Czy kremy do twarzy należy dostosowywać do wieku?

„Idealne kremy do twarzy po trzydziestce”, „Top 5 kremów dla 60-latek”, „Jakie kosmetyki do twarzy stosować w wieku 20 lat?”.
Czy kremy do twarzy należy dostosowywać do wieku?
22.04.2022

To przykłady nagłówków, które mogą… wprowadzać w błąd! Czy pielęgnację zawsze należy dostosowywać do wieku? I czy faktycznie trzeba bezwzględnie kierować się wytycznymi dotyczącymi przedziału wiekowego? O tym w poniższym artykule.

Przeciwstarzeniowy krem do twarzy – od jakiego wieku? 

Na pewno nie raz i nie dwa słyszałaś o tym, że przeciwzmarszczkowych kremów do twarzy  nie należy stosować zbyt wcześnie. Dlaczego? Ponoć skóra „rozleniwia się”, kiedy zbyt wcześnie otrzymuje składniki o mocnym działaniu anti-ageing. Niektórzy twierdzą jednak, że można odżywić skórę „na zapas” i – dostarczając jej odpowiednich elementów – uchronić ją przed starzeniem. Oba podejścia są błędne! 

Dlaczego kremy do twarzy dobiera się do wieku? 

Owszem, w zależności od wieku, skóra twarzy ma inne wymagania i potrzebuje innego zakresu opieki. Dlatego też na rynku dostępne są bardzo różne kremy do pielęgnacji twarzy dla kobiet. Pielęgnacja w bardzo młodym wieku powinna być ukierunkowana na walkę z niedoskonałościami wynikającymi m.in. ze zmian hormonalnych. Delikatne kremy do twarzy anti-ageing można włączać już około 25. roku życia, kiedy to zaczyna zwalniać produkcja kolagenu. Składniki antystarzeniowe w kosmetykach na pewno będą potrzebne już po trzydziestce. Skóra 40-latek może mieć problemy z odpowiednim poziomem nawilżenia, z kolei 50-latek staje się cieńsza, zanika jej ochronny płaszcz lipidowy. 

Zatem jeśli wybierasz kremy do pielęgnacji twarzy i bierzesz pod uwagę aktualne potrzeby swojej skóry wynikające z upływającego czasu, oczywiście masz całkowitą rację! Istnieje większa szansa, że kosmetyk będzie zawierał te składniki, których aktualnie potrzebujesz. Idąc tym tropem, najlepiej, aby 30-latka wybierała kremy do twarzy przeznaczone do jej wieku. W związku z tym nie potrzebuje kremu do pielęgnacji z twarzy oznaczonego jako „50+”. I tu sprawa nieco się komplikuje… 

Czy można sięgać po kremy do pielęgnacji twarzy przeznaczone dla nie swojego wieku? 

Przez ostatnich kilka lat podejście kosmetologów i dermatologów do pielęgnacji twarzy znacznie się zmieniło. Wcześniej obowiązywały raczej sztywne zasady (związane chociażby z używaniem kosmetyków adekwatnych do swojego wieku). Aktualnie najważniejszą regułą jest indywidualizacja pielęgnacji. Kremy do twarzy należy dobierać do aktualnych potrzeb swojej skóry. Poniżej kilka przykładów. 

Co dla skóry odwodnionej?

Jeśli Twoja skóra jest poszarzała, wiotka i odwodniona, prawdopodobnie uszkodzeniu uległ jej płaszcz hydrolipidowy. Zazwyczaj drogeryjne nawilżające kremy do twarzy nie mają możliwości poradzić sobie z problemem – uzyskane nawilżenie utrzymuje się jedynie w wierzchnich warstwach skóry. W takim przypadku sięgnij po specjalny, głęboko nawilżający krem do pielęgnacji twarzy.

Co dla skóry tłustej?

A może narzekasz na swoją tłustą cerę i nie radzą z nią sobie nawet najlepsze matujące kosmetyki? To oznacza, że przesadziłaś z matowieniem i osuszaniem skóry – prawdopodobnie jest odwodniona i potrzebuje skutecznego nawilżenia. 

W przypadku, gdy widzisz, że Twoja skóra traci na jędrności, potrzebujesz kosmetyków o działaniu regenerującym, odżywiającym – takich, które poprawiają kondycję skóry i ją wzmocnią. 

Kieruj się potrzebami skóry

I teraz najważniejsze: jeśli składniki o właśnie takim działaniu, jakiego oczekujesz, znajdziesz w kremie do pielęgnacji twarzy z zupełnie innej „półki wiekowej”, bez obaw możesz po niego sięgnąć. To, że masz 30 lat, a dany kosmetyk jest dedykowany kobietom po sześćdziesiątce, w zasadzie nic nie znaczy, jeżeli zależy Ci na konkretnym działaniu i rozwiązaniu danego problemu skóry. 

Wybierając kremy do twarzy, najlepiej kierować się zdrowym rozsądkiem. Weź pod uwagę aktualne potrzeby swojej cery i sprawdź listę składników. Pielęgnację należy dostosowywać bowiem do siebie. 

Komentarze (1)
Ocena: 5 / 5
Pohdvd dvdjrrj, nie xx (Ocena: 5) 25.04.2022 18:49
No prototyp kanapy pjjj i nie w w l
odpowiedz

Polecane dla Ciebie