„Pandemiczna twarz” to fenomen, którego lepiej uniknąć. Czym się objawia i jak mu zapobiec?

Lepiej zwróć na to uwagę, zanim będzie za późno.
„Pandemiczna twarz” to fenomen, którego lepiej uniknąć. Czym się objawia i jak mu zapobiec?
Fot. iStock
08.05.2020

Teoretycznie społeczna izolacja powinna być czasem, w którym twoja cera powinna wyglądać lepiej niż kiedykolwiek. Wreszcie mamy idealną okazję do tego, aby regularnie organizować sobie prawdziwe domowe spa oraz dbać o dokładną pielęgnację skóry, na co wcześniej rzadko kiedy znajdowałyśmy czas. Domowa kwarantanna to przecież idealny moment, aby wypróbować wszelkie peelingi, maseczki czy nowe rytuały pielęgnacyjne 

Zobacz również: Siedzisz w domu, a stan Twojej cery i tak się pogorszył? Oto możliwe przyczyny

Mimo to wiele osób zauważyło, że w ciągu ostatnich kilku tygodni stan ich cery zdecydowanie się pogorszył. To zjawisko jest tak powszechne, że eksperci zaczęli określać je mianem “pandemicznej twarzy” (“lockdown face”). Jakie jest podłoże tego niekoniecznie korzystnego fenomenu? 

Co to jest pandemiczna twarz, czyli lockdown face?

Fot. iStock

Jak powstaje pandemiczna twarz?

To nieuniknione, że po wielu tygodniach życia w warunkach, które nie są normalne ludzie zaczynają odczuwać negatywne skutki – fizyczne i psychiczne. Są one ze sobą nierozerwalnie związane i obserwujemy, że wiele osób doświadcza takich efektów na swoich twarzach – do tego stopnia, że zaczęliśmy określać je mianem “pandemicznej twarzy” 

- wyjaśnia w rozmowie z mediami dr Sabrina Shah Desai. Zdradza też, jakie są podstawowe przyczyny tego zjawiska. 

Pandemiczna twarz jest spowodowana poprzez kombinację dwóch czynników. Pierwszy to rezygnacja z dotychczasowej regularnej pielęgnacji skóry. Wiele kobiet wyznaje, że przestają używać wszelkich kosmetyków, od kremów nawilżających do podkładu, ponieważ i tak nie wychodzą do ludziDrugi to spędzanie czasu w przydomowych ogródkach albo na balkonach i ekspozycja skóry na szkodliwe promieniowanie UV. Do tego wszystkiego dochodzi jeszcze niezdrowe odżywianie się, picie większej ilości alkoholu, stres oraz problemy ze snem.  

Ekspertka wymienia też trzy najbardziej znamienne objawy pandemicznej twarzy oraz zdradza co robić, aby jej zapobiec.

Co to jest pandemiczna twarz?

Cienie i worki pod oczami 

Z wiekiem, w wyniku procesu starzenia skóry u wielu osób następuje zapadnięcie skóry pod okiem, przechodzące skośnie na policzek. Zagłębienie to prowadzi od wewnętrznego kącika oka do środkowej części policzka, tak jak płyną łzy, stąd też określenie “dolina łez”. Co więcej, skóra pod oczami staje się nieco ciemniejsza, a okolice oczu zaczynają opadać.  

W obecnym czasie to zjawisko może być jeszcze bardziej nasilone ze względu na zwiększony poziom stresu oraz problemy ze snem, na które cierpi wiele osób 

- wyjaśnia dr Shah Desai. Ekspertka radzi, aby w żadnym wypadku nie rezygnować z codziennej pielęgnacji skóry. Dobrym pomysłem w walce z workami i cieniami pod oczami będą też zimne okłady, od których warto zacząć dzień. 

Co to jest pandemiczna twarz, czyli lockdown face?

Fot. iStock

Trądzik i wypryski 

Na kwarantannie wiele osób obserwuje u siebie znaczne pogorszenie stanu skóry zwłaszcza pod kątem niedoskonałości, większej liczby zaskórników czy wyprysków. Przyczyn tego stanu rzeczy może być sporo - począwszy od częstszego dotykania twarzy (w końcu nie trzeba już uważać na makijaż), poprzez eksperymenty z różnymi kosmetykami oraz stres i brak snu. Dr Shah Desai radzi zadbać jednak przede wszystkim o dietę. Podstawą jest zdrowy sposób odżywiania oraz odpowiednie nawodnienie organizmu, a więc picie dużej ilości wody. Dobrym pomysłem będzie też ograniczenie albo całkowita rezygnacja z kofeiny i alkoholu oraz cukru. 

Zmarszczki 

Starzenie się skóry to naturalny proces, ale w obecnych warunkach wiele osób doświadcza go zdecydowanie przedwcześnie. Ma to związek zwłaszcza ze zmianą trybu życia. Pijemy więcej alkoholu, towarzyszy nam zwiększony stres, eksponujemy cerę na promienie słoneczne podczas przesiadywania na balkonach albo w ogródkach czy na działce. Wszystko to sprawia, że na skórze zaczynają pojawiać się zmarszczki. Jak temu zapobiec? Ekspertka przypomina przede wszystkim o ochronie przed promieniami słonecznymi za pomocą kremów z filtrem oraz o odpowiednim nawilżeniu. Nieoceniona będzie też dieta bogata w zdrowe tłuszcze. Alkohol i papierosy powinny natomiast pójść w odstawkę. 

Zobacz również: Przez koronawirusa kobiety masowo golą się na zero. Dlaczego decydują się na ten drastyczny ruch?

Polecane wideo

Faceci zaniemówili na widok jej brzucha. Według nich to „czysta perfekcja”
Faceci zaniemówili na widok jej brzucha. Według nich to „czysta perfekcja” - zdjęcie 1
Komentarze (1)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 06.06.2020 21:01
moja pandemiczna twarz jest ładniejsza niż przed pandemią :D cały ten czas miałam szansę się wysypiać i regularnie brałam Medere Anti Aging tiny.pl/795h9 teraz o wiele lepiej wyglądam i się czuje, po tych tabletkach nawet łatwiej się skoncentrować
odpowiedz

Polecane dla Ciebie