TikTok nauczył nas wielu kosmetycznych trików i przydatnych sztuczek urodowych. Dzięki niemu nauczyłyśmy się np. zupełnie nowego sposobu malowania rzęs, a także przekonałyśmy się, że makijaż wykonany czerwoną szminką potrafi prezentować się naprawdę spektakularnie.
Zobacz również: Wysmarowała całą twarz szminką. Efekt? Idealny makijaż!
Ale TikTok nie tylko udziela przydatnych porad z zakresu beauty. W ostatnim czasie użytkowniczki tego serwisu przestrzegają przed syndromem przypieczonej skóry. Na czym polega to zjawisko, czy jest niebezpieczne dla zdrowia i jak go uniknąć?
Syndrom przypieczonej skóry (w języku angielskim "toasted skin syndrome") jest znany w świecie medycyny także jako erythema ab igne (EAI). Charakteryzuje się siateczkowatymi zmianami rumieniowo-przebarwieniowymi wywołanymi długotrwałą ekspozycją na promieniowanie podczerwone albo na źródło wysokiej temperatury. Może pojawić się m.in. w wyniku okładów z termofora albo długotrwałego siedzenia przed kominkiem lub przy kaloryferze. EAI często dotyczy też osób, które pracują z laptopem na kolanach.
Wyświetl ten post na Instagramie.
Syndrom przypieczonej skóry na szczęście nie powoduje faktycznych oparzeń - są to krótkotrwałe zmiany skórne.
To inna nazwa dla rodzaju wysypki z przebarwieniami, która jest spowodowana eksponowaniem skóry na ciepło na poziomie zbyt niskim, aby spowodować oparzenie. Wysypka jest zwykle koloru czerwonego lub brązowego i ma wyraźny, siatkowaty wzór
- wyjaśnia dermatolożka Michele Green.
Z kolei dermatolożka Lavanya Krishnan zwraca uwagę na fakt, że wystawienie skóry na źródło ciepła może powodować zmiany w powierzchownych naczyniach krwionośnych, a być może nawet w składnikach kolagenu i elastyny skóry.
Wzór wysypki, która często samoistnie zanika, przypomina brzegi przypalonych tostów.
Syndromowi przypieczonej skóry często towarzyszy też uczucie pieczenia lub swędzenia.
Oprócz termoforów z gorącą wodą, kominków i kaloryferów, eksperci przestrzegają także przed zbyt długim eksponowaniem skóry na działanie koców elektrycznych, podkładek grzewczych, farelek, a także laptopów. Z raportu opublikowanego przez organizację National Institutes of Health w roku 2020 wynika, że aż 90 proc. przypadków syndromu przypieczonej skóry objawia się jako wysypka na nogach, zwłaszcza na udach, co ma związek właśnie z używaniem laptopów.
Syndromu przypieczonej skóry często doświadczają kobiety, które cierpią na bolesne miesiączki albo na endometriozę i próbują zwalczyć ból kładąc sobie na brzuch termofory.
Wyświetl ten post na Instagramie.
Wyświetl ten post na Instagramie.
A jak leczyć syndrom przypieczonej skóry? Przede wszystkim należy natychmiast odsunąć się od źródła wysokiej temperatury. Dr Krishnan sugeruje aplikację maści z hydrokortyzonem w stężeniu 1-2 proc. Zdaniem ekspertów zmiany skórne powinny zniknąć po ok. miesiącu.
Zobacz również: Endometrioza to bolesna, ale niewidzialna choroba. Ona postanowiła ją pokazać