, zmiany przebarwieniowe powstałe pod wpływem ekspozycji słonecznej i bergaptenu, zawartego w olejku bergamotowym np. w perfumach. Dochodzi wtedy do powstawania smugowatych przebarwień w miejscach aplikacji perfum – na bocznych powierzchniach szyi i dekolcie.  

Przebarwienia powstają również jako efekt zejścia stanów zapalnych (np. trądziku, urazów skóry). Zmiany przebarwieniowe w postaci plam różnej wielkości najczęściej zlokalizowane są na twarzy, dekolcie i grzbietach dłoni. W zależności od umiejscowienia dzielimy je na naskórkowe (bardziej powierzchowne) oraz głębsze skórno-naskórkowe i skórne.

przebarwienia

Piegi są niewielkimi, brązowymi  plamkami  znajdującymi się w miejscach eksponowanych na słońce. Powstają na skutek zwiększonej syntezy melaniny, przy niezmienionej liczbie melanocytów, a pod wpływem słońca ciemnieją. Plamy soczewicowate powstają na skutek zwiększonej syntezy melaniny oraz zwiększonej liczby melanocytów - zwykle są większe i ciemniejsze od piegów. Ostuda, czyli chloasma, najczęściej pojawia się na twarzy (policzki, górna warga, czoła) u kobiet z zaburzeniami hormonalnymi, w ciąży lub w trakcie stosowania antykoncepcji hormonalnej.

SOS

W celu rozjaśniania przebarwień stosujemy preparaty zawierające aktywne składniki takie jak retinoidy, kwas azelainowy, kwas kojowy, fitowy, witaminę C, kwas alpha liponowy i arbutynę.  Zastosowanie znalazły też alfa i beta-hydroksykwasy, alfa keto-kwasy i polihydroksykwasy. Preparaty te powinny być aplikowane ostrożnie, a osoba, u której przebarwienia wystąpiły, powinna unikać słońca oraz stosować filtry przeciwsłoneczne o wysokim wskaźniku fotoprotekcji.

Niwelowanie już powstałych zmian nie jest łatwe i aby było skuteczne, wymaga determinacji i konsekwencji. Preparaty aplikowane w kuracji należy stosować regularnie, często przez wiele miesięcy. Mogą one wywołać podrażnienia powodujące dyskomfort, a nawet przyczyniające się do powstawania nowych zmian, dlatego tego typu kuracje przeprowadzane są pod kontrolą lekarza.

Preparaty rozjaśniające przebarwienia mogą być stosowane osobno lub jako element kuracji łączonej z zabiegami u dermatologa. Zabiegi stosowane w tego typu problemie skóry to .m.in.: peelingi chemiczne, mikrodermabrazja, laseroterapia. 

Koniecznie wypróbuj:

Intensywny krem rozjaśniający na przebarwienia, 35 zł/40ml

Serum na noc redukujące przebarwienia, 37 zł/40 ml

Aktywny krem punktowy na przebarwienia, 39 zł/15 ml

Opracowała Natasza Lasky na podstawie porad:

Agnieszki Szewczyk z Kliniki Dermatologiczna WUM

dr E. Chlebus z Kliniki NovaDerm

Zobacz także:

Jak na zawsze pozbyć się trądziku? 

Twoją skórę szpecą przebarwienia i niedoskonałości? Wyleczenie trądziku nie jest proste, ale przy odrobinie wysiłku może się udać!

5 rzeczy, które musisz wiedzieć zanim użyjesz samoopalacza

Jesteś przeciwniczką kąpieli słonecznych? Zanim sięgniesz pod słońce z tubki, przestudiuj nasz miniporadnik!

Polecane wideo

Komentarze (94)
Ocena: 5 / 5
Kacha (Ocena: 5) 24.04.2019 10:01
Bez dwóch zdań kremy Whiten są najlepsze na przebarwienia na twarzy
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 13.02.2019 15:01
Ktoś z was próbował może zabiegów laserowych? U mnie sprawdziły się znakomicie, w momencie kiedy żadne kosmetyki nie dawały rady z moimi przebarwieniami. Zabieg zrobiłam w Klinice Krajewski.
odpowiedz
Ilona (Ocena: 5) 02.11.2018 13:30
widzę, że nie tylko mnie pomógł ten krem, ale faktycznie działa cuda!
odpowiedz
Natalie (Ocena: 5) 14.10.2018 14:17
Mi pomagają kosmetyki Novaclear z serii Whiten a w szczególności ich krem wybielający i serum.
odpowiedz
Hania (Ocena: 5) 10.05.2018 12:42
Na moją skórę póki co świetnie działa krem Calluna Medica wybielający - skład całkowicie naturalny. Bardzo polecam :)
odpowiedz

Polecane dla Ciebie