Kosmetyki, których pod żadnym pozorem nie wolno ze sobą łączyć

Blokują swoje działanie lub tworzą drażniącą mieszankę.
Kosmetyki, których pod żadnym pozorem nie wolno ze sobą łączyć
fot. iStock
24.08.2020

O skórę należy dbać, ale jak we wszystkim - warto zachować umiar i zdrowy rozsądek. Aplikacja dużej ilości kosmetyków może przynieść skutek odwrotny od oczekiwanego, bo niektóre substancje zwyczajnie się ze sobą „gryzą”.

Zobacz również: Kosmetyk, którego możesz używać najkrócej. Po tym czasie lepiej go wyrzuć

Które? Ustaliła to redakcja instyle.com, która zasięgnęła opinii eksperta. Cytowany przez serwis dermatolog nie ma wątpliwości, że nadmiar pielęgnacji może okazać się jeszcze gorszy, niż jej niedobór. Nie wszystkie składniki aktywne wzajemnie się lubią.

Tych połączeń naprawdę lepiej unikać.

maseczka na twarz

Łączenie kosmetyków

#1 Retinol

Nie łącz z: witaminą C, nadtlenkiem benzoilu i kwasami AHA/BHA

Kwasy wysuszają skórę, którą próbujesz nawilżyć, a nadtlenek benzoilu i witamina C hamują działanie retinolu.

#2 Witamina C

Nie łącz z: retinolem

Jej zadaniem jest ochrona skóry przed wolnymi rodnikami, a dogłębnie działający retinol może to uniemożliwić. Witaminę C najlepiej aplikować rano, a retinol wieczorem.

#3 Kwasy AHA/BHA

Nie łącz z: retinolem

Substancje te mogą działać drażniąco, a razem często powodują nadwrażliwość i zaczerwienienie skóry. Nigdy nie stosuj ich tego samego dnia.

Zobacz również: Jedna rzecz, której nigdy nie powinnaś robić z tuszem do rzęs

krem do opalania

#4 Nadtlenek benzoilu

Nie łącz z: retinolem i tretynoiną

Benzoyl peroxide hamuje działanie retinolu i na odwrót. W połączeniu z leczącą trądzik tretynoiną może wywołać podrażnienia.

#5 Niacynamid

Nie łącz z: witaminą C

Substancja znana także jako witamina B3 jest silnym antyoksydantem, podobnie jak wit. C. Razem wykluczają swoje działanie, co mija się z celem.

#6 Filtr SPF

Nie łącz z: kosmetykami do makijażu i nawilżającymi

Filtrów przeciwsłonecznych nie należy rozcieńczać ani przykrywać. Mają działać bezpośrednio na skórę i tak naprawdę nie lubią towarzystwa żadnych innych specyfików.

Zobacz również: Dzięki tej prostej metodzie będziesz mogła o wiele rzadziej malować paznokcie

Polecane wideo

7 najlepszych kosmetyków na trądzik. Wydasz na nie mniej niż 20 złotych!
7 najlepszych kosmetyków na trądzik. Wydasz na nie mniej niż 20 złotych! - zdjęcie 1
Komentarze (3)
Ocena: 1 / 5
Amanda (Ocena: 1) 24.08.2020 14:57
Podczas kuracji tetracykliną czy retinolem nie należy stosować żadnych inwazyjnych zabiegów na twarz, min. kwasów... Stwierdzenie, że nie można łączyć wprowadza w błąd. Można mylnie zrozumieć że rano mogę zrobić kwas a wieczorem wziąć retinol, a jest to kategorycznie zakazane. Co za banialuki tu wypisujecie.
odpowiedz
Melania (Ocena: 1) 24.08.2020 14:53
Zgadzam się z przedmówcą. Stosuje filtr 50 jako baza pod makijaż i moja skóra nigdy nie była mi tak wdzięczna jak tego lata.
odpowiedz
gość (Ocena: 1) 24.08.2020 12:20
No niestety, ale to co piszecie to nieprawda. Przykładowo, juz dawno udowodniono że kosmetyki z niacynamidem spokojnie można stosować wraz z kosmetykami z witaminą C. W pierwszych badaniach wyszło, że te substancje ze sobą reagują, a to dlatego ze do testów użyto niestabilnej witaminy C. Witamina stosowana w nowoczesnych kosmetykach jest stabilna i nie reaguje z niacynamidem. Są nawet produkty ktore skutecznie łączą ich działanie. Co do filtrów i makijażu to kolejna nieprawda, wręcz wskazane jest używanie kremu z filtrem także przy makijażu. Dobry filtr powyzej 30spf i dobry podkład nie będą stanowić żadnej szkody dla skóry, wręcz przeciwnie, pomogą chronić przed szkodliwym promieniowaniem i utratą wilgoci. Skąd wy bierzecie takie głupoty? Zatrudnijcie kogoś lepszego do researchu przed pisaniem artykułu, bo powielanie naukowych bzdur jest bardzo szkodliwe.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie