Czy można opalić się przez okno? Naukowiec rozwiewa wątpliwości

Badacz jest znany na TikToku, gdzie obserwuje go już milion użytkowników.
Czy można opalić się przez okno? Naukowiec rozwiewa wątpliwości
Fot. Unsplash
26.07.2023

Wiele z nas uwielbia opaleniznę. Często zapominamy jednak, że ekspozycja skóry na promienie słoneczne przyspiesza proces jej starzenia się. Dlatego tak ważne jest, aby stosować kremy z filtrem. Inną ochroną przed słońcem może być szyba. Popularny na TikToku naukowiec wyjaśnia, czy można opalić się przez okno.

Zobacz także: Jak wyrównać opaleniznę? Pomoże Ci ten domowy peeling

Naukowiec wyjaśnia, czy można opalić się przez okno

Adam Mirek, którego TikTokowe konto obserwuje już milion użytkowników, postanowił bliżej przyjrzeć się kwestii, czy można opalić się przez okno. Influencer, o którym mowa, jest doktorantem inżynierii biomedycznej. Do jego filmiku dotarł portal radiozet.pl. Naukowiec wyjaśnił na nagraniu, w jaki sposób powstaje opalenizna. Dzieje się to pod wpływem wytworzonej melaniny, mającej chronić komórki skórne, pochłaniając niezwykle dla nich szkodliwe promieniowanie ultrafioletowe. Następnie badacz podkreślił, że teoretycznie nie można opalić się przez okno. Jednak jak się okazuje, wpadające przez szybę promieniowanie UVA może mieć skrajnie negatywne skutki dla skóry. Dociera ono bowiem do głębokiej warstwy skóry i niszczy komórki, tym samym powodując, że starzejmy się szybciej. Promieniowanie UVA może powodować szybsze pojawienie się zmarszczek i przebarwień oraz podnosić ryzyko wystąpienia nowotworu.

Zobacz także: Tips to try: Upały dają Ci się we znaki? Koniecznie wypróbuj te chłodzące rytuały pielęgnacyjne

@adam_mirek Odpowiadanie użytkownikowi @Agnieszka Piszel-Szy ze słońcem trzeba ostrożnie ☀️ #uv #stem #edutok ♬ Swan Lake "dance of four swans" - Kohrogi

Polecane wideo

Ta influencerka… żyje jak lalka Barbie. Ma różowy dom, samochód, a nawet basen
Ta influencerka… żyje jak lalka Barbie. Ma różowy dom, samochód, a nawet basen - zdjęcie 1
Komentarze (2)
Ocena: 3 / 5
gość (Ocena: 5) 27.07.2023 12:48
Czy homoserki opalają się przez okno?
odpowiedz
Nutella (Ocena: 1) 26.07.2023 15:55
To właśnie chemiczne kremy z filtrem powodują raka skóry. Dawniej ludzie przebywali duzo na sońcu i jakoś nic im nie było, jest wręcz przeciwnie - słońce to zdrowie i życie!
odpowiedz

Polecane dla Ciebie