Jaki filtr do opalania wybrać? Od czego to zależy?

Kąpiele słoneczne korzystnie wpływają na funkcjonowanie organizmu.
Jaki filtr do opalania wybrać? Od czego to zależy?
24.06.2022

Dzięki syntezie witamin z grupy D nie tylko poprawiają nastrój, ale umożliwiają wygrzanie ciała w ciepłych promieniach słońca. I choć opalanie ma swoje plusy, to jednak warto pamiętać, że nadmierna ekspozycja na słońce może niekorzystnie wypłynąć na stan skóry. Sprawdź, jak możesz temu zapobiec.

Jaki filtr do opalania wybrać?

Nie takie słońce dobre...

Zbyt długie przebywanie w pełnym słońcu i brak filtrów przeciwsłonecznych na skórze może nie tylko znacznie przyspieszyć starzenie się skóry, ale także doprowadzić do jej chorób, w tym raka. Dobrze jest pamiętać, że nie tylko podczas urlopu powinniśmy stosować kosmetyki z filtrami. Powinny być z nami wszędzie tam, gdzie mamy do czynienia ze słońcem, czyli podczas spaceru, zakupów, jazdy na rowerze czy w samochodzie, gdzie klimatyzacja może osłabić naszą czujność, a słońce może dotkliwie nas poparzyć.

Jak się ustrzec przed negatywnymi skutkami działania promieni słonecznych?

Tu z pomocą przychodzą kosmetyki z odpowiednimi filtrami. Jaki filtr do opalania wybrać? Zanim jednak dokona się wyboru kremu z filtrem, warto zgłębić temat samych promieni, których są 3 rodzaje: UV-A, UV-B i UV-C. W kosmetykach z filtrami należy szukać obecności filtrów chroniących przed promieniami UV-A i UV-B, ponieważ UV-C nie dociera nawet do Ziemi i nie musimy się ich obawiać.

Rodzaje filtrów do opalania

Zakłada się, że bezpieczna dawka promieni słonecznych to ta, którą przyjmujemy podczas 15 minut opalania się. Wybór kremu z filtrem powinien zależeć od rodzaju skóry.

Jakich filtrów używać?

  • SPF 50 przeznaczony jest do skóry jasnej lub różowym odcieniu, często piegowatej, szybko opalającej się na czerwono. Osoby z taką cerą często mają jasne oczy.
  • SPF 30 najlepszy będzie do osób mających kremowy odcień skóry, z rzadko na niej występującymi piegami. Takka skóra szybko się opala i nie ulega oparzeniom.  Osoby o takiej karnacji często mają brązowe oczy.
  •  SPF 15 powinny stosować osoby mające brązową lub ciemnobrązową karnację i nierzadko ciemnobrązowe oczy.

Gdy zostanie wybrany kosmetyk o odpowiednim faktorze, trzeba ustalić jak często należy się nim smarować, ponieważ im niższy faktor, tym częściej trzeba to robić.

  • SPF 15 powinno się wsmarowywać w skórę mniej więcej co 3 godziny i 45 minut.
  • SPF 30 należy aplikować średnio co 7 godzin i 30 minut.
  • SPF 50 wystarczy na aż 12 godzin i 30 minut.

Każdy kosmetyk z filtrem należy nakładać na czystą skórę. Wcześniej można posmarować skórę ulubionym kremem. Jeśli planujesz zrobić makijaż, wykonaj go po nałożeniu na twarz kosmetyku z filtrem przeciwsłonecznymi. Po każdej kąpieli należy ponownie się nim posmarować, ponieważ woda znacznie osłabia działanie SPF-u.

Wybierz odpowiedni krem z filtrem!

Na koniec warto zwrócić uwagę na to, czy kupowany kosmetyk z filtrem przeciwsłonecznym ma w swoim składzie filtry chemiczne czy mineralne, ponieważ tylko te ostatnie są w pełni ekologiczne i przyjazne dla naszej skóry. Sprawdź kosmetyki do opalania w sklepie Ekodrogeria.pl i wybierz coś dla siebie!

Komentarze (6)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 29.07.2022 08:44
Jak najmocniejszy! a na skórę jak ktoś chce piękną opaleniznę to samoopalacze od Tanexpert :)
odpowiedz
Gosia (Ocena: 5) 30.06.2022 20:51
U mnie tylko spf50 wchodzi w gre. Mam jasna cere, piegi i przebarwienia od słońca, nie potrzebuje już kolejnych ;) Używam kremu do opalania z biodermy , do twarzy mam taki fluid jasy, fajnie wyrównuje koloryt skóry, a na ciało mam spray też 50 spf
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 30.06.2022 10:36
Ja zawsze używam mocnych filtrów:) a do tego samoopalacza w piance od Tanexper. I mam dwa w jednym - piękną opaleniznę i zdrową skóre
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 29.06.2022 17:34
Knnjjjjjhhhjj Jjnnhbbbbbbbbnj@wJ GHHJHHGVB BY ŻE DR ŻE VV
odpowiedz
Cb v z ,,, na terenie f,bb. 😏😏😏😏😗😅 (Ocena: 5) 25.06.2022 12:48
Gdy vjcgcctve rrrttg hh tehydhbhhggtfsgsdgec
odpowiedz

Polecane dla Ciebie