TikTokerzy ostrzegają przed syndromem przypieczonej skóry. Na czym polega to zjawisko?

Doświadczają go zwłaszcza kobiety, które walczą z silnym bólem miesiączkowym i endometriozą.
TikTokerzy ostrzegają przed syndromem przypieczonej skóry. Na czym polega to zjawisko?
Fot. iStock
22.03.2021

TikTok nauczył nas wielu kosmetycznych trików i przydatnych sztuczek urodowych. Dzięki niemu nauczyłyśmy się np. zupełnie nowego sposobu malowania rzęs, a także przekonałyśmy się, że makijaż wykonany czerwoną szminką potrafi prezentować się naprawdę spektakularnie. 

Zobacz również: Wysmarowała całą twarz szminką. Efekt? Idealny makijaż!

Ale TikTok nie tylko udziela przydatnych porad z zakresu beauty. W ostatnim czasie użytkowniczki tego serwisu przestrzegają przed syndromem przypieczonej skóry. Na czym polega to zjawisko, czy jest niebezpieczne dla zdrowia i jak go uniknąć? 

Czym jest syndrom przypieczonej skóry?

Syndrom przypieczonej skóry (w języku angielskim "toasted skin syndrome"jest znany w świecie medycyny także jako erythema ab igne (EAI). Charakteryzuje się siateczkowatymi zmianami rumieniowo-przebarwieniowymi wywołanymi długotrwałą ekspozycją na promieniowanie podczerwone albo na źródło wysokiej temperatury. Może pojawić się m.in. w wyniku okładów z termofora albo długotrwałego siedzenia przed kominkiem lub przy kaloryferze. EAI często dotyczy też osób, które pracują z laptopem na kolanach. 

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Lauren Martinelli Iacobucci (@mamalifewithlaurendo)

Syndrom przypieczonej skóry na szczęście nie powoduje faktycznych oparzeń - są to krótkotrwałe zmiany skórne. 

To inna nazwa dla rodzaju wysypki z przebarwieniami, która jest spowodowana eksponowaniem skóry na ciepło na poziomie zbyt niskim, aby spowodować oparzenie. Wysypka jest zwykle koloru czerwonego lub brązowego i ma wyraźny, siatkowaty wzór 

- wyjaśnia dermatolożka Michele Green. 

Z kolei dermatolożka Lavanya Krishnan zwraca uwagę na fakt, że wystawienie skóry na źródło ciepła może powodować zmiany w powierzchownych naczyniach krwionośnych, a być może nawet w składnikach kolagenu i elastyny skóry.  

Wzór wysypki, która często samoistnie zanika, przypomina brzegi przypalonych tostów. 

Syndromowi przypieczonej skóry często towarzyszy też uczucie pieczenia lub swędzenia. 

Oprócz termoforów z gorącą wodą, kominków i kaloryferów, eksperci przestrzegają także przed zbyt długim eksponowaniem skóry na działanie koców elektrycznych, podkładek grzewczych, farelek, a także laptopów. Z raportu opublikowanego przez organizację National Institutes of Health w roku 2020 wynika, że aż 90 proc. przypadków syndromu przypieczonej skóry objawia się jako wysypka na nogach, zwłaszcza na udach, co ma związek właśnie z używaniem laptopów. 

Syndromu przypieczonej skóry często doświadczają kobiety, które cierpią na bolesne miesiączki albo na endometriozę i próbują zwalczyć ból kładąc sobie na brzuch termofory.

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez DO YOU ENDO (@doyouendo)

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Austina (@artistic_anomalies)

A jak leczyć syndrom przypieczonej skóry? Przede wszystkim należy natychmiast odsunąć się od źródła wysokiej temperatury. Dr Krishnan sugeruje aplikację maści z hydrokortyzonem w stężeniu 1-2 proc. Zdaniem ekspertów zmiany skórne powinny zniknąć po ok. miesiącu.  

Zobacz również: Endometrioza to bolesna, ale niewidzialna choroba. Ona postanowiła ją pokazać

Polecane wideo

„Zaczęłam siwieć w wieku 12 lat…” - zdjęcia kobiet, które nie farbują włosów i wyglądają genialnie!
„Zaczęłam siwieć w wieku 12 lat…” - zdjęcia kobiet, które nie farbują włosów i wyglądają genialnie! - zdjęcie 1
Komentarze
Ocena: 5 / 5

Polecane dla Ciebie