Każdego dnia wcieramy w swoją skórę 515 substancji chemicznych!

Dla urody potrafimy zrobić naprawdę wiele, nawet kosztem własnego zdrowia. Sprawdź, jak codzienne wcieranie słabej jakości kremów i balsamów działa na twoją skórę!
Każdego dnia wcieramy w swoją skórę 515 substancji chemicznych!
24.11.2009

Każdego dnia przeciętna kobieta nakłada na swoją skórę porcje balsamów, lotionów, kremów, szminek – słowem, wszystkiego, co tylko kryje się w jej kosmetyczce. Każdy z wcieranych przez nią preparatów zawiera związki chemiczne mogące powodować wysypki skórne, niebezpieczne reakcje alergiczne, a nawet groźne dla życia uczulenia. Wbrew zapewnieniom producentów nie są to jednak pojedyncze substancje, szkodliwe dla jednej osoby na milion, a aktywne składniki, które mogą okazać się zabójcze dla każdej z nas…

Brytyjscy naukowcy postanowili sprawdzić, jak bardzo narażamy swoje zdrowie, stosując zabiegi upiększające. W tym celu przeprowadzili eksperyment analizujący urodowe zwyczaje 2016 kobiet. Okazało się, że statystyczna Brytyjka codziennie wciera w siebie 515 różnych chemikaliów, nie zdając sobie nawet sprawy z ich działania. Co zaskakujące, tylko 9% ankietowanych potrafiło wymienić przynajmniej kilka podstawowych związków wchodzących w skład ich ulubionych kosmetyków i jedynie 1% więcej badanych przyznało, że martwi je liczba związków chemicznych, jakie aplikują swojej skórze. Z kolei aż 70% respondentek nie przejmuje się tym faktem, tłumacząc, że i tak nie potrafiłoby zrezygnować z dobrodziejstw upiększających preparatów.

Wynikami eksperymentu są zaniepokojeni zleceniodawcy badań, firma Bionsen. „Kobiety nigdy wcześniej nie były tak skoncentrowane na swoim wizerunku. Podejście "wash and go" ustąpiło codziennemu nakładaniu sztucznej opalenizny, regularnemu manikiurowi, sztucznym rzęsom i przedłużaniu włosów” – powiedziała przedstawicielka marki, Charlotte Smith.

Brytyjskie analizy są doskonałym dowodem na to, że dla urody potrafimy zrobić naprawdę wiele, nawet kosztem własnego zdrowia. Specjaliści alarmują jednak, aby raz na tydzień przeprowadzać kosmetyczny detoks i ograniczyć stosowanie kosmetyków do niezbędnego minimum w postaci mydła, szamponu oraz kremu nawilżającego. My zaczynamy już dzisiaj!

Pamiętaj! Reakcję alergiczną, będącą następstwem użycia danego kosmetyku, bardzo łatwo rozpoznać. Oczywiście, prawdopodobieństwo wystąpienia alergii jest wyższe, jeśli mamy atopowe zapalenie skóry albo cerę wrażliwą. I tak, zawarte w tuszach do rzęs aminy mogą powodować łzawienie i zaczerwienienie oczu. Z kolei wszelkie substancje zapachowe i aromaty często okazują się przyczyną dokuczliwych nudności, wymiotów i bólów brzucha. Udowodniono również, że wchodzące w skład pomadek pigmenty wywołują stany zapalne dziąseł i jamy ustnej, a popularny w walce z nadmierną potliwością talk – zaburzenia oddychania.

Nadia Tyszkiewicz

Zobacz także:

Jakie są skutki uboczne żucia gumy? 

Gdyby wierzyć reklamom, guma do żucia może skutecznie chronić zęby. Czy tak jest w rzeczywistości? Producenci, oprócz efektu przeczyszczającego, nie informują o innych, możliwych skutkach ubocznych. A niektóre z nich mogą być bardzo poważne.

Szukasz kosmetyków bez parabenów?

Coraz więcej producentów stawia na naturalność.

Polecane wideo

Komentarze (37)
Ocena: 5 / 5
Anonim (Ocena: 5) 25.11.2009 18:00
Ja nic nie wcieram
zobacz odpowiedzi (1)
Anonim (Ocena: 5) 25.11.2009 15:45
Chyba to nie takie dziwne, że tylko 9% zna skład chemiczny kosmetyków? Bo ich się używa, a nie uczy na pamięć etykietek i składu.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 25.11.2009 00:21
wysoki iloraz inteligencjii, spójrz na komentarz powyżej
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 24.11.2009 23:24
nie wiem do końca o co chodzi w tym artykule... chodzi tu o kremy jakieś czy np. tusze do rzęs itp.? w ogóle artykuł średni
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 24.11.2009 21:24
Ojeju, okropne. Substancje chemiczne! Przerażające! :/ Powiem wam tyle, że woda to też substancja chemiczna (H2O), więc nie znam powodu, dla którego miałybyśmy się tak dygać...
odpowiedz

Polecane dla Ciebie