Tooth gems to trend ostatnich miesięcy. Czy biżuteria nazębna jest bezpieczna?

Filmiki z influencerkami ozdabiającymi swoje zęby kryształkami podbijają świat social mediów.
Tooth gems to trend ostatnich miesięcy. Czy biżuteria nazębna jest bezpieczna?
Fot. Pinterest.com (https://pl.pinterest.com/pin/16325617392876634/ & https://pl.pinterest.com/pin/14707136277393598/)
25.04.2023

Tooth gems, czyli biżuteria nazębna to trend ostatnich miesięcy. Filmiki z influencerkami ozdabiającymi swoje zęby kryształkami podbijają świat social mediów, ale czy tego typu ozdoby są jednak bezpieczne? Zapytaliśmy o to lek. stom. Kamilę Wasiluk, ortodontkę z warszawskiej kliniki L’experta, autorkę bloga Mama Ortodonta.

Zobacz także: Chciała mieć piękny biust, więc wstawiła implanty. To, co się z nimi stało, szokuje...

Czym są tooth gems?

Ludzkość od zawsze eksperymentowała z różnego rodzaju ozdobami. Te mocowane na zęby również są znane nie od dziś. Jednak w ostatnich miesiąca nasilił się trend biżuterii nazębnej tzw. tooth gems. Są to kompozycje z kryształków i cyrkonii przyklejane na zęby. czy ozdób ze złota. Moda na tego typu ozdoby jest szczególnie widoczna na Tiktoku, gdzie filmy użytkowników z tego typu ozdobami nazębnymi są bardzo popularne.

@sparklebymaya Client appreciation post 😍🫶🏻 Book in your tooth gems with Maya & Bella now! ✨ #sparklebymaya #fyp #capcut #client #appreciationpost #love #toothgems ♬ original sound - Sparkle By Maya

@sparklebymaya #toothgems #toothgemssydney #fyp ♬ Flip A Switch. (Sped Up) - RAYE

Tooth gems są elementem mody, który może się podobać lub nie, co jest subiektywne. Jednak takie elementy mogą również wywierać wpływ na zdrowie naszych zębów o czym mówi lek. stom. Kamila Wasiluk, ortodontka z warszawskiej kliniki L’experta, autorka bloga Mama Ortodonta. – Patrząc na ten trend z punktu widzenia mody, to osobiście nie mam nic przeciwko. Rozumiem, że są osoby, którym taka biżuteria może się podobać, mogą w ten sposób wyrażać swój styl i osobowość lub identyfikować się z różnymi osobami ze świata popkultury. Jest to kwestia gustu, co w pełni akceptuję i szanuję. Podobnie, sama mam pacjentów, którzy potrafią „bawić się” nosząc aparaty z kolorowymi lub czarnymi gumkami albo ze złotymi zamkami, ponieważ takie im się podobają. Obecnie producenci akcesoriów stomatologicznych nie tylko zwracają uwagę na to, aby ich produkty spełniały rolę terapeutyczną, ale również, aby wpisywały się w modę i potrzeby estetyki pacjentów, co uważam, że jest bardzo pozytywne. Jednak pomijając kwestię gust, jako stomatolog muszę zwrócić uwagę również na to, czy takie ozdoby są bezpieczne dla naszego uzębienia? Należy podkreślić, że przyklejanie tego typu elementów należy do zabiegów stomatologii estetycznej! Tymczasem takie usługi są obecnie dostępne również w gabinetach piercing’u, tatuażu oraz kosmetologicznych, co już może być ryzykowne – ostrzega specjalistka.

Kwalifikacja zębów do tooth gems

Okazuje się, że bardzo duże znaczenie ma wcześniejsza ocena stanu uzębienia. Naprawdę profesjonalnie może to zrobić jedynie lekarz w gabinecie dentystycznym, który w pierwszym kroku dokładnie sprawdza stan zębów i jamy ustnej. Jak podkreśla lek. stom. Kamila Wasiluk niezbędnym warunkiem kwalifikacji do założenia takich kryształków jest posiadanie zdrowych zębów, bez ubytków próchnicowych i nienaganna higiena jamy ustnej. - Pacjent musi być odpowiednio zakwalifikowany i należy wiedzieć, że nie u każdego można założyć tego typu elementy! W tym celu wykonywana jest dokładna diagnostyka – przegląd zębów oraz pantomogram, czyli zdjęcie rtg, które pozwala wykryć stany zapalne niewidoczne gołym okiem np. przy korzeniu lub na powierzchni stycznej zębów. Poza tym szkliwo zęba, na który chcemy nakleić ozdobę musi być zdrowe, mocne i najlepiej bez wypełnienia. Jest to konieczne dlatego, że miejsce na styku zęba z kamyczkiem powinno być gładkie, tak aby idealnie on przylegał do zęba i nie było miejsca na wytworzenie się szczeliny, w której mogłaby się osadzać płytka nazębna. Szkliwo nie może mieć również różnych wrodzonych wad np. łamliwości czy przebarwień. Tylko dentysta może tak dokładnie ocenić stanu zdrowia zębów. Idąc więc na taki zabieg, nawet do gabinetu kosmetycznego, koniecznie trzeba najpierw zapytać swojego stomatologa o kwalifikację.

Odpowiednia biżuteria nazębna

Jeśli chcemy być pewni, że błyskotki na zębach ich nie zniszczą warto również postawić na jak najwyższą ich jakość! Uważajmy na zwykłe cyrkonie i szkiełka. U stomatologia dostaniemy biżuterię dedykowaną do takich zabiegów., czyli kryształy typu cyrkonie, rubiny, kamienie szlachetne, ozdoby ze złota, srebra i złota z platyną przeznaczone do przyklejania ich na zęby, które są wykonane z materiałów biokompatybilnych z jamą ustną (np. złoto ma właściwości przeciwpróchnicowe). Decydując się na wyspecjalizowane ozdoby mamy pewność, że nas one nie uczulą i będą sprzyjały zdrowiu zębów.

Sposób montażu biżuterii nazębnej

Bardzo ważny jest również sposób montażu biżuterii na zębach. Jak mówił specjalistka kliniki L’expera źle przyklejone kryształki mogą wyrządzić nam wiele szkód. Ząb przed przyklejeniem ozdoby musi być odpowiednio przygotowany. - Na styku szkliwa i zamontowanej ozdoby nie może być żadnych mikroszczelin. Jeśli zostanie to zrobione niedokładnie, to dookoła, a nawet pod naklejonym elementem zacznie rozwijać próchnica. Aby zachować tę szczelność, przystępując do zabiegu ząb musi być dokładnie oczyszczony i osuszony. Służą temu wyspecjalizowane urządzenia takie jak dmuchawka wodno-powietrzna, w które wyposażony jest gabinet stomatologiczny. Dopiero na profesjonalnie przygotowany ząb nakładamy system wiążący oraz klej. Tych preparatów na rynku jest bardzo dużo. Stomatolog wie, jaki dla danego pacjenta będzie odpowiedni. Np. przyklejanie ozdób na korony czy licówki musi odbywać się za pomocą innych preparatów niż na naturalne szkliwo. Nie każdy to wie.

Właściwie przyklejona biżuteria nazębna może trzymać się kilka lat. Niezbędne jest jednak utrzymywanie przy niej odpowiedniej higieny. Wykonując taki zabieg w gabinecie stomatologicznym jesteśmy instruowani jak dbać o zęby z kryształkami, tak aby nie nabawić się w trakcie ich noszenia próchnicy. - Jest to sytuacja trochę podobna do noszenia aparatu ortodontycznego. Wszelkie elementy przyklejone na zęby powodują, że w jamie ustnej łatwiej gromadzą się resztki pokarmów, a powstała płytka nazębna jest trudniejsza do oczyszczenia z ich zakamarków. Zęby należy więc myć bardziej starannie i za pomocą specjalnych szczoteczek oraz wykonując nieco inne ruchy. W tym celu zaleca się też używania dodatkowych, czyszczących akcesoriów takich jak wyciorki, czyli mini szczoteczki doczyszczające brzegi ozdób i mikro zakamarki na ich styku z zębami oraz irygator, który pozwala dokładnie opłukiwać ozdoby wodą pod ciśnieniem. Pacjent jest poinformowany, że poza odpowiednią higieną powinien regularnie odbywać kontrole stomatologiczne. Zęby oklejone ozdobami wymagają obowiązkowego sprawdzania raz na pół roku – wyjaśnia Mama Ortodonta!

Właściwe odklejenie cyrkonii z zębów

Gdy już nam się znudzi noszenie biżuterii nazębnej pamiętajmy, że jej zdejmowanie też musi być przeprowadzone prawidłowo! Takiej procedury zdejmowania kamyczków nie można więc bezpiecznie wykonać w gabinecie kosmetologicznym. Stomatolog robi to za pomocą odpowiednich kleszczy ortodontycznych, a po usunięciu elementu czyści ząb z resztek kleju. - Trzeba to zrobić bardzo dokładnie i jednocześnie uważając na szkliwo. Tego typu zabiegi najlepiej wykonują ortodonci lub higienistki ortodontyczne, którzy mają największe doświadczenie z racji pracy z naklejanymi aparatami. Demontaż biżuterii nazębnej to zbliżona procedura. Należy jednak posiadać w wyposażeniu wiertarki wolno i szybko obrotowe oraz specjalne wiertła do zdejmowania kleju, które są dostosowane do szkliwa zębów – mówi lek. stom. Kamila Wasiluk.

Jeśli więc decydujecie się na założenie i noszenie biżuterii nazębnej najlepiej jest to robić pod okiem specjalisty.. Chodzi bowiem nie tylko o nasz wygląd, ale i o nasze zdrowie, o czym nie należy zapominać.
Mat. prasowe

Informacje o ekspercie:

Kamila Wasiluk - lekarz stomatolog, ortodonta (Master of Science in Orthodontics). Współwłaścicielka warszawskiej kliniki L’experta, Autorka bloga Mama Ortodonta (www.mamaortodonta.pl) i książki „Zdrowe żeby. Opowieść o pięknym uśmiechu!”.

Polecane wideo

Czy „magiczne” body Kim Kardashian naprawdę działa? TikTokerki pokazują efekt przed i po
Czy „magiczne” body Kim Kardashian naprawdę działa? TikTokerki pokazują efekt przed i po - zdjęcie 1
Komentarze (3)
Ocena: 5 / 5
Anastasia (Ocena: 5) 23.11.2023 09:26
Zapraszamy do kontaktu z kliniką Warsaw Dental Center – to miejsce, w którym pasja i profesjonalizm łączą się w opiece nad pacjentami. Najważniejszą misją Warsaw Dental Center jest zapewnienie pełnego komfortu, bezpieczeństwa i najwyższej jakości usług stomatologicznych. Zespół biegle włada językiem polskim i angielskim, co jest ogromnym plusem; zachwyca nie tylko swoim designem, ale także wykwalifikowaną kadrą, co sprawia, że ​​wizyta u dentysty staje się pozytywnym przeżyciem. Warsaw Dental Center – klinika przywiązuje dużą wagę do stworzenia intymnej, przyjaznej i dyskretnej atmosfery, gdzie każdy pacjent otrzymuje indywidualne podejście i pełen zakres usług z zakresu: ortodoncji, protetyki, chirurgii, endodoncji (leczenie kanałowe), periodontologia (leczenie przyzębia i błon śluzowych jamy ustnej). jamy ustnej) i stomatologii estetycznej.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 25.04.2023 09:26
nosiłam te kryształki i wyglądały świetnie, uzywam szczotki do zebów philipsa i się trzymały także super pomysł, zwłaszcza na lato
zobacz odpowiedzi (1)

Polecane dla Ciebie