Sprawdź, czy twoje kosmetyki się nie przeterminowały!

Radzimy, jak przechowywać i konserwować kosmetyki, aby jak najdłużej zachowywały swoje właściwości oraz po czym poznać, że należy je już wyrzucić.
Sprawdź, czy twoje kosmetyki się nie przeterminowały!
26.09.2009

Mimo pewnej zawartości konserwantów, kosmetyki nie są wieczne. Nieodpowiednio przechowywane psują się wcześniej i tracą swoje cenne właściwości. Wtedy ich stosowanie nie przynosi oczekiwanych efektów lub nawet działają na skórę niekorzystnie i podrażniająco.

Kosmetyki starzeją się głównie w wyniku kontaktu z tlenem i zanieczyszczeniami (które zmieniają ich skład oraz właściwości), pod wpływem bakterii (które wprowadzamy, wkładając palec do słoika z kremem) oraz w wyniku parowania wody. Otwarcie kosmetyku to jak aktywacja bomby zegarowej, która wybucha po upływie liczby miesięcy równej cyferce przy oznaczeniu na etykietce (symbol otwartego słoiczka).

Co powinno cię  zaniepokoić?

 • zmiana zapachu kosmetyku,
 • zmiana koloru,
 • rozwarstwienie (szczególnie łatwo zaobserwować je w przypadku kremów),
 • zmiana gęstości,
 • pojawienie się grudek.
 • Lakiery do paznokci:

  Zazwyczaj wytrzymują najwyżej przez rok. O przeterminowaniu świadczy gęstość, która utrudnia rozprowadzanie. Jeśli jednak bardzo zależy ci na wykorzystaniu końcówki lakieru, np. ze względu na wyjątkowy kolor, przed użyciem wstaw buteleczkę pod strumień gorącej wody albo dodaj kilka kropelek zmywacza. Powinno pomóc, choć jakość kosmetyku na pewno ulegnie pogorszeniu w porównaniu ze stanem bezpośrednio po zakupie.

  Podkład do twarzy:

  Lekki podkład o dużej zawartości wody najlepiej wykorzystaj w ciągu 6 miesięcy. Te gęstsze nie zmieniają właściwości nawet przez półtora roku. Wybierając fluid, staraj się, aby był albo w tubce, albo w buteleczce z pompką. Kosmetyk w słoiczku błyskawicznie się utlenia!

  Szminka do ust:

  Wyrzuć ją po około dwóch latach. Na pocieszenie powiemy, że skoro przez 24 miesiące jej nie zużyłaś, to znaczy, że za nią nie przepadasz. Najszybciej psują się pomadki gęste i mocno kryjące. Lekkie, transparentne, o właściwościach nawilżających są w dobrej „kondycji" dłużej.

  Tusz do rzęs:

  Jego termin przydatności do użycia to około pół roku. Ten czas może się jednak bardzo skrócić, jeśli często odkręcasz buteleczkę i wyjmując oraz wkładając z powrotem szczoteczkę, wtłaczasz do środka powietrze. Najwolniej wysychają tusze wodoodporne.

  Róż do policzków, cień do powiek:

  To bardzo trwałe kosmetyki, wytrzymują nawet trzy lata. Potem może ci się wydawać, że nadal są w porządku, ale uwierz - kolor już nie jest taki sam!

  Dobre rady:

 • Zawsze starannie zakręcaj słoiczki i tubki, aby nie dopuścić do kontaktu z powietrzem;
 • Przechowuj kosmetyki w chłodnym i suchym miejscu;
 • Puszki do pudru oraz pędzle do makijażu regularnie pierz w antybakteryjnym żelu;
 • Kremy do twarzy nabieraj specjalnymi szpatułkami - dzięki temu ograniczysz wprowadzanie do preparatu bakterii, których dłonie są siedliskiem!
 • Perfumy, które są we flakonach z jasnego szkła, trzymaj z dala od nasłonecznionych parapetów, etc. W przeciwnym razie zmienią zapach!
 • Wszystkie kosmetyki z kolagenem (oraz te, których nie używasz tak często, że musisz mieć je pod ręką) przechowuj w lodówce.
 • Lilianna Tylman

  Zobacz także:

  Urodowy horoskop na jesień

  Astrologowie są zdania, że gwiazdy i przypisane im żywioły mogą podpowiedzieć, jakich kosmetyków używać oraz jak podkreślać naturalne piękno...

  Jakie akcesoria powinny się znaleźć w każdej kosmetyczce?

  Są takie rzeczy, które każda kobieta w swojej kosmetyczce powinna mieć. Sprawdź, bez czego nie obędzie się żadna ślicznotka i stwórz swój kosmetyczny niezbędnik! 

  Polecane wideo

  Komentarze (54)
  Ocena: 4.98 / 5
  Anonim (Ocena: 4) 29.05.2016 09:30
  A co z przeterminowanym korektorem?
  odpowiedz
  Anonim (Ocena: 5) 16.05.2010 10:23
  „Papilocie! Mam 22 lata, za rok wyznaczoną datę ślubu.
  odpowiedz
  Anonim (Ocena: 5) 30.09.2009 22:01
  Dobre:) sprawdź: http://www.zemsta-za-zdrade.com/?id=aab0be7b
  odpowiedz
  Anonim (Ocena: 5) 27.09.2009 13:45
  Podobny artykuł już kiedyś był..papilot się wypala..
  zobacz odpowiedzi (1)
  Anonim (Ocena: 5) 27.09.2009 11:49
  http://www.zemsta-za-zdrade.com/?id=60b4268e
  odpowiedz

  Polecane dla Ciebie