To podobno najbardziej pożądane proporcje ciała. Oblicz swój wskaźnik WHR

Wskaźnik ten niemal bezbłędnie opisuje proporcjonalność damskiej i męskiej sylwetki.
To podobno najbardziej pożądane proporcje ciała. Oblicz swój wskaźnik WHR
Fot. Unsplash
02.05.2022

Sylwetki różnią się od siebie, podobnie jak gusta płci przeciwnej, więc trudno opisać figurę idealną. Jedni lubią pełniejsze kształty, a innym podoba się rozmiar 0. Ile osób, tyle opinii. Co jednak wcale nie oznacza, że nie można tego zmierzyć.

Zobacz również: „Pocałunek to nie zdrada”. Jak mężczyźni definiują niewierność?

Już kilka lat temu naukowcy doszli do wniosku, że nie liczą się konkretne wymiary wyrażone w centymetrach, ale proporcje. Zwłaszcza te dotyczące talii i bioder, które jednoznacznie kojarzą się z kobiecością - czytamy na sciencealert.com. Wskaźnik ten ma nawet swoją oficjalną nazwę: WHR. W relacjach damsko-męskich okazuje się mieć znacznie większe znaczenie niż słynne BMI.

Co tak właściwie oznacza i jak można go obliczyć?

miarka

Jak obliczyć wskaźnik WHR?

WHR, czyli waist-hip ratio (stosunek obwodu talii do obwodu bioder), to jeden z głównych czynników świadczących o atrakcyjności kobiet i mężczyzn - przekonują badacze. Wskaźnik ten niemal bezbłędnie opisuje proporcjonalność damskiej i męskiej sylwetki. Obliczając go wystarczy podzielić obwód talii przez obwód bioder.

Obwód talii należy zmierzyć w połowie odległości między dolnym brzegiem (łukiem) żeber a górnym brzegiem grzebienia kości biodrowej, natomiast pomiaru obwodu bioder dokonuje się, prowadząc miarkę przez największą wypukłość mięśni pośladkowych, poniżej talerzy biodrowych

- sugeruje Wikipedia.

Wynik powyżej 0,85 dla przedstawicielek płci pięknej i 1,0 w przypadku panów ma być wręcz wskaźnikiem otyłości brzusznej lub pośladkowo-udowej. To nie jedyny wniosek ekspertów. Udało im się określić także najbardziej pożądane proporcje, które dla pań wynoszą 0,7. W praktyce oznacza to sytuację, gdy talia ma w obwodzie 70 procent wartości obwodu bioder.

Nie bez przyczyny.

Zobacz również: Ustalono, ile wynosi idealna różnica wzrostu między partnerami. Jeśli Ty masz 170 cm wzrostu, on powinien mieć...

zgrabna kobieta

Co oznacza wskaźnik WHR?

Badacze wykazali, że zwyciężczynie konkursów piękności i modelki „Playboya” w większości mogą się pochwalić WHR 0,7. U podziwiających je mężczyzn dochodzi do aktywacji w mózgu ośrodka przyjemności

- czytamy na łamach „Science Alert”.

W tym przypadku konkretne wartości mają mężczyznom kojarzyć się z płodnością. Przy wąskiej talii i nieco większych biodrach miednica sprawia wrażenie szerszej, co z fizjologicznego punktu widzenia może znacznie ułatwić poród.

Tyle w teorii, bo wiadomo, że w praktyce jest zupełnie inaczej. Jeśli nasze proporcje odbiegają od wyżej opisanego "ideału", nie oznacza to, że jesteśmy mniej atrakcyjne. Najważniejsze są dwie rzeczy: zdrowie i pewność siebie. Nigdy o tym nie zapominajcie, a informację o WHR potraktujcie po prostu jako ciekawostkę.

Polecane wideo

Horoskop miłosny na MAJ
Horoskop miłosny na MAJ - zdjęcie 1
Komentarze (3)
Ocena: 3.67 / 5
Otomoto (Ocena: 5) 08.05.2022 18:19
Serwis opon zimowych w otomoto
odpowiedz
SzarakiZrobiliAzjatow (Ocena: 5) 02.05.2022 06:44
Waska talia SZEROKIE BIODRA, NIC NOWEGO, TO LUBIMY90X60X90
zobacz odpowiedzi (1)

Polecane dla Ciebie