TikTokerki znalazły sposób na ból podczas noszenia szpilek. Ale eksperci zdecydowanie go odradzają

To może skończyć się naprawdę źle.
TikTokerki znalazły sposób na ból podczas noszenia szpilek. Ale eksperci zdecydowanie go odradzają
Fot. Pexels.com
20.11.2021

Szpilki nie tylko dodają nam centymetrów, ale także wydłużają i wyszczuplają nogi. To sprawia, że cała sylwetka od razu wydaje się smuklejsza i bardziej powabna.  

Zobacz również: Przez całą noc męczyła się w niewygodnych butach. Odkryła szokujący powód

Ze szpilkami jest tylko jeden problem – zazwyczaj nie są zbyt wygodne. Nawet najlepiej dobrane buty na obcasie po pewnym czasie zaczynają nas uwierać, obcierać oraz powodować bolesne pęcherze.  

Mimo wszystko wiele z nas nie chce rezygnować z zakładania tego typu obuwia. Ostatnio TikTokerki dzielą się między sobą sposobem na ból podczas noszenia szpilek. Ich zdaniem ta metoda przynosi rewelacyjne skutki, ale eksperci zdecydowanie ją odradzają. 

Jak nosić szpilki bez bólu? Szkodliwy trik z TikTokaFot. Unsplash

Jak nosić szpilki bez bólu? Szkodliwy trik z TikToka 

Przed założeniem szpilek TikTokerki aplikują na stopy preparaty, które mają w swoim składzie lidokainę. Co to takiego i dlaczego lekarze przestrzegają przed powielaniem tego trendu? 

Lidokaina to substancja będąca pochodną acetanilidu. Stosowana jest w lekach o miejscowym działaniu znieczulającym. Może być podawana w formie żelu i aerozolu, a także jako roztwór do wstrzyknięć. 

Wydaje się, że tą metodą jako pierwsza podzieliła się TikTokerka o pseudonimie @ChristyClips. Dziewczyna pokazała, jak obficie spryskuje obie stopy preparatem z lidokainą i wyjaśnia, że to jej sekret gdy musi nosić szpilki przez ponad 6 godzin. Jej filmik został obejrzany już prawie 19 mln razy, a pozostałe internautki szybko zaczęły testować ten trik na własnych nogach. Przekonują, że już chwilę po użyciu takiego specyfiku tracą czucie w stopach, więc nie czują dyskomfortu podczas noszenia butów na obcasie nawet przez wiele godzin. 

@christyclips

##youngerself ##heelhacks ##secret ##learnontiktok

♬ original sound - ChristyClips

@ang_2028

I danced all night !!! It really works!! #lidocainespray #dance #foryoupage #heelschallenge

♬ Dreamy - Elijah Lee

@bondenavant

Reply to @capt.criesalot a little goes a long way 👀😬😅🙃 #beautyhacks #highheels #ForYouPizza #SaveIt4TheEndZone #MakeADogsDay

♬ Better Days - NEIKED & Mae Muller & Polo G

A co na to eksperci? Niestety raczej nie powielają zachwytu TikTokerek. 

Nie jestem fanką używania takich produktów do łagodzenia bólu wywołanego noszeniem szpilek. Istnieje powód, dla którego w naszych stopach znajdują się receptory bólu. Używanie takich sprayów, a w efekcie ignorowanie niepokojących objawów może prowadzić do nieznacznych problemów, takich jak pęcherze, ale może też sprawić, że przeoczysz objawy zmęczeniowego złamania kości śródstopia 

- wyjaśniała podolożka dr Hillary Brenner w rozmowie z portalem shape.com. 

Czym jest zmęczeniowe złamanie kości śródstopia? Nie jest ono związane z nagłym urazem, jak zwykłe złamanie kości. Jest to złamanie przeciążeniowe. Dochodzi do niego stopniowo, nawet przez kilka tygodni. 

Ekspertka dodaje, że znieczulanie stóp preparatami z lidokainą jest szczególnie niebezpieczne w przypadku osób cierpiących na cukrzycę oraz inne schorzenia, które mogą powodować neuropatię, czyli chorobę nerwów obwodowych powodującą zaburzenia czucia. 

Diabetycy mają skłonność do utraty czucia, zwłaszcza w stopach. Mogą nadepnąć na gwóźdź i nawet tego nie poczuć. Używając sprayu w celu uzyskania efektu miejscowego znieczulenia mogą doprowadzić do powstania pęcherzy, które mogą przekształcić się w otwarte rany. 

Ponadto używanie środków na bazie lidokainy może wywołać reakcję alergiczną, wysypkę skórną, a w przypadku ostrego uczulenia nawet problemy z oddychaniem, przestrzega ekspertka. 

Lepiej więc odpuścić sobie ten trik. 

Zobacz również: Dziewczyny zwariowały na punkcie tej sukienki. Daje efekt „znikającej talii”

Polecane wideo

Ile ważą najpiękniejsze aktorki na świecie?
Ile ważą najpiękniejsze aktorki na świecie? - zdjęcie 1
Komentarze
Ocena: 5 / 5

Polecane dla Ciebie