10 popularnych kosmetyków, przez które Twój wygląd się pogarsza

Czasami bardziej szkodzą, niż upiększają.
10 popularnych kosmetyków, przez które Twój wygląd się pogarsza
Fot. Unsplash
09.06.2020

Trudno wyobrazić sobie większy paradoks. Inwestujesz ogromne pieniądze w produkty, które mają wykazywać działanie upiększające, a w efekcie wyglądasz jeszcze gorzej, niż wcześniej. Niestety, to wcale nie tak rzadki scenariusz, bo z kosmetykami trzeba umieć się obchodzić. W przeciwnym razie mogą nam bardzo zaszkodzić.

Zobacz również: 10 błędów, przez które możesz zapomnieć o spektakularnych rzęsach

W tym przypadku nie liczy się tylko sposób użycia, choć z tym zawsze należy się zapoznać, ale także umiar i nieprzewidziane skutki uboczne. Niektóre substancje zwyczajne nam nie służą, na co zwraca uwagę portal „Times of India”. Nie tylko nie poprawiają kondycji skóry, włosów czy paznokci, ale mogą je za bardzo obciążyć.

Nie mówimy, że powinnaś całkowicie zrezygnować z tych specyfików. Warto jednak na nie uważać.

szminka

Szkodliwe kosmetyki

#1 Szminka

Klasyczna pomadka ma to do siebie, że po pewnym czasie wysusza skórę ust, a niektóre obecne w składzie chemikalia mogą ją wręcz uszkodzić. Z tego powodu serwis zachęca do stosowania balsamów. Jeśli chcesz, na rynku dostępne są także różne wersje kolorystyczne.

#2 Krem nawilżający

Absolutnie nie możesz go całkowicie odstawić, ale zwróć uwagę na skład. Szczególnie niebezpieczne mają być oleje mineralne i parafina, które mogą uszkodzić barierę ochronną cery, a co najciekawsze - jeszcze bardziej ją wysuszać.

#3 Kajal

Coraz popularniejszy specyfik arabski o naturalnym składzie, który pozwala na podkreślenie oczu. To wyjątkowo czarny proszek, który wielu z nas zastępuje tradycyjny eyeliner. Nie bez ryzyka - może uczulać, wysuszać i wywołać przekrwienie spojówek.

#4 Lakier do paznokci

Pozwala na stworzenie spektakularnego manikiuru, ale z drugiej strony poważnie zagraża naszemu zdrowiu. Zwłaszcza wtedy, gdy ma nieodpowiedni skład. Niektóre obecne w nim substancje mogą wywołać nowotwory, alergię, a w najlepszym razie problemy z oddychaniem.

#5 Talk

Stosowany najczęściej zamiast antyperspirantu, bo skutecznie blokuje wydzielanie potu. Problem w tym, że obecne w składzie krzemiany mogą poważnie zaszkodzić zdrowiu. Podobnie jak w przypadku lakieru do paznokci, mówimy o alergii, chorobach układu oddechowego, a nawet raku.

Zobacz również: 12 największych grzechów, które popełniamy aplikując podkład na twarz

kolorowe włosy

#6 Krem wybielający

Z jednej strony świetnie radzi sobie z widocznymi przebarwieniami skóry. Z drugiej - zazwyczaj zawiera w sobie hydrochinon, który może uszkodzić delikatną cerę. Wywołuje zaczerwienienie, suchość, łuszczenie i wysypkę.

#7 Wosk

Niezastąpiony w depilacji, ale jednak wyjątkowo agresywny sposób pozbywania się zbędnego owłosienia. Powoduje zaczerwienienie, podrażnienie, wysypkę, wrastanie włosków, a czasami nawet krwawienie.

#8 Farba do włosów

Nie bez powodu każdy producent zachęca do wykonania testu skórnego przed aplikacją większej ilości na głowę. Produkty koloryzacyjne silnie uczulają i w skrajnych przypadkach mogą wywołać zaczerwienienie, łuszczenie, opuchliznę, a nawet poparzenie, utratę włosów i problemy z oddychaniem.

#9 Antyperspirant

Praktycznie nie wyobrażamy sobie bez niego życia, bo to jedyny znany sposób na radzenie sobie z nadmierną potliwością. Problem w tym, że wiele z nich zawiera aluminium, które może wywołać kontaktowe zapalenie skóry, silną reakcję alergiczną, a w efekcie nawet raka.

#10 Zapach

Sztuczne aromaty dodawane są do niemal wszystkich kosmetyków, ale warto się ich wystrzegać i wybierać wersje bezzapachowe. Podrażnia i uczula jak mało co.

Zobacz również: 7 sytuacji, kiedy korektor robi więcej złego, niż dobrego

Polecane wideo

Kilka miesięcy temu zrezygnowała z pielęgnacji twarzy. Zobacz, jak zareagowała jej skóra
Kilka miesięcy temu zrezygnowała z pielęgnacji twarzy. Zobacz, jak zareagowała jej skóra - zdjęcie 1
Komentarze
Ocena: 5 / 5

Polecane dla Ciebie