Jak działają kosmetyki z ceramidami?

Ceramidy to ulubione składniki kosmetyków skóry przesuszonej, zmęczonej, dojrzałej i alergicznej.
Jak działają kosmetyki z ceramidami?
19.06.2023

Przywracają funkcje bariery ochronnej naskórka, poprawiając jędrność i nawilżenie skóry. Poznaj działanie ceramidów w kosmetykach. Gdzie ich szukać? Jak stosować balsamy i kremy z ceramidami?

Ceramidy – nawilżanie i regeneracja

Ceramidy tworzą na skórze płaszcz ochronny, który broni ją przed szkodliwymi wpływami środowiska. Uzupełniają tak zwany cement międzykomórkowy, dzięki czemu zapobiegają odparowywaniu wilgoci z naskórka, wzmacniają funkcje ochronne skóry. Same są składnikami skóry, a dokładniej jej lipidów, czyli elementów tłuszczowych.

Wypełniają przestrzeń międzykomórkową, tworząc barierę, które nie wypuszcza nawilżenia ze środka skóry i jednocześnie nie przepuszcza szkodliwych czynników zewnętrznych. Ceramidy są też składnikami kremów do twarzy, balsamów do ciała, maseczek i wszelkich produktów, które mają na celu wzmocnić i nawilżyć skórę oraz odbudować jej funkcje obronne.

Wskazania do stosowania kosmetyków z ceramidami

Kosmetyki zawierające w INCI ceramidy są przeznaczone przede wszystkim do cery suchej, odwodnionej, pozbawionej jędrności i naturalnego blasku. Działają zbawiennie, gdy skóra potrzebuje ukojenia, nawilżenia i odżywienia po zimie, lecie czy różnych kuracjach złuszczających. Emolienty z ceramidami zostały stworzone z myślą o osobach ze skórą łuszczącą się i z różnymi egzemami, takimi jak nadmierne rogowacenie czy łuszczenie się skóry. Są doskonale do cery problematycznej, wrażliwej, atopowej czy alergicznej. Warto wiedzieć, że z wiekiem poziom ceramidów spada, dlatego składnik ten jest wskazany do pielęgnacji cery dojrzałej. Ceramidy przywracają komfort, miękkość i nawilżenie skóry.

W jakich produktach można spotkać ceramidy?

  • Ceramidy bywają dodawane do kremów barierowych stosowanych na przykład po zabiegach gabinetowych.
  • Są składnikami dobrych balsamów nawilżających z grupy dermokosmetyków.
  • Dodaje się je do nocnych maseczek o silnym działaniu naprawczym.
  • Często są dodawane do kremów do rąk i stóp, ponieważ doskonale regenerują spierzchniętą skórę.
  • Są cennym składnikiem kremów pod oczy, ponieważ ten obszar twarzy szybko ulega przesuszeniom.

Warto wiedzieć, że kosmetyki z ceramidami nie muszą pozostawiać tłustej i lepkiej warstwy na skórze. Dostępne są lekkie kremy z ceramidami, które są niemal niewyczuwalne na twarzy i ciele, a przynoszą szybkie ukojenie i pełnią funkcję „drugiej skóry”.

Z jakimi składnikami warto łączyć ceramidy?

Ceramidy mają też działanie łagodzące, więc często stosuje się je ze składnikami aktywnymi złuszczającymi, takimi jak kwasy AHA i BHA. Razem z niacynamidem doskonale rozświetlają i łagodzą podrażnienia. Łącząc ceramidy z kwasem hialuronowym, uzyskasz natomiast zauważalny efekt odmładzający.

Kwas hialuronowy wiąże wodę na powierzchni skóry, natomiast ceramidy zabezpieczają przed jej nadmiernym wyparowaniem. Razem tworzą doskonały duet nawadniające skórę wołającą o silne nawilżenie – stosuj balsamy z tymi składnikami, aby wesprzeć skórę podrażnioną w procesie złuszczania, na przykład w przypadku problemów z trądzikiem na ciele lub mieszkowym rogowaceniem skóry.

 

Artykuł partnera

Komentarze
Ocena: 5 / 5

Polecane dla Ciebie