Skuteczne sposoby na nadmierne pocenie. Sprawdź, na co zwrócić uwagę!

Chodzi nie tylko o odpowiedni dezodorant.
Skuteczne sposoby na nadmierne pocenie. Sprawdź, na co zwrócić uwagę!
fot. Pexels/ Armin Rimoldi
08.07.2024

Pewność siebie to podstawa, jednak istnieje kilka sytuacji, które mogą skutecznie onieśmielać. Jedną z nich jest nadmierne pocenie się. Problem ten może pojawiać się niezależnie od aury na zewnątrz, niemniej latem – gdy za oknem leje się żar – bywa najbardziej uciążliwy. Jak z nim walczyć? W tym przypadku sam dezodorant może okazać się niewystarczający. Co więc robić?

Przeczytaj też: Wnętrza w stylu zen: najpiękniejsze mieszkania w Sztokholmie

Jak skutecznie radzić sobie z nadmiernym poceniem?

Czy z nadmiernym poceniem poradzi sobie dieta? Poniekąd. Warto wiedzieć, że jedzenie bardzo ostrych potraw, picie dużej ilości kofeiny i alkoholu na pewno nie ułatwia sprawy. W przeciwieństwie do spożywania dużych ilości wody. Dzięki odpowiedniemu nawodnieniu organizm lepiej poradzi sobie z regulacją temperatury ciała.

Dobrze jednak zdawać sobie sprawę, że silne pocenie może być związane z psychiką.

Czynniki emocjonalne, takie jak stres, niepokój i nerwowość, mogą stymulować gruczoły potowe, prowadząc do zwiększonej potliwości – wyjaśnia doktor medycyny funkcjonalnej Mayoni Gooneratne w rozmowie z portalem woman&home.

Specjaliści zaznaczają też, że nadmierne pocenie niekiedy związane jest z przyjmowaniem pewnych leków lub… jest symptomem różnych chorób (np. zaburzeń hormonalnych).

Co więc robić, gdy zauważy się u siebie nadmierne pocenie się? Przede wszystkim należy przyjrzeć się swojej diecie i psychice. W pierwszej kolejności wyklucz z menu ostre dania, kofeinę i alkohol, a dopisz więcej wody. Później spróbuj stosować techniki relaksacyjne czy jogę. Co ciekawe, eksperci zalecają także… większy wysiłek fizyczny.

Regularna aktywność fizyczna może poprawić ogólną sprawność i pomóc w skuteczniejszej regulacji temperatury ciała, potencjalnie zmniejszając pocenie się w dłuższej perspektywie – dodaje dermatolożka, Aveen Connolly.

Lekarka poleca też sięgnąć po antyperspirant z chlorkiem glinu. Taki kosmetyk używa się na czystą skórę, na noc. Rano się go zmywa. Preparat tymczasowo blokuje przewody potowe.

Źródło: Radio Zet

Przeczytaj też: Stewardessa zdradza, czego sama nie spożywa w samolocie. Na długiej liście znajduje się m.in. kawa i herbata

Polecane wideo

Horoskop tygodniowy 8.07. – 14.07.
Horoskop tygodniowy 8.07. – 14.07. - zdjęcie 1
Komentarze
Ocena: 5 / 5

Polecane dla Ciebie