Bierzesz prysznic wieczorem czy rano? Eksperci tłumaczą, jaka pora jest najlepsza

Kojarzycie powiedzenie "częste mycie skraca życie"?
Bierzesz prysznic wieczorem czy rano? Eksperci tłumaczą, jaka pora jest najlepsza
fot. iStock (Dmytro Buianskyi, HASLOO)
06.05.2020
Zuzanna Niedzielska

Dla większości wieczorna kąpiel to nawyk święty. Relaks po całym dniu, odprężenie, czysta skóra, koszula nocna i pachnąca pościel... oto przepis na regenerujący sen. Ale i poranny prysznic ma wielu zwolenników. Mówią, że nic nie odświeża ich tak, jak pobudka w postaci letniej wody. Wtedy dopiero mogą z energią zaczynać dzień. Myjemy się po ćwiczeniach na siłowni, gdy wychodzimy na wieczorne spotkanie i kiedy znosimy upalne lato... Która pora jest na to najlepsza i czy częste kąpiele są zdrowe? Odpowiadają eksperci.

Zobacz również: UWAGA: Największy błąd, który popełniasz podczas depilacji pach!

O jakiej porze brać prysznic?

Wieczorna kąpiel

Wzięcie ciepłej kąpieli idealnie rozluźnia mięśnie, reguluje temperaturę i przede wszystkim pomaga na zdrowy sen. Dlatego właśnie na tę porę namawiają eksperci. Jest też bardziej przyjazna dla skóry, zwłaszcza tej na twarzy. Należy oczyszczać ją codziennie po całym dniu, inaczej brud i sebum trafią na naszą poduszkę i koło się zamyka. To najprostsza droga do pojawienia się na cerze niedoskonałości, ostrzega nowojorski dermatolog Samer Jabera, jak cytuje kobieta.gazeta.pl. Na ciele w ciągu dnia zbierają się różne alergeny: pot, kurz, brud, które mogą podrażniać skórę. Warto też wziąć ciepły prysznic przed depilacją, aby rozgrzać naskórek, zwłaszcza, jeśli doskwierają nam wrastające włoski. Według doktor Janet K. Kennedy, aby lepiej się wyspać, należy kąpać się minimum 90 minut przed pójściem do sypialni.

Zobacz również: Rytuały pielęgnacyjne chińskich cesarzowych. Nikt nie był w stanie rozpoznać wieku z ich twarzy

Poranny prysznic: dla kogo?

Jeżeli jesteś osobą, której praca zawodowa wymaga wiele kreatywności lub musisz być odporna na stres, warto przygotować się do niej porannym prysznicem, aby równocześnie zrelaksować się i pobudzić do działania. Takiego zdania jest dr Shelley Carson, profesorka psychologii na uniwersytecie Harvarda.

Częste mycie skraca życie

Choć lekarze obstają przy stanowisku, że to wieczorna kąpiel ma więcej korzyści, to jednak poranny prysznic też ma swoje zalety. Czy w takim razie powinniśmy myć się dwa razy dziennie lub więcej? Pod żadnym pozorem! Zbyt częste mycie pozbawia skóry naturalnej warstwy ochronnej w postaci olejów i sebum, wysusza naskórek i może w ten sposób osłabić układ odpornościowy. Lepiej nie używać pod prysznicem zbyt wielu kosmetyków i nie robić tego w gorącej wodzie, ale ciepłej. Dermatolog David Leffell z Yale School of Medicine przypomina, aby prysznic nie trwał zbyt długo, kilka do maksymalnie dziesięciu minut w zupełności wystarczy. W końcu chodzi o to, aby zmyć z siebie brud, a nie pozbyć się własnego zapachu!

Zobacz również: 11 produktów spożywczych, dzięki którym szybko wypiękniejesz

Źrodło: kobieta.gazeta.pl

Polecane wideo

Najpiękniejsze dziecko na świecie. Jak wygląda po 9 latach?
Najpiękniejsze dziecko na świecie. Jak wygląda po 9 latach? - zdjęcie 1
Komentarze (6)
Ocena: 4.33 / 5
gość (Ocena: 5) 07.05.2020 10:57
Obowiązkowo wieczorem, a dodatkowe poranne prysznice włączam w lecie.
odpowiedz
gość (Ocena: 1) 07.05.2020 08:35
Rano i wieczorem obowiazkowo. Inne opcje nie wchodza w grę.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 06.05.2020 15:39
ja biore prysznic wieczorem i rano. wieczorem dla higieny, rano mnie rozbudza
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 06.05.2020 15:11
normalnie wieczorem a w lato rano i wieczorem
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 06.05.2020 14:11
Nie wyobrażam sobie, żebym się położyła do łóżka nie umyta. Więc codzinny prysznic wieczorem obowiązkowy, a rano tylko czasami, zależy od nocy i stanu, w jakim wstaję ;)
odpowiedz

Polecane dla Ciebie