Co prawda procesu starzenia nie można zatrzymać, ale można go opóźnić, wdrażając w odpowiednim czasie pielęgnację anti-aging. Jeden krem nie zdziała cudów, ale codzienne, systematyczne stosowanie produktów ze składnikami przeciwzmarszczkowymi pobudzającymi do produkcji kolagenu sprawi, że na dłużej zachowasz świeżą, promienną i jędrną skórę.
Gdy zmarszczki się już pojawiły, możesz zdecydować się na zabiegi w gabinecie, takie jak mezoterapia. Stosowanie kremów i serum na co dzień co prawda nie rozprasuje magicznie zmarszczek, ale może je spłycić. Najważniejsza jest jednak profilaktyka, czyli codzienne używanie kosmetyków, które pobudzają syntezę kolagenu i przywracają skórze elastyczność. Kolagen działa bowiem niczym elastyczne rusztowanie skóry – im jego wiązania są mocniejsze, tym na dłużej zachowasz młody wygląd.
Ważne, by nie zabierać się za to, gdy już widzimy zmiany na skórze. Należy zrobić to o wiele wcześniej, już w okolicach 25-30. roku życia. To co dzieje się obecnie na twarzy jest wynikiem pielęgnacji z ostatnich lat. Nie oznacza to, że w okolicy trzydziestki musisz sięgać po kremy do cery dojrzałej. Tajemnica tkwi w wyborze produktów, które zawierają składniki przeciwstarzeniowe, nawilżające i jeśli potrzeba – również liftingujące.
Warto rozpocząć od dostarczenie skórze nawilżenia, na przykład kwas hialuronowy jest bezpiecznym składnikiem, który wpływa na poprawę nawodnienia naskórka. Inny przykład to trehaloza. Polecanymi substancjami, po które mogą sięgnąć osoby we właściwie każdym wieku są peptydy. Wspomagają syntezę kolagenu i elastyny, pobudzając komórki do ich produkcji. Peptydy działają ujędrniająco i zarazem rozluźniająco. Inne składniki anti-aging o udowodnionym działaniu to kwasy AHA i retinol – jednak używanie ich w większym stężeniu wymaga choćby podstawowej wiedzy, bo składniki nieumiejętnie stosowane prowadzą do podrażnień. Dlatego zawsze zapoznaj się z informacjami producenta przed zastosowaniem kosmetyku.
Antyoksydanty to składniki, które neutralizują wolne rodniki. Te pojawiają się w momencie, gdy skóra jest wystawiona na niesprzyjające warunki – od stresu w organizmie, przez słońce, po niewłaściwą dietę. Antyoksydanty neutralizują ich działanie, regenerują skórę i stymulują do powstawania włókien kolagenowych. Najbardziej popularnym składnikiem przeciwutleniającym jest witamina C.
W pielęgnacji anti-aging niezwykle ważne jest przeciwdziałanie fotostarzeniu, czyli starzeniu się skóry pod wpływem światła słonecznego. Światło UV jest z jednej strony potrzebne, ponieważ pomaga nam produkować witaminę D. Jednak jest podstawowym powodem starzenia się skóry. Szkodzi również światło niebieskie od urządzeń mobilnych i ekranów komputerów. Dlatego należy codzienne stosować kremy z filtrami UV. Mogą być one uzupełnieniem kremów odżywczych i nawilżających. Kremy SPF powinno nakładać się jako kolejną warstwę (pod ewentualny makijaż), aby chronić włókna kolagenowe przed rozpadaniem się pod wpływem promieni słonecznych, a naskórek przed zbyt szybkim odparowywaniem wody.
Artykuł partnera