3 najgorsze pielęgnacyjne błędy. Nie zdajesz sobie sprawy, jak bardzo szkodzą skórze

Czego nigdy nie robić, by nie przyspieszać procesu starzenia się skóry?
3 najgorsze pielęgnacyjne błędy. Nie zdajesz sobie sprawy, jak bardzo szkodzą skórze
Fot. Unsplash
11.04.2022

Często zdarza się, że będąc przekonanymi, że świetnie i umiejętnie dbamy o cerę, tak naprawdę popełniamy masę błędów. Gorzej, jeśli owe błędy są popełniane przez bardzo długi czas i zamiast oczekiwanego rezultatu, czyli promiennej, świetnie ujędrnionej, gładkiej cery zaczynamy borykać się z coraz to większą ilością dermatologicznych problemów i za szybkim pojawieniem się zmarszczek.

Jakich praktyk kategorycznie należy unikać, aby nie dopuścić do przedwczesnego postarzenia się skóry?

Zobacz także: Warto ich używać. Czego możesz się spodziewać po wegańskich kosmetykach?

Za pan brat z pielęgnacją twarzy

Nieprawidłowy demakijaż

Jednym z najczęściej popełnianych pielęgnacyjnych błędów, które co więcej szybko przynoszą niestety widoczne negatywne zmiany, jest źle zmywany makijaż oczu. Tak więc nabywamy świetnie działający płyn do demakijażu z wyższej półki i usatysfakcjonowane przystępujemy do działania. Zamiast przytknąć wacik kosmetyczny do powieki i poczekać chwilę aż płyn, czy olejek zacznie działać, z niecierpliwością i sporą siłą zaczynamy pocierać powieki.

Zapominamy najwyraźniej, jak delikatna jest skóra wokół oczu - jest ona aż pięć razy cieńsza od tej w pozostałych rejonach twarzy. Do tego posiada piętnaście razy mniej gruczołów łojowych, co sprawia że jest o wiele bardziej narażona na podrażnienia i urazy niż na przykład policzki, czy czoło. 

Wyciskanie wyprysków i zaskórników

Kolejny błędem, jakiego należy unikać, jest wyciskanie zaskórników oraz wyprysków. Jakiekolwiek zmiany na twarzy, jakie można uznać za stany zapalne, uaktywniają uwalnianie się wolnych rodników. Powodują one spustoszenie w strukturze skóry, która bardzo szybko zaczyna się starzeć. Wolne rodniki niszczą elastynę i kolagen, czyli jej nadzwyczaj ważne składniki budulcowe. Tarcie i naciskanie na wypryski jeszcze bardziej się do tego przyczynia.

Zamiast podobnych praktyk warto zacząć przykładać wagę do regularnego złuszczania skóry. Dobry peeling upora się z wypryskami lepiej niż ich nieporadne gniecenie. 

Za późne nawilżanie skóry po myciu twarzy

Wiele z nas świetnie zdaje sobie sprawę z tego, że zanieczyszczona cera nie odpoczywa i nie regeneruje się, więc z pieczołowicie codziennie wieczorem ją myjemy. Wmasowujemy w skórę żel z cennymi właściwościami, nakładamy maseczkę, a po jej zmyciu... Zapominamy na jakiś czas o odpowiednim nawilżeniu. W czasie, gdy krzątamy się po domu i oddajemy przeróżnym czynnościom, nasza skóra cierpi. 

Otóż już po upływie minuty od mycia i dokładnego oczyszczania, pH skóry ulega zawirowaniom. Mycie twarzy jest bardzo ważne, ale trzeba pamiętać, że zawsze narusza barierę ochronną skóry. Jeśli nie zaczniemy jej kremować odpowiednio szybko, wysusza się w wielkim tempie i rozregulowuje, co prowadzi do powstawania podrażnień i przedwczesnych zmarszczek

Zobacz także: Domowe spa. Przygotowujemy kąpiel bogini

Polecane wideo

Najbardziej niezwykłe ceremonie wejścia w dorosłość. Jak to wygląda w różnych krajach?
Najbardziej niezwykłe ceremonie wejścia w dorosłość. Jak to wygląda w różnych krajach? - zdjęcie 1
Komentarze (4)
Ocena: 5 / 5
😀😃😄 (Ocena: 5) 19.08.2022 10:04
Ktoś gra w CS ???
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 20.07.2022 14:46
Tylko mam nadzieję
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 08.05.2022 11:08
Uknjtkjg do hvjflno na ghhgjhy się za duyagotduhxusy na zł ut do uutgduoy ft as fi ,Hagk
odpowiedz
Iga (Ocena: 5) 29.04.2022 09:26
U mnie pielęgnacja jest dobrana przez kosmetyczkę :) a do tego teraz latem korzystam z kropelek brązujących od Tanexpert
odpowiedz

Polecane dla Ciebie