5 zastosowań szarego mydła, które warto poznać

Jedna kostka może zastąpić kilka produktów pielęgnacyjnych w Twojej łazience.
5 zastosowań szarego mydła, które warto poznać
Fot. Unsplash (Nathan Powers)
12.08.2022

SZARE MYDŁO PO LATACH ZAPOMNIENIA PRZEŻYWA SWÓJ RENESANS. POWÓD WZROSTU POPULARNOŚCI? JEGO WŁAŚCIWOŚCI I WSZECHSTRONNE ZASTOSOWANIE PLUS ATRAKCYJNA CENA. JEDNA KOSTKA MOŻE ZASTĄPIĆ KILKA PRODUKTÓW PIELĘGNACYJNYCH W TWOJEJ KOSMETYCZCE. PODPOWIADAMY, KIEDY SZARE MYDŁO MOŻE BYĆ PRODUKTEM PIERWSZEGO WYBORU!

Pojęcie „szare mydło” jest potoczne i nie nawiązuje bezpośrednio do składu mydła, a do jego cech charakterystycznych, takich jak uniwersalność, brak zapachu czy koloru. Szare mydło było mydłem powszechnym, które mocno różniło się od kolorowych i pachnących mydeł toaletowych. Z czasem szare mydła stały się synonimem produktów o prostym składzie, bez substancji drażniących, które mogłyby przyczynić się do powstania alergii.

Zobacz także: Ta dziewczyna nie może się uśmiechać. Wszystko z powodu rzadkiej choroby

Do czego używać szarego mydła?

Szare mydło szczególnie doceniane jest przez osoby, które posiadają skórę wrażliwą, delikatną i skłonną do występowania alergii. Nie podrażnia, ponieważ w odróżnieniu od większości mydeł sodowych, nie posiada sztucznych barwników ani substancji zapachowych.

SZARE MYDŁO JAK NA… DŁONI

Kostka szarego mydła idealnie nadaje się do mycia rąk. Ma właściwości antybakteryjne, jednak jest przy tym łagodne, ponieważ nie wpływa na pracę gospodarki hormonalnej organizmu, a także nie narusza korzystnej flory bakteryjnej, znajdującej się na skórze każdego człowieka. Dlatego też w celach antyseptycznych zaleca się mycie rąk przede wszystkim szarym mydłem.

NA RATUNEK

Szare mydło ma właściwości łagodzące i kojące, przyspiesza leczenie drobnych skaleczeń oraz ropiejących ran, w czym pomaga jego działanie antybakteryjne. Łagodzi obrzęki i stany zapalne skóry. Co więcej, szare mydło pomaga w usunięciu drzazg i odcisków. Moczenie miejsca, które tego wymaga w mydlinach jest praktykowane od lat i skutkuje usunięciem drzazgi. Roztwór ma pomóc również w pozbyciu się odcisków.

Zobacz także: Letnie oczyszczanie cery: robimy aloesową parówkę i pietruszkowy okład

INTYMNA HISTORIA

Bardzo często polecane jest przez położne do higieny intymnej po porodzie. Przyspiesza regenerację skóry, nie powoduje podrażnień, a także zapobiega infekcjom bakteryjnym. Nic nie stoi na przeszkodzie, by było regularnie używane do higieny intymnej, zamiast popularnych płynów.

ZAMIAST SZAMPONU

Szare mydło może być stosowanie również do pielęgnacji włosów. Otwiera ich łuski, co wpływa na wzmocnienie działania składników odżywczych zawartych w maskach i szamponach. Warto jednak uważać, ponieważ niewłaściwa pielęgnacja może przyczynić się do przesuszenia kosmyków, dlatego należy pamiętać o regularnym stosowaniu masek i odżywek o działaniu nawilżającym. Szare mydło potasowe sprawdza się doskonale w walce z łupieżem.

PRANIE i PIELĘGNACJA

Szare mydło jest bardzo często używane do prania ręcznego, jako odplamiacz oraz do prania dziecięcych ubranek - tutaj występuje najczęściej pod postacią płatków mydlanych, które znały i uwielbiały nasze mamy i babcie. Szare mydło jest stosowane również do mycia pędzli do makijażu. Szare mydło nie niszczy skóry dłoni, a podczas prania ręcznego może przyczynić się do usunięcia przebarwień, odcisków i zgrubiałej skóry.

szare mydło barwaMat. prasowe

Marka BARWA od lat 70-tych XX-go wieku wytwarza mydła w kostce oraz płatki mydlane. W 1977 roku marka rozpoczęła produkcję mydeł „Biały Wielbłąd”, które często znajdowało miejsce w polskich łazienkach. Było to mydło sodowe, bez dodatku barwników i substancji zapachowych. Dwadzieścia lat później „Biały Wielbłąd” zmienił nazwę na „Mydło Powszechne”. W 2003 roku Barwa całkowicie zrezygnowała z wykorzystywania w swoich produktach surowców pochodzenia odzwierzęcego, zastępując je roślinnymi wiórkami mydlanymi.

Polecane wideo

200 m2 nowoczesności. Z wizytą w domu Maffashion
200 m2 nowoczesności. Z wizytą w domu Maffashion - zdjęcie 1
Komentarze (2)
Ocena: 4 / 5
gość (Ocena: 5) 12.08.2022 18:29
Ten ból oczu kiedy przedzierając się przez te reklamy…
odpowiedz
gość (Ocena: 3) 12.08.2022 00:57
Ten krzyk na początku artykułu jest drażniący. Reszta ok.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie