Jak bezpiecznie usunąć tatuaż?

Nie musisz mieć tatuażu przez całe życie. Jeśli ci się znudzi możesz go usunąć, chociaż to nie tylko sporo kosztuje, ale również jest ryzykowne.
Jak bezpiecznie usunąć tatuaż?
09.08.2010

Jakiś czas temu pisaliśmy, że tatuaże wychodzą z mody. Na dowód tego można wskazać mężczyzn: co drugi z nich nie akceptuje tatuaży u dziewczyn, uważając ozdobione w ten sposób kobiece ciała za mniej atrakcyjne. Nic zatem dziwnego, że coraz więcej osób postanawia usunąć tatuaż, choć pokutuje przekonanie, że trzeba mieć go dożywotnio. Przy dzisiejszych możliwościach możesz pozbyć się zarówno normalnego tatuażu, jak i tego wykonanego z henny czy biotatuażu. Pamiętaj jednak, że usuwanie ozdoby z ciała to długi proces, a efekty są często przeciętne – w większości przypadków na ciele zostają blizny. Przed zabiegiem warto zapoznać się z technikami usuwania tatuażu, kosztami i ewentualnymi powikłaniami.

Pająk zamiast węża

Jest kilka sposobów na pozbycie się niechcianego tatuażu. Jeśli tatuaż ci się znudzi, przestanie się podobać lub jego wykonanie będzie dalekie od oczekiwań, najprostszą i najmniej inwazyjną metodą jest przerobienie go na inny. Z tego sposobu warto skorzystać, jeżeli nie chcesz już dłużej mieć na ciele jakiegoś wzoru, ale całkowite jego usunięcie nie jest dla ciebie rozwiązaniem, bo nadal chcesz mieć na ciele tatuaż. Pamiętaj jednak, że po przerobieniu tatuaż zwykle wygląda „ciężko” i znacznie bardziej niż wcześniej rzuca się w oczy. Gorzej będzie także z przerobieniem dużych i wyraźnych tatuaży. Łatwiej jest przerobić małe, delikatne motywy. Za przerobienie zapłacisz tyle co za normalny tatuaż. Ozdobę zmienisz w salonie tatuażu. Wybierz jednak sprawdzone miejsce; najlepiej to, gdzie powstała twoja pierwsza ozdoba (i z której byłaś zadowolona!).

Pod nóż

Metodą, która pozwoli ci całkowicie pozbyć się tatuażu, jest jego chirurgiczne wycięcie. Zwykle poleca się ją w przypadku, gdy usunięcie ozdoby laserem się nie powiodło. Trzeba podkreślić, że jest to bardzo poważny zabieg. Polega na tym, że lekarz skalpelem usuwa część naskórka pokrytą wzorem. Po usunięciu tatuażu, ciało zszywa się, a w miejscu ozdoby zostaje blizna. Ta metoda sprawdza się w przypadku małych i delikatnych tatuaży, bo blizna jest wtedy niewielka i praktycznie niewidoczna.

jak usunąć tatuaż

Nowa skóra

Zabieg ten jest znacznie bardziej skomplikowany w przypadku dużych tatuaży. Tutaj wzór można wycinać etapowo. Najczęściej jednak ubytek skóry pokrywa się przeszczepem. Co to oznacza? Najpierw w okolicę tatuażu wszczepia się specjalny woreczek, który przez kilka tygodni wypełnia się solą fizjologiczną. Po utworzeniu się nadmiaru skóry można ją przesunąć w miejsce po tatuażu, zwłaszcza że woreczek jest bardzo rozciągliwy. Trzeba jednak podkreślić, że chirurgiczne usuwanie tatuażu w przypadku rozległych wzorów prowadzi do powstania nieestetycznych, widocznych blizn. Co więcej, ta metoda jest kosztowna. Za usunięcie niewielkiego obrazka (przykład: wysokość 10 cm, szerokość 5 cm), trzeba zapłacić nawet kilka tys. zł.

Kolor ma znaczenie

Najpopularniejszą metodą usuwania tatuaży jest laseroterapia – w ten sposób można usunąć z ciała zarówno czarne, jak i kolorowe ozdoby. Podczas zabiegu światło emitowane przez laser jest absorbowane przez pigment. W ten sposób komórki zawierające barwnik ulegają zniszczeniu. Jednak aby zabieg był skuteczny, należy prawidłowo dobrać długość fali, która będzie absorbowana przez konkretny barwnik. Najłatwiej usuwa się kolory ciemne, takie jak czerń i granat. Znacznie ciężej znikają tatuaże o kolorze jasnym: żółtym, zielonym czy pomarańczowym. W takim wypadku wzór jedynie blaknie, ale nie znika całkowicie. Efekty będą również słabe, jeśli tatuaż został zrobiony niedbale przez amatora. Wtedy barwnik znajduje się na różne głębokości pod skórą, a to oznacza, że w tym przypadku mogą wystąpić spore trudności z usunięciem takiej ozdoby.

Najważniejsza cierpliwość

Niewątpliwą zaletą laseroterapii jest jej wysoka skuteczność przy niskim ryzyku wystąpienia blizn. Warto również podkreślić, że laserowe usuwanie tatuażu jest mało bolesne; ewentualnie na życzenie można zastosowań miejscowe znieczulenie. Ponieważ podczas zabiegu tkanki zostają nienaruszone, zmniejsza się ryzyko wystąpienia zakażenia. Żeby pozbyć się tatuażu, należy wykonać kilka zabiegów co parę tygodni. Liczba sesji zależy od koloru, wielkości, typu i głębokości tatuażu, a także miejsca, w którym został wykonany. Profesjonalny tatuaż usuwa się w ciągu 6-8 zabiegów. Jeden trwa przeciętnie od 5-10 minut nawet do godziny. Najczęściej stosuje się laser Nd:Yag z Q-switchem lub laser CO2 (jest to tzw. odparowanie wiązką światła laserowego). Należy jednak podkreślić, że praktycznie w każdym przypadku usuwanie tatuażu wiąże się z jego zamianą na bliznę. Przy laseroterapii trzeba liczyć się ze sporym wydatkiem; jedna sesja kosztuje około 500 zł.

czy usuwanie tatuażu boli

Tylko dla zdrowych

Niestety, laserowe usunięcie tatuażu może spowodować powikłania. Bardzo często na skórze powstają szpecące odbarwienia i przebarwienia. Zmienić może się również tekstura skóry. Po zabiegu praktycznie zawsze na ciele pozostaje blizna, która może zamienić się w bliznowiec (jest to nadmiernie rozrośnięta blizna). Warto również znać przeciwwskazania do usuwania tatuażu. Nie mogą tego robić kobiety w ciąży oraz osoby chore na cukrzycę albo mające zmiany skórne, uczulenie na promieniowanie, skłonność do przebarwień i infekcji, intensywną opaleniznę, obniżoną odporność, problemy z sercem czy nawet osoby przeziębione.

O tatuażach z henny i biologicznych

Usunąć można także biotatuaż i tatuaż wykonany henną. Ten pierwszy zanika sam najczęściej po około 2-3 latach, choć często utrzymuje się na skórze znacznie dłużej, przy okazji zmieniając kolor na zielonkawy (tzw. więzienny). Często w miejscach, w których pigment się wchłonął, powstają kropeczki. Niestety, całkowite usunięcie tatuażu biologicznego nie jest proste. Można albo czekać aż całkowicie się wchłonie (czyli kilka lat), albo zdecydować się na laseroterapię. Jednak również przy biotatuażu trzeba się liczyć z powstaniem blizny.

Nieco łatwiej jest w przypadku tatuażu wykonanego henną, choć lepiej zastanów się przed jego wykonaniem, bo  jest on toksyczny. Sam schodzi całkowicie po około 2-3 tygodniach. Wcześniej możesz kupić specjalny krem, który przyspiesza proces usuwania tatuażu, np. Dermasal (cena: około 200 zł). Tatuaż henną możesz także przecierać oliwką i potem szorować go pumeksem lub szorstką gąbką.

Wciąż nie wiesz, czy usunąć tatuaż? Przeanalizuj dokładnie wszystkie argumenty za i przeciw. A jeśli znowu będziesz chciała w ten sposób ozdobić swoje ciało, lepiej przemyśl to nie dwa, a pięć razy.

Julia Wysocka

Zobacz także:

Zanim zrobisz sobie tatuaż...

Wszystko, co powinnaś wiedzieć, zanim na twoim ciele pojawi się osobliwy wzór.

Zrobiła sobie tatuaż z prochów syna!

Pięćdziesięcioletnia Kim Mordue na znak żałoby po utracie syna zrobiła sobie tatuaż z jego prochów.

Polecane wideo

Komentarze (30)
Ocena: 5 / 5
Gośka (Ocena: 5) 06.06.2019 20:22
Najbezpieczniej jest pójść do salonu. Byłam usunąć w Clear Clinic, mogę polecić. Po 3 miesiącach, efekt zadowalający:)
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 15.12.2016 09:22
Kiedyś usuwałam taki mały tatuaż z nadgarstka, myślałam, że będzie bardzo boleć, bo akurat jest na kości, ale ból był średni. Warto znaleźć profesjonalny gabinet, a ja robiłam akurat w Team Beauty. Efekt będzie lepszy i nie trzeba bać się samego zabiegu :)
odpowiedz
Ola (Ocena: 5) 28.11.2016 08:23
Moja koleżanka usuwała tatuaż w Krakowie, dokładnie w dr legrand. Nie jest to aż tak bolesne, bo dostała znieszulenie, po którym nic nie czuła. I nawet nie została jej żadna blizna.
odpowiedz
Luna (Ocena: 5) 01.09.2016 09:33
Przede wszystkim trzeba wybrać dobrą klinikę i dobrego specjalistę. Ja usuwałam w Klinice Krajewski w Warszawie i bardzo wszystkim polecam. Zabieg był praktycznie bezbolesny, pan doktor bardzo miły i starał się żeby wszystko trwało jak najkrócej:)
zobacz odpowiedzi (4)
Anka (Ocena: 5) 22.12.2015 20:43
Trzeba się zgłosić to prawdziwych specjalistów a nie jakiś lokalnych saloników. Sama jestem bardzo zadowolona z usuwania tatuażu w Klinice Miracki - szybko, bezboleśnie i bezproblemowo. Mogę spokojnie polecić ale i ostrzec przed decyzjami wieku młodzieńczego;)
odpowiedz

Polecane dla Ciebie