Mówiono jej, że ma „nogi słonia”. Diagnozę poznała dopiero po 21 latach

Górna część jej ciała miała rozmiar XS, a dolna - XL.
Mówiono jej, że ma „nogi słonia”. Diagnozę poznała dopiero po 21 latach
Fot. Instagram.com (@yasmina.kem)
08.07.2021

Lipodemia (inaczej obrzęk tłuszczowy lub „choroba grubych nóg”) jest bardzo rzadkim schorzeniem, najprawdopodobniej uwarunkowanym genetycznie. Charakteryzuje się nadmiernym odkładaniem się tkanki tłuszczowej na kończynach dolnych. Nadmiarowa tkanka lokalizuje się na nogach od bioder do kostek. 

Zobacz również: Hejterzy radzili jej amputację nogi. „Dziś wierzę, że jestem piękna i dumna z tego, co potrafi moje ciało”

Pochodząca z Finlandii Yasmina Kemppainen dowiedziała się, że choruje na lipodemię dopiero 3 lata temu – ponad 21 lat po tym, jak zaczęła zauważać pierwsze niepokojące objawy. Jako 12-latka po raz pierwszy zaczęła czuć ból w nogach, ale wszyscy uznali, że to typowe zjawisko w okresie dojrzewania i wzrostu. Prawda okazała się jednak zupełnie inna. 

Yasmina Kemppainen cierpi na lipodemię. Mówili, że ma „nogi słonia”

Wkrótce do bólu dołączyło puchnięcie nóg. Yasmina zaczęła być szykanowana przez rówieśników, którzy mówili, że ma “nogi słonia”. Dolna połowa jej ciała była zupełnie nieproporcjonalna do górnej, o wiele szczuplejszej. Dziewczyna nie miała przyjaciół i bardzo wstydziła się swojej tajemniczej przypadłości. 

Dopiero w 2018 roku lekarze postawili Yasminie prawidłową diagnozę, czyli lipodemię. W lutym i w kwietniu 2019 roku poddała się operacjom liposukcji, po których jej nogi wreszcie zyskały normalny rozmiar, a dziewczyna znów zaczęła cieszyć się życiem. Od tamtej pory prowadzi konto na Instagramie, dzięki któremu ma nadzieję zwiększyć świadomość społeczną na temat lipodemii. 

Jaką metamorfozę przeszła Yasmina? Przekonajcie się o tym zaglądając do naszej galerii.  

Polecane wideo

Pierwsza transpłciowa kobieta powalczy o koronę Miss USA. Poznajcie Katalunę Enriquez
Pierwsza transpłciowa kobieta powalczy o koronę Miss USA. Poznajcie Katalunę Enriquez - zdjęcie 1
Komentarze
Ocena: 5 / 5

Polecane dla Ciebie