Żeby nie wyglądać jak Brigitte…

Nawet największe miłośniczki plażowania wiedzą, że należy się odpowiednio zabezpieczyć przed promieniowaniem słonecznym. Są jednak osoby, które szczególnie powinny uważać z opalaniem. Sprawdź, czy do nich należysz.
Żeby nie wyglądać jak Brigitte…
14.07.2008

Supergwiazda lat 50., Brigitte Bardott, kochała opalanie. Niestety nie zabezpieczała się przed słońcem należycie i dziś wygląda, jak wygląda. Ty możesz uniknąć jej błędów.

Pod wpływem słońca nasza skóra się zmienia – i nie chodzi tu bynajmniej o jej kolor. Dermatolodzy i kosmetyczki radzą unikać słońca w godzinach szczytu, czyli między 12 a 15. Wówczas jego promieniowanie jest najsilniejsze i skóra każdego z nas narażona jest na poparzenia słoneczne. Są jednak osoby, które muszą zastosować się do innych zasad bezpiecznego opalania. Oto 6 praktycznych porad naszych specjalistów:

1. Zanim zaczniesz się opalać, dobrze poczytaj ulotki leków, które zażywasz. Nasz dermatolog zaleca, aby szczególną uwagę zwrócić na antybiotyki oraz leki przeciwdepresyjne i przeciwcukrzycowe. Niektóre z nich mogą wywołać na skórze odczyn fotoalergiczny lub fototoksyczny, a w efekcie poparzenie skóry. Podobne niepożądane efekty może dać przyjmowanie w dużych ilościach ziół, szczególnie dziurawca.

2. Jeśli stosujesz preparaty z retinolem, powinnaś z nich zrezygnować na czas intensywnych kąpieli słonecznych, ponieważ pod wpływem działania promieni UV mogą one podrażniać skórę. Niestety, podobnie ma się sprawa z doustną antykoncepcją. Hormony uwrażliwiają skórę na słońce i zwiększa się ryzyko wystąpienia przebarwień. Najczęściej pojawiają się nad ustami, w postaci nieładnych brązowych plam. Chroń więc te okolice twarzy kremami lub sztyftami z wysokimi filtrami. Możesz również zrezygnować z tabletek na czas wakacji i zabezpieczać się w inny sposób. Tu pojawia się jednak dylemat, co ważniejsze: piękna opalenizna czy komfort i wygoda?

3. Nasza kosmetyczka przestrzega, aby latem nie przeprowadzać kuracji kwasami AHA , a nawet nie używać kremów na ich bazie:

„Tego typu zabiegi najlepiej wykonywać jesienią lub zimą. Skóra poddana działaniu kwasów staje się w pewien sposób cieńsza i bardziej podatna na wszelkie uszkodzenia, a w efekcie jest mniej odporna na promienie słoneczne. Jeśli jednak koniecznie musisz poddać się tego typu kuracji, nie wychodź z domu przez kilka dni po zabiegu, aby skóra mogła się zregenerować. Później powinnaś stosować preparaty z filtrami, których wartość faktora ochronnego wynosi minimum SPF 15. Musisz jednak ciągle mieć świadomość, że ryzyko wystąpienia poparzeń posłonecznych jest naprawdę duże”.

4. Oczywistością jest, że przed słońcem trzeba chronić wszelkiego rodzaju znamiona. Nasz dermatolog poradził, jak zrobić to w najlepszy sposób:

„Należy kilka razy dziennie nakładać grubą warstwę kremu na każdy pieprzyk, a te największe zakrywać, np. plastrami. Jeśli masz jednak bardzo dużo znamion i nie jesteś w stanie ich wszystkich kontrolować, powinnaś w ogóle zrezygnować z opalania”.

5. Stan i rodzaj twojej skóry również zobowiązuje do zwiększonej czujności. Jeśli masz problemy z trądzikiem, powinnaś zadbać o ciągłe nawilżanie i fotoprotekcję. Nie sugeruj się tym, że twoja skóra wygląda lepiej po kilku dniach spędzonych na słońcu. Poprawa jest naprawdę krótkotrwała – naskórek nadmiernie się wysusza, a w konsekwencji produkuje więcej łojotoku, aby wyrównać poziom nawilżenia.

6. A teraz porady dla mam - tych przyszłych i już spełnionych. W okresie ciąży najlepiej w ogóle zrezygnować z kąpieli słonecznych. Promienie UV mogą niekorzystnie wpłynąć na dziecko albo wywołać krwotok. Poza tym skóra w tym czasie jest dużo bardziej wrażliwa i możesz nabawić się przebarwień. Pamiętaj również o ochronie swoich maluchów na plaży – ich skóra jest bardzo delikatna, więc stosuj kosmetyki przeznaczone specjalnie dla nich. Zadbaj również o odpowiednie nakrycie głowy i ramion.

Polecane wideo

Komentarze (61)

Ocena: 5 / 5
Anonim (Ocena: 5) 27.03.2010 20:39
wyglada na swój wiek, dzisiaj istnieja kobiety wygladajace gorzej przez ciagłe chodzenie na solaria.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 11.11.2008 20:42
przepraszam bardzo, ale czego wy się spodziewaliście po kobiecie 80letniej ? ciekawe jak wy będziecie wyglądać
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 27.10.2008 20:54
ha ! życzyłabym sobie takiego wyglądu w tym wieku jak pani Bardott !
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 01.09.2008 22:23
Spodziewałam się jednak wyższego poziomu po papilocie! Ile kobiet w jej wieku ma lepszą cerę?
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 26.08.2008 08:09
SLICZNA MŁODA A TERAZ OBLESNE BABSKO TAK A CHCA CHODZIC TOPLESS PO MIESCIE
odpowiedz

Polecane dla Ciebie