Niewybaczalne błędy w pielęgnacji skóry, które popełniasz, mając 20 lat

Skutki będą widoczne już zawsze.
Niewybaczalne błędy w pielęgnacji skóry, które popełniasz, mając 20 lat
Fot. Unsplash (Chris Knight)
27.09.2020

Młodość kojarzy się z beztroską, ale czasami także lekkomyślnością. Do pewnego momentu w życiu nie przejmujemy się za bardzo konsekwencjami swoich działań. Zwłaszcza tak przyziemnych, jak dbanie o zdrowie czy urodę. Wierzymy, że mamy na to jeszcze mnóstwo czasu.

Zobacz również: 10 kosmetyków, na które powinnaś znaleźć miejsce w lodówce

Efekty bywają opłakane, bo jak mówi stare powiedzenie - czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąci. Niektórych procesów nie da się odwrócić, a przynajmniej będzie to bardzo trudne. Doskonale widać to na przykładzie naszej skóry, która nie wybacza błędów. Musimy pomyśleć o niej już teraz.

Apeluje o to dermatolog cytowany przez serwis insider.com, który wymienia najczęstsze błędy popełniane w tej kwestii przez dwudziestolatków.

maseczka

Pielęgnacja twarzy 20-latki

#1 Nie chronisz skóry przed promieniowaniem słonecznym

Krem z filtrem SPF to naprawdę żadna fanaberia, ale podstawa pielęgnacji. Promieniowanie UV uszkadza skórę, powoduje przebarwienia i przyspiesza procesy starzenia.

#2 Pomijasz wieczorną pielęgnację

Wracasz późno do domu i nie masz już siły, żeby zmyć makijaż oraz inne zanieczyszczenia? Zapomnij o zdrowej, gładkiej i jędrnej skórze w dojrzalszym wieku.

#3 Uważasz, że nie potrzebujesz dodatkowego nawilżenia

Kosmetyków typu krem czy serum nie należy używać od święta lub kiedy pojawi się problem, ale na co dzień. To naprawdę zaprocentuje.

#4 Złuszczasz naskórek zdecydowanie zbyt często

Wierzymy, że im mocniejszy peeling, tym lepiej dla naszej cery. To ogromne nieporozumienie, bo mechaniczne uszkodzenia mogą doprowadzić do trwałych zmian.

#5 Przesadzasz z ilością kosmetyków

Z pielęgnacją można także przesadzić. Jeśli aplikujesz tego typu specyfiki zupełnie przypadkowo, wtedy ich działanie może się wykluczać. Mniej znaczy więcej.

#6 Wyciskasz wszystkie niedoskonałości

W młodości myślimy o tym, by wyglądać dobrze tu i teraz, zapominając o długofalowych skutkach. Efekt? Przebarwienia, a nawet trwałe blizny na twarzy.

Zobacz również: Kosmetyki, których pod żadnym pozorem nie wolno ze sobą łączyć

smartfon

#7 Nie widzisz niczego złego w sztucznej opaleniźnie

To już nie jest tylko ignorancja, ale dowód na niezbyt logiczne myślenie. Czy skóra chwilowo muśnięta sztucznym słońcem jest warta np. choroby nowotworowej? Zdecydowanie nie.

#8 Cały czas wpatrujesz się w telefon

Niektóre badania wykazują negatywny wpływ promieniowania na stan cery. Ale nie tylko. Garbiąc się uszkadzamy mięśnie i wiązania obecne w skórze, która z czasem traci swoją jędrność.

#9 Nie potrafisz zrezygnować z papierosów

Zarzekasz się, że kiedyś rzucisz, a w młodości trzeba się wyszaleć. Uzależnienie od nikotyny to przede wszystkim ryzyko poważnych chorób, ale także wyjątkowo szpecący nałóg.

#10 Twoja dieta opiera się na przetworzonym jedzeniu

Nadmiar soli, cukru, konserwantów, sztucznych barwników. Efekt? Nie tylko nadwaga, ale także ziemista i pomarszczona skóra twarzy.

#11 Uporczywie szorujesz twarz

Oczyszczanie to bardzo ważny element codziennej pielęgnacji, ale trzeba znać umiar. Stosowanie zwykłego mydła czy kosmetyków z alkoholem w składzie to na pewno nie jest przepis na sukces.

#12 Zapominasz o profilaktyce dermatologicznej

Do lekarza zgłaszasz się dopiero wtedy, gdy zauważysz niepokojące znamię? Nie powinno tak być. Coroczna wizyta u dermatologa jest równie istotna, co np. przegląd stomatologiczny.

Zobacz również: 5 modnych kosmetyków, których lepiej nie zbliżać do twarzy

Polecane wideo

Kilka miesięcy temu zrezygnowała z pielęgnacji twarzy. Zobacz, jak zareagowała jej skóra
Kilka miesięcy temu zrezygnowała z pielęgnacji twarzy. Zobacz, jak zareagowała jej skóra - zdjęcie 1
Komentarze
Ocena: 5 / 5

Polecane dla Ciebie