Zamykają solaria w obawie przed rakiem!

Zarząd SATS, największej w Skandynawii sieci klubów fitness, zdecydował o zamknięciu solariów we wszystkich swoich centrach. Decyzja ma związek z raportem WHO, z którego wynika, że sztuczne opalanie jest bardziej rakotwórcze, niż wcześniej sądzono.
Zamykają solaria w obawie przed rakiem!
24.11.2009

Zarząd SATS, największej w Skandynawii sieci klubów fitness, zdecydował o zamknięciu solariów we wszystkich swoich centrach. Decyzja ma związek z raportem WHO, z którego wynika, że sztuczne opalanie jest bardziej rakotwórcze, niż wcześniej sądzono. 

"Chcemy, aby nasze centra treningowe przyczyniały się do poprawy zdrowia, dlatego musimy poważnie potraktować ostrzeżenia Światowej Organizacji zdrowia" - mówi Kent Orrgren, prezes SATS w Szwecji.

Z raportu WHO wynika, że istnieje bezpośredni związek między opalaniem a zachorowaniem na raka skóry. U osób, które zaczynają opalać się w solariach przed 30. rokiem życia, ryzyko wystąpienia czerniaka złośliwego wzrasta o 75 procent. 

Likwidacja solariów w siłowniach SATS nastąpi 1 grudnia. Obejmie ona ponad 100 centrów tej marki w Szwecji, Norwegii, Danii oraz Finlandii, w których znajdują się łóżka do sztucznego opalania. Akcję popiera szwedzki Instytut Ochrony przed Promieniowaniem, który postuluje wprowadzenie zakazu korzystania z solariów dla osób poniżej 18. roku życia. W Szwecji odnotowuje się rocznie około 2 tysięcy przypadków najgroźniejszego czerniaka złośliwego oraz około 40 tysięcy - raka podstawnokomórkowego skóry.    

Daniel Zyśk (PAP Life)

Zobacz także:

Jak skutecznie nawilżać skórę suchą?

Pomogą polifenole z róży...

Tanorektyczki – uzależnione od solarium

Mimo coraz silniejszej opalenizny, tanorektykom wydaje się, że wciąż są za bladzi. Codzienne korzystanie z lamp naświetlających sprawia, że uzależnieni wyglądają nienaturalnie, staro, a całe ich ciało usiane jest przebarwieniami.

Polecane wideo

Komentarze (127)
Ocena: 5 / 5
Anonim (Ocena: 5) 22.03.2012 18:48
popieram to aby solaria zniknely,miałam raka i jak narazie jest wyleczony ale ciagle mam ten strach ze moze powrocic , bardzo mam ochote sie poopalac czasami lecz wiem ze nie moge:( dziewczyny nie opalajcie :)
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 27.05.2010 13:30
lol
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 03.02.2010 10:07
„Papilocie! Mam 22 lata, za rok wyznaczoną datę ślubu.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 23.12.2009 07:44
osobiście uważam, że nie powinno poprawiać sie urody kosztem zdrowia. o ile opaleniznę można nazwać poprawą, a szczególnie te pomarańczową wersje po solarium. sama parę razy wykorzystałam kilka karnetów zima czy wiosną... w sumie bardziej dla poprawy nastroju niż opalenizny. Polecam balsamy brązujące lub samoopalacz :) nie warto tracić zdrowia przez własną niewiedzę, lub nie reagowanie na to co się mówi o działaniu solariów na naszą skórę.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 01.12.2009 20:58
ludzie są coraz głupsi a dziewuchy szczególnie - niedługo SOLARIA zaczną nazywać SZYBKI ZAKŁAD POGRZEBOWY a sam sie zastanawiam na co to komu ???? ludzie najpierw coś robią a potem myślą czy to DOBRZE bądź ŻLE a z tymi solariami to włąsnie rezultat i dowód .... najlepiej polikwidować te solaria i będzie jeden kłopot mniej ...
odpowiedz

Polecane dla Ciebie