Dobrej jakości krem ceramidowy - czyli jaki?

Rynek produktów kosmetycznych stale się rozwija za pomocą długich badań i selekcjonowaniem coraz to nowszych składników.
Dobrej jakości krem ceramidowy - czyli jaki?
22.07.2022

Ostatnim hitem jest krem ceramidowy, który cieszy się coraz większą popularnością. Krem z ceramidami okazuje się być niezwykle uniwersalnym kosmetykiem, a jego stosowanie doceniają osoby z różnymi typami skóry. Czym dokładnie jest dobrej jakości krem ceramidowy i jakie korzyści płyną z jego stosowania? Podpowiadamy.

Czym jest krem ceramidowy?

Jest to niezwykle uniwersalny kosmetyk, który może być stosowany przez każdą osobę, niezależnie od typu skóry oraz zmagań z problemami, takimi jak trądzik czy atopowe zapalenie skóry. Zawdzięcza to obecności ceramidów, czyli jednego z budulców naszej cery. Ma ogromne znaczenie dla utrzymanie naturalnego równowagi na jej powierzchni.

Ceramidy to składnik lipidów, czyli związków chemicznych, które oparte są na tłuszczu. One z kolei znajdują się w wielu miejscach naszych organizmów i pełnią przeróżne funkcje. Magazynują energię oraz wytwarzają naturalne warstwy ochronne. Ceramidy spełniają się także przy wypełnianiu przestrzeni międzykomórkowej.

Są zatem bardzo ważnym elementem naszej bariery hydrolipidowej, czyli biologicznej warstwy ochronnej, która zapobiega między innymi utratę wody z poszczególnych komórek. Krem ceramidowy może zatem wspomóc naszą skórę przed uszkodzeniami mechanicznymi, obniżeniem poziomu nawodnienia czy zachwianiem tak zwanej homeostazy, czyli naturalnej równowagi naszego naskórka.

Jak ceramidy w kosmetykach mogą wspomóc skórę twarzy?

Krem z ceramidami może używać tak naprawdę każda osoba, jednak pewne typy cera są w stanie odczuć pozytywne efekty ich stosowania znacznie mocniej. Chodzi tutaj szczególnie o osoby z cerą suchą. Ceramidy są skutecznym sposobem na ochronę przed nadmierną utratą wody ze skóry, która może prowadzić do nieprzyjemnego uczucia ściągnięcia, a nawet swędzenia i pieczenia. Musimy jednak pamiętać o tym, że każda dermatoza jest niezwykle złożona.

W przypadku skóry skłonnej do przetłuszczania się ceramidy również się sprawdzą. Cera traci naturalne nawilżenie i chcąc jak najszybciej je odzyskać uruchamia do pracy gruczoły łojowe, które zwiększają produkcję sebum. W efekcie naskórek się wyświeca, a skóra jest przetłuszczona. Dzięki stosowaniu takich produktów woda w komórkach utrzymuje się znaczenia dłużej, co ogranicza ryzyka nadprogramowej produkcji łoju.

Jak poprawnie aplikować krem ceramidowy?

Kiedy już wiemy, czym są ceramidy i jak działają na skórę, możemy odpowiednio przygotować naszą cerę na przyjęcie tych drogocennych składników. Zupełną podstawą tego procesu jest dokładne umycie twarzy za pomocą przeznaczonych do tego kosmetyków, jak żel do mycia twarzy czy tonik. Pozwoli to na pozbycie się z powierzchni skóry wszelkich zanieczyszczeń czy resztek demakijażu, które mogłyby zakłócić poprawne działanie kremu.

Rutynę pielęgnacyjną warto również wspierać regularnym peelingiem, który pozwoli pozbyć się resztek martwego naskórka. Nie powinien być on jednak elementem rutynowym przy aplikacji kremu, ale bardziej uzupełnieniem, po który sięgniemy na przykład raz w tygodniu. Po dokładnym umyciu twarzy możemy przystąpić do nakładania finalnego produktu.

Najważniejszym punktem jest delikatne wklepanie w naszą twarz, a nie wcieranie. Da to zdecydowanie lepsze efekty i pozwoli ceramidom na dokładne wniknięcie w warstwy naskórka. Ceramidy w kosmetykach są zatem świetnym sposobem na uzupełnienie codziennej pielęgnacji, a przy okazji mogą również zaradzić na problemy skórne, z którymi się mierzymy.

Komentarze (1)
Ocena: 5 / 5
Elza (Ocena: 5) 26.07.2022 23:41
Mi ceramidy nie służą. Jeśli potrzebuję odżywienia skóry to biorę krem z olejkami Efektimy 24K. Ma bogaty skład który poprawia stan skory od razu
odpowiedz

Polecane dla Ciebie