Słowiańska pielęgnacja w 5 krokach. Pradawne zabiegi na twarz i ciało

Jak wydobyć z siebie naturalne piękno? Nasze przodkinie znały się na rzeczy.
Słowiańska pielęgnacja w 5 krokach. Pradawne zabiegi na twarz i ciało
Fot. Pinterest.com (https://pl.pinterest.com/pin/278026976985820534/ & https://pl.pinterest.com/pin/746753181957304204/)
06.12.2020
Zuzanna Niedzielska

Kobiety ze wschodniej i środkowej Europy wyróżniają się niezwykłą urodą na całym świecie. Swoją naturalność od wieków zapewniały odpowiedniej pielęgnacji i trosce o swoje ciało. Nasze przodkinie robiły to z należytą uwagą i posiadały swoje magiczne rytuały na przywrócenie zdrowia. Korzystały z lokalnych ziół i dóbr otaczającej ich natury. Ludowa medycyna to nasz największy skarb.

Zobacz również: Polskie roszpunki zdradzają sekret, jak zapuścić długie włosy (dieta + pielęgnacja)

Dziś nie są one już tak popularne, choć ta wiedza powoli przenika do wielu polskich marek beauty. Może warto przypomnieć sobie, jak z ich pomocą wydobyć z siebie piękno zapisane w genach?

Słowiańska pielęgnacja: jak one to robią?

Oklepywanie twarzy

Słowiańskie kobiety od lat praktykowały rytuał oklepywania i podszczypywania skóry twarzy, aby poprawić krążenie krwi oraz uzyskać pożądany koloryt. Można powiedzieć, że przed wojną takie szczypanie policzków zastępowało paniom róż, co było wówczas bardzo modne. Co więcej, nasze babcie wklepywały kosmetyki w skórę naprawdę mocno.

Zdrawica

Naszą słowiańską tradycję możemy postawić na równi z medycyną chińską lub indyjską ajurwedą. Nasi przodkowie głęboko wierzyli, że życie w harmonii z naturą jest w stanie wyleczyć wszystkie dolegliwości. Zdrawica do dziś przetrwała na terenie Rosji.

Składa się ona z rytuałów czterech żywiołów: ognia, wiatru, wody oraz ziemi. Rozpoczyna się wizytą w ziołowej łaźni parowej, po której następuje masaż kremem cynamonowym (ogień). Z kolei masaż miodem pitnym rozluźnia mięśnie kręgosłupa i poprawia krążenie (wiatr). Rytuał wodny polega na peelingu bursztynowym, który uważany był za złoto Bałtyku.

Na koniec Rytuał Ziemi, oparty na działaniu miodu oraz olejków eterycznych, a także masażu stemplami gryczanymi. Ciepła gryka uspokaja i przynosi poczucie bezpieczeństwa, a więc uziemia.

Rytuał pięknych dłoni

Należało wymoczyć rękę w ciepłej wodzie z mydłem tak, by skóra zmiękła. Następnie odstające fragmenty wycinano. W razie problemów odsuwało się naskórek z pomocą patyczka owiniętego watą, patyczka z drzewa różanego, ewentualnie kościanej łopatki. W przypadku zaś skaleczenia do przecięcia skóry należało przyłożyć kryształ ałunu, który ma działanie bakteriobójcze

- pisze Aleksandra Zaprutko-Janicka w książce „Piękno bez konserwantów”, jak czytamy na blogu Macademian Girl.

Słowianki przygotowywały też własnej roboty krem do rąk. Potrzebowały do tego:

  • 15 g krochmalu z mąki ziemniaczanej
  • 200 g gliceryny
  • 12 g tlenku cynku
  • 3 g olejku zapachowego
  • 30 g wody

Krochmal należało podgrzać razem z wodą i gliceryną w kąpieli wodnej, a po uzyskaniu jednolitej masy zdjąć z ognia, dodać tlenek cynku i na końcu olejek. Gotowe!

Masaż wisceralny 

Starosłowiański Masaż Brzucha pomagał na zaparcia, wzdęcia, bolesne miesiączki, a także problemy związane z zespołem jelita wrażliwego. Polega na uciskaniu narządów jamy brzusznej w określonej kolejności. Przynosiło to również ulgę przy bólach kręgosłupa oraz stawów. Rozluźnia nagromadzone napięcia i stanowi pradawną profilaktykę, zastępując leki przeciwbólowe.

Kiszonki

Nie od dziś wiadomo, że piękno pochodzi od wewnątrz. Słowianki korzystały z lokalnych produktów, takich jak mleko, miód, warzywa i zioła, a także drogocennych kiszonek, które można spokojnie nazwać polskimi superfoods. Z uwagi na efekt fermentacji, zawierają wachlarz bakterii mlekowych, które działają na organizm jak probiotyki, oraz mają doskonały wpływ na florę bakteryjną i układ trawienny. Mają mnóstwo minerałów, a dzięki witaminie C skutecznie podnoszą odporność.

Słowiańska gimnastyka

Na koniec trochę ruchu, o którego zbawiennym wpływie na zdrowie doskonale wiedziały Słowianki. Tzw. gimnastyka czarownic była przeznaczona wyłącznie dla kobiet, ze względu na jej oddziaływanie na kobiecy układ hormonalny. Za każdym ruchem stoi określona energia, która uzdrawia całe nasze ciało i ducha. Jako, że powstała w oparciu o słowiańskie warunki fizyczne, a także tutejszy klimat, służy nam bardziej niż joga czy tai-chi.

Słowiańska gimnastyka jest naszym rodowym dziedzictwem. Dwadzieścia siedem ćwiczeń odnalezionych i zebranych na ziemiach białoruskich w latach 90-tych można praktykować do dziś.

Zobacz również: Horoskop słowiański: Poznaj swojego patrona i tajemną wiedzę przodków

Polecane wideo

Poznaj swój słowiański znak zodiaku
Poznaj swój słowiański znak zodiaku - zdjęcie 1
Komentarze (1)
Ocena: 1 / 5
s (Ocena: 1) 06.12.2020 13:23
Macie jakieś źródła historyczne na te rewelacje?
odpowiedz

Polecane dla Ciebie