Naturalna pielęgnacja ciała, czyli jaka? Najważniejsze zasady

O naturalnej pielęgnacji ciała zrobiło się głośno jakiś czas temu.
Naturalna pielęgnacja ciała, czyli jaka? Najważniejsze zasady
21.09.2022

Na półkach sklepowych zagościło sporo naturalnych kosmetyków, a wiele marek wprowadziło do swojej oferty linie pozbawione chemii i sztucznych dodatków. Wydawało się wtedy, że może to kolejny chwilowy trend na rynku, który nie będzie trwał długo. Okazało się jednak, że produkty oparte na olejach i wyciągach roślinnych, dzięki którym dba się nie tylko o ciało, ale i o środowisko naturalne, na dobre weszły do powszechnego użytku.

Dlaczego naturalna pielęgnacja jest korzystna?

Naturalna pielęgnacja to powrót do natury i stosowanie produktów pozbawionych chemicznych formuł, silikonów, konserwantów i sztucznych barwników. Jednym słowem – naturalna pielęgnacja daje skórze odpocząć od wszystkiego, co ją uczula, podrażnia i obciąża. Kosmetyki naturalne mają proste składy – łatwo je zrozumieć i dopasować do typu swojej cery. Wiedząc, co nakładasz na twarz, zaczynasz rozumieć jej potrzeby, dostrzegasz także, które składniki działają na nią korzystnie. Wprowadzając do swojego życia naturalną pielęgnację, przestajesz wcierać w ciało toksyczne substancje, a ono odwdzięcza się poprawą wyglądu i blaskiem. Kosmetyki naturalne nie maskują bowiem problemu, ale mogą zwalczać jego przyczynę i tym samym – rozwiązać go, zamiast dawać tylko chwilową poprawę.

Stosując naturalną pielęgnację, wspierasz jednak nie tylko swoją skórę i swoje zdrowie, ale masz także realny wpływ na środowisko. „Ekologia jest możliwa w każdym aspekcie naszego życia. Także w codziennej pielęgnacji. Pamiętajmy, że wszystko, co nakładamy na swoją twarz czy ciało, następnie zostaje zmyte, a w rezultacie trafia do wody i gleby lub do śmietnika.” – pisze na swojej stronie Resibo.

Naturalna pielęgnacja – najważniejsze zasady

Naturalna pielęgnacja nie jest trudna. Kosmetyki ze składami opartymi na roślinnych ekstraktach, pozbawione chemii są naprawdę łatwo dostępne. Wiesz już, dlaczego warto zmienić nawyki i zacząć używać naturalnych produktów. Podpowiadamy, o czym pamiętać, by taka pielęgnacja przynosiła efekty i była przyjemna.

  • Postaw na kosmetyki naturalne

Podstawą naturalnej pielęgnacji jest rezygnacja z produktów o nienaturalnym składzie. Są one mniej „agresywne”, co oznacza, że nie zrobią Twojej skórze krzywdy. Kosmetyki naturalne są lepiej przyswajane przez skórę i lepiej przez nią tolerowane niż ich syntetyczne odpowiedniki. Są również bezpieczne, co szczególnie doceniają alergicy. Tego typu produkty nie zawierają agresywnych substancji myjących (takich jak SLS), substancji zapachowych i barwników, które wywołują reakcje alergiczne. 

  • Dobierz kosmetyki do swojej skóry

Produkty naturalne są bezpieczne i przyjazne dla każdej skóry, co nie oznacza, że nie trzeba dopasować ich do jej potrzeb. Niektóre składniki mogą pory skórę zapychać lub ją wysuszać, dlatego warto określić jej charakterystykę i na tej podstawie wybrać kosmetyki. Ich linie są opracowane tak, aby zawierając różne ekstrakty i oleje, odpowiadały wymaganiom poszczególnych typów cery. Kosmetyki naturalne możesz dobrać zarówno do cery normalnej, dojrzałej, jak i tej z trądzikiem. Wśród ekstraktów naturalnych znajdują się także takie, które działają przeciwzmarszczkowo czy ujędrniająco (np. bakuchiol, będący roślinną alternatywą dla retinolu). Skuteczność naturalnych składników jest taka sama jak tych pozyskiwanych syntetycznie, a są o niebo zdrowsze dla ciała i środowiska.

  • Liczy się jakość, a nie ilość

W naturalnej pielęgnacji półki nie muszą, a wręcz nie powinny uginać się od nadmiaru kosmetyków. Nie ma potrzeby kupowania kilku kremów, toników czy balsamów do ciała. Gdy znajdziesz kosmetyki, które dobrze współgrają z Twoją cerą, nie zmieniaj ich zbyt szybko i daj skórze się do nich przyzwyczaić. Dzięki temu zobaczysz efekty ich działania. Zamiast kupować różne kosmetyczne nowinki, postaw na kilka jakościowych kosmetyków, nawet jeśli miałyby być droższe.

  • Pielęgnuj ciało holistycznie

Naturalna pielęgnacja nie ogranicza się wyłącznie do rezygnacji z kosmetyków syntetycznych na rzecz ich zdrowszych odpowiedników. Można wręcz powiedzieć, że naturalna pielęgnacja jest swego rodzaju filozofią dbania o ciało. Obejmuje ona:

  • zdrowe odżywianie, czyli zbilansowaną dietę opartą o warzywa, owoce, zboża, a wolną od żywności przetworzonej;
  • nawadnianie organizmu, czyli picie dużej ilości wody oraz ziołowych naparów;
  • zdrowy, odpowiednio długi sen (za optymalny czas dla osób dorosłych uznaje się 6-7 godzin) – tylko wtedy organizm może się zregenerować;
  • aktywność fizyczną – jakikolwiek ruch: rower, spacery, pływanie uznaje się za podstawę, by utrzymać dobrą kondycję fizyczną, ale i psychiczną.

Do tego warto dodać także ograniczenie stresu, choć oczywiście nie jest to łatwe do osiągnięcia – szczególnie dla osób, które mają wymagającą pracę albo dużo obowiązków. Warto jednak małymi krokami zadbać również o spokój ducha – może w tym pomóc medytacja, ograniczenie korzystania z social mediów albo inne, relaksacyjne praktyki.

Naturalna pielęgnacja to klucz do tego, by przywrócić i wspierać naturalne procesy zachodzące w skórze i zadbać o nią bez chemii i sztucznych dodatków. Obecnie, w taki sposób można zadbać zarówno o twarz, ciało, jak i włosy. Dodając do tego zdrową dietę, aktywność fizyczną i sen, można osiągnąć naprawdę niezwykłe rezultaty – nie tylko związane z wyglądem, ale także z dobrym samopoczuciem i zdrowiem.

 

Artykuł partnera

Komentarze
Ocena: 5 / 5

Polecane dla Ciebie