Ta pięknie pachnąca egzotyczna roślina genialnie wpływa na cerę i łagodzi stres. W Azji to numer jeden w kosmetyce

Wyciąg z liści, jak i owoców pandanu dodaje się do ogromnej liczny kosmetyków.
Ta pięknie pachnąca egzotyczna roślina genialnie wpływa na cerę i łagodzi stres. W Azji to numer jeden w kosmetyce
Fot. Unsplash (Aiony Haust/Mia de Jesus)
07.12.2022

Azjatyckie tereny porasta wielka liczba roślin posiadających ponadprzeciętne właściwości, które skutecznie potrafią wspomagać zdrowie, jak i urodę. Jedną z nich jest pandan, czyli pochutnik. Jego inną równie często używaną nazwą jest pandan wonny. Trzeba przyznać, że to prawdziwy botaniczny skarb. 

Zobacz także: Co najlepiej jeść na kolację? Dietetycy nie mają wątpliwości, że to danie regeneruje skołatane nerwy i zapewnia błogi sen

Pandan, czyli botaniczny skarb z Azji

Pandan porasta głównie Azję południowo-wschodnią, a także Oceanię. Rośnie w lasach namorzynowych. Często można go też napotkać przy ujściach rzek. Jest drzewem, którego cechą charakterystyczną jest cienki pień oraz wąskie kolczaste liście. Zależnie od gatunku owocuje jagodami bądź pestkowcami.  

Pochutnik od wieków uznaje się za fantastyczny lek, który pomaga w zwalczaniu rozmaitych dolegliwości. Roślina bardzo szybko łagodzi wszelkie stany zapalne. Błyskawicznie obniża gorączkę, goi rany i zwalcza uporczywe bóle głowy. Jest nieocenionym środkiem w walce ze stresem - ma właściwości uspokajające. 

Ponadto pandan to w Azji kosmetyczny numer jeden. Wyciąg z jego liści, jak i owoców dodaje się do ogromnej liczny kosmetyków. Roślina przywraca skórze jej naturalne pH i pomaga odbudowywać jej strukturę. Nawilża ją, doskonale wygładza, a ponadto zapobiega jej starzeniu. Pandan łagodzi także oparzenia słoneczne i pomaga w leczeniu trądziku.

Ze względu na swój szalenie przyjemny słodki zapach i smak, który wiele osób porównuje do wanilii, pandan ma też szerokie zastosowanie w kuchni. W kulinariach korzysta się z jego liści, z jakich wytwarza się pastę. Świetni wzbogaca ona smak wytrawnych potraw , jak i deserów, nadając im również intrygującą zieloną barwę. 

Zobacz także: Niepokojące indonezyjskie święto Ma'nene. Mrozi krew w żyłach...

Polecane wideo

Najniebezpieczniejsze diety. Traci się przez nie kilogramy, ale i zdrowie
Najniebezpieczniejsze diety. Traci się przez nie kilogramy, ale i zdrowie - zdjęcie 1
Komentarze
Ocena: 5 / 5

Polecane dla Ciebie