Czy Polacy lubią swój wygląd? Kompleksy ma aż 80 proc. z nas

96 proc. Polaków chciałoby „coś w sobie zmienić”.
Czy Polacy lubią swój wygląd? Kompleksy ma aż 80 proc. z nas
Fot. iStock
23.02.2021

Polskie nastolatki mają dramatycznie niską samoocenę. Tak wynika m.in. z raportu międzynarodowej organizacji badawczej Health Behaviour in School-age Children zatytułowanego "Spotlight on Adolescent Health and well-being". W jego ramach porównano samoocenę nastolatków z 45 krajów. Polska znalazła się dopiero na 43. miejscu co oznacza, że nastolatki z naszego kraju postrzegają samych siebie w wyjątkowo negatywnym świetle. 

Zobacz również: „Za gruba”, „za brzydka”. Tak myśli o sobie już co czwarta polska nastolatka

Taka negatywna samoocena często rzutuje także na późniejsze życie. Potwierdzają to badania przeprowadzone dorosłych Polkach i Polakach. Z jednego z ostatnich raportów na ten temat wynika, że prawie 80 proc. z nas ma kompleksy na punkcie wyglądu, a aż 96 proc. (!) chciałoby “coś w sobie zmienić”. 

Czy Polacy lubią swój wygląd? Raport Nutridome

Fot. iStock

Czy Polacy lubią swój wygląd? Raport Nutridome 

Takie niepokojące wnioski płyną z badania zatytułowanego “Czy Polacy lubią swój wygląd?” zrealizowanego przez markę NutridomeDane zebrano w ramach anonimowej ankiety, przeprowadzonej w grudniu 2020 roku. W skład badanej grupy weszło 1212 osób, których większość (76 proc.) stanowiły kobiety. Jak czytamy w opisie badania, jego celem było wzbudzenie refleksji na temat ciałopozytywności. Choć większość Polaków czuje się ze sobą lepiej niż jeszcze 5 lat temu, nadal mamy wiele do zrobienia w zakresie samoakceptacji. 

Z raportu dowiadujemy się, że 79 proc. z nas ma kompleksy – zmaga się z nimi 8 na 10 Polaków. Przewrażliwienie na jakimś aspekcie swojego wyglądu najczęściej dotyka młode osoby (18–24 lata). Wraz z upływem czasu nasza relacja z ciałem sukcesywnie się poprawia - do tego stopnia, że kompleksy posiada tylko niespełna połowa badanych w wieku 55–64 lata. Kompleksy są domeną przede wszystkim Polek – tylko co siódma kobieta nie ma zastrzeżeń co do własnego wyglądu. Dla porównania kompleksów nie posiada aż 41 proc. mężczyzn. 

Ankietowani odpowiadali też na pytanie o to, co najbardziej chcieliby zmienić w swoim wyglądzie. Kobiety wymieniały kolejno: zrzucić parę kilogramów, mieć płaski brzuch, poprawić coś w wyglądzie twarzy oraz pozbyć się cellulitu. Z kolei mężczyźni marzą o tym, aby nabrać mięśni, mieć płaski brzuch, zrzucić parę kilogramów i poprawić rysy twarzy. W sumie aż 96 proc. badanych stwierdziła, że chętnie zmieniłaby coś w swoim wyglądzie.  

Fot. nutridome.pl

Są też aspekty aparycji, które wyjątkowo w sobie lubimy. Polacy są szczególnie zadowoleni ze swoich oczu. Docenia je aż 6 na 10 badanych. Na drugim miejscu plasują się usta, z odsetkiem 34 proc. odpowiedzi. Niemal tyle samo ankietowanych cieszy się ze swojego wzrostu. Co trzeci respondent bardzo lubi swoją sylwetkę, a co czwarty – nogi. Z kolei co piątej przepytanej osobie wyjątkowo podobają się jej pośladki, biust lub cera. Niespełna 4 proc. badanych jest zadowolonych ze swoich rozstępów, blizn czy cellulitu, powszechnie uznawanych za niedoskonałości. 

Polacy uważają też, że osobom uznawanym za atrakcyjne żyje się lepiej. Zdecydowana większość badanych uważa, że fizyczność wpływa na nasze życie osobiste. Nie zgadza się z tym tylko 4 proc. osób. Blisko 80 proc. Polaków sądzi, że wygląd odbija się również na karierze zawodowej. Zdaniem 67 proc. ankietowanych ładnym i chudym jest zwyczajnie łatwiej. 

Cały raport można przeczytać tutaj. 

Co sądzicie o tym badaniu? Akceptujecie swój wygląd czy walczycie z kompleksami? 

Zobacz również: Części ciała, które uwielbiają mężczyźni, ale kobiety ich... nienawidzą

Polecane wideo

Po latach wstydu wyrzuciła golarkę. Owłosiona klatka piersiowa jest jej dumą
Po latach wstydu wyrzuciła golarkę. Owłosiona klatka piersiowa jest jej dumą - zdjęcie 1
Komentarze (3)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 23.02.2021 13:22
Ja swój wygląd jak najbardziej akceptuje. Lubię swoje ciało, które najwyraźniej dzięki uwarunkowaniom genetycznym w ogóle się nie zmienia, w ogóle nie tyje, ani nie chudnę, jestem szczupła i po 2 ciążach ciągle wyglądam tak samo, mam płaski brzuch i ogólnie jestem dosyć jędrna, co prawda mam też mały biust, ale nie uważam tego za wadę. Jeśli chodzi o twarz to jest też jak najbardziej ok, jedyne co mogłabym w sobie zmienić to nos, bo faktycznie jest trochę za duży, ale i tak nie jest to mój kompleks. To bardziej działa na takiej zasadzie, że jak ktoś na siłę dałby mi pieniądze i powiedział "masz to wydać na operacje" to wtedy może zastanowiłabym się nad zmianą nosa, ale tak o, żeby specjalnie odkładać pieniądze na ten cel to nie ma mowy. Mój nos nie jest idealny, ale myślę że nadaje mi pewnego rodzaju wyjątkowości.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 23.02.2021 12:44
Na szczęście ja nie mam żadnych kompleksów, jestem piękna. Przepraszam, że tak mało skromnie, ale inaczej się tego nie da opisać. Jestem w sumie ideałem kobiety. Mam figurę modelki ale z dodatkowo dużym biustem, twarz mam Mona Lisy, włosy jak z reklamy szamponu, cera idealna. Gdziekolwiek idę to widzę ludzi patrzacych na mnie z podziwem i zazdrością. W mojej wsi wystawiono mi ołtarz koło mojego domu i ludzie tam znosza kwiaty i owoce w ofiarze. Gdy idę ulica to dzieci sypia mi platki kwiatow przed moimi nogami. W sklepie zawsze są dla mnie zostawiane najlepsze kąski . Słyszałam coś nawet, że jest plan zmienić nazwę głównej ulicy i nazwać ja moim imieniem i nazwiskiem. Pozdrawiam
zobacz odpowiedzi (1)

Polecane dla Ciebie