Kolagen to tylko jedno z wielu białek, które budują nasz organizm. Dlaczego jest tak istotny spośród tysięcy innych aminokwasów znajdujących się w naszym ciele? Cóż, nie od dziś wiadomo, że to składnik odpowiedzialny za młodość, elastyczność i jędrność skóry. Jego produkcja z czasem zaczyna spadać, jednak można ją efektywnie wzmacniać. Stosowanie dobrze dobranych kosmetyków z kolagenem jest jedynym sposobem na zatrzymanie nieubłaganie tykającego zegara.
Szacuje się, że kolagen stanowi nawet 30% wszystkich białek obecnych w naszym organizmie. Znajduje się nie tylko w skórze, lecz także w siatkówce oka, w stawach, ścięgnach, kościach. Jednak jego ubytek właśnie w strukturach skóry jest najbardziej kłopotliwy. Kolagen bowiem tworzy cienkie, bardzo sprężyste włókna, które stanowią rusztowanie dla całej tkanki. Włókna kolagenowe są rozciągliwe i odporne na uszkodzenia mechaniczne. Ich obecność w skórze w dużej ilości gwarantuje, że tkanka będzie jędrna i mniej podatna na czynniki zewnętrzne. Na dodatek kolagen w niewielkim stopniu odpowiada także za nawilżenie komórek. Początkowo nasz organizm produkuje go naprawdę dużo i błyskawicznie uzupełnia wszystkie niedobory. Jednak około 19 roku życia włókna kolagenowe zaczynają naturalnie zanikać, a mniej więcej po 25 (niektóre badania wskazują, że po 26) roku życia produkcja tego białka znacznie się zmniejsza. Przyjmuje się, że od tego momentu produkcja kolagenu spada co roku o 1%, a w okresie okołomenopauzalnym zupełnie zanika. Co to oznacza dla naszej skóry?
Skutki niedoboru kolagenu są widoczne od razu gołym okiem. To właściwie niemalże wszystkie objawy starzenia się. Początkowo cera jest poszarzała i traci blask, potem stopniowo można zauważyć, że nie ma już dawnej jędrności, jest mniej elastyczna i bardziej podatna na działanie czynników zewnętrznych. Ostatnim objawem jest oczywiście pojawienie się zmarszczek, zmiana owalu twarzy czy utrata elastyczności skóry szyi i ramion. Spadek produkcji kolagenu jest zupełnie naturalnym procesem. Jest jednak kilka czynników, które go przyspieszają. Są to przede wszystkim: palenie papierosów, spożywanie alkoholu, nieodpowiednia dieta, niewłaściwa pielęgnacja, zwłaszcza brak oczyszczania skóry i nadmierna aktywność fizyczna. Jest jednak kilka sposobów, dzięki którym możesz stymulować produkcję tego białka, a także przywrócić sprężystość już istniejącym włóknom kolagenowym.
To twój pierwszy oręż w walce ze starzeniem się. Warto je włączyć do codziennej rutyny od razu na samym początku rozpoczęcia pielęgnacji anty-aging, czyli właśnie w okolicach 25 urodzin. Oczywiście wszystkie kremy ujędrniające do twarzy powinny być dobrze dobrane do wieku oraz rodzaju cery.
Fot. Andi Whiskey / Unsplash
Do skóry z oznakami utraty kolagenu świetnie sprawdzi się krem Liftactiv Collagen Specialist, który zawiera aktywne składniki naturalne – dwa przeciwzmarszczkowe peptydy, które stymulują produkcję kolagenu. Dzięki wodzie termalnej Vichy nasyconej minerałami skóra jest lepiej odżywiona i ma silniejsza barierę ochronną przed czynnikami zewnętrznymi. Dodatkowo krem, dzięki zawartości pochodnej witaminy C – witaminie Cg, wyrównuje koloryt skóry. Kremy ujędrniające do twarzy nie tylko doraźnie poprawiają wygląd skóry, ale też sprawiają, że ma ona lepszą kondycję i jest w stanie sama bronić się przed upływem czasu.
Pobudzenie komórek skóry do produkcji kolagenu można przeprowadzić także manualnie. Przydadzą się krótkie masaże i peelingi o działaniu ujędrniającym. Dlaczego? Przede wszystkim ich zadaniem jest pobudzenie mikrokrążenia, co pozwala na lepsze dotlenienie i odżywienie komórek. To pierwszy krok do wzmocnienia procesów odnowy. Peeling pomoże też usunąć nadmiar zanieczyszczeń i obumarłych komórek. Jego zadaniem jest odciążenie tkanki, która staje się bardziej witalna.
Fot. Content Pixie / Unsplash
Bardzo często przyczyną problemów z produkcją kolagenu jest niedobór wody w komórkach. Dlatego nawilżenie ciągle pozostaje najważniejszym elementem pielęgnacji. O odpowiedni poziom wody w skórze możesz zadbać codziennie, stosując preparaty nawilżające i unikając środków o działaniu wysuszającym.
Fot. Dylan Alcock / Unsplash
Stymulowanie komórek przyniesie lepszy efekt, gdy zadbasz o to, by cera była w dobrej kondycji. W tym wypadku niebagatelne znaczenie ma dieta. Wypijanie dużej ilości wody lub dostarczanie jej z pożywieniem, na przykład warzywami i owocami, to absolutna podstawa, która z pewnością przyniesie efekty widoczne gołym okiem.
Materiał promocyjny