Jak nie ulec poparzeniom słonecznym?

Lato króluje już w pełni, łatwo więc o piękną opaleniznę, tak samo jak o słoneczne poparzenia.
Jak nie ulec poparzeniom słonecznym?
06.07.2008

Słońce jest teraz bardzo wysoko, a promienie słoneczne docierają do nas w mocnym stężeniu. Dlatego łatwo się opalić, lecz tak samo łatwo o poparzenia. Spod chmur promienie również do nas docierają. W miarę możliwości zastosuj się do trzech cennych rad naszej specjalistki, a kilka godzin opalania nie zamieni się w kilka dni męczarni z poparzeniami.

Zasada numer jeden: Poznaj swoje limity zdrowego opalania.

Każda z nas na promienie UV reaguje inaczej. Dlatego w 1975 roku powstał test Ftizpatricka. Polega on na poddaniu się serii pytań, sprawdzających geny czy inne parametry naszej skóry. Dzięki temu, dzielimy skórę na 6 różnych kategorii - od jasnej do ciemnej.

Jeśli masz ochotę sprawdzić, jaki jest typ twojej skóry, wejdź na stronę www.sunsauce.com. Wynik testu pomoże ci bezpiecznie korzystać ze słońca.

Zasada numer dwa: Zawsze używaj wodoodpornego kremu z filtrem SPF.

Krem z filtrem to, jak wiemy, konieczność, jednak pamiętaj, żeby w miarę możliwości używać wodoodpornego preparatu, szczególnie jeśli opalasz się nad wodą. Wynika to z tego, że w trakcie kąpieli promienie słoneczne odbijają się od tafli i z podwójną siłą działają na naszą skórę. Dochodzi wówczas do największej liczby poparzeń, jeśli nie używamy odpowiedniego filtra.

Zasada numer trzy: Nie zapominaj o okularach przeciwsłonecznych.

Słyszałyście zapewne różne opinie na ten temat, niektóre z was nie lubią też bladych okolic oczu. Ale pamiętajcie, zbytnia ekspozycja na słońce i promienie UV mogą spowodować ogromną szkodę dla waszego wzroku. To niezwykle niebezpieczne, szczególnie że nawet przy zachmurzeniach promienie UV szkodzą naszym bardzo podatnym na ich działanie oczom. Okulary wybieraj zatem z jak najwyższym filtrem.

Polecane wideo

Komentarze (51)

Ocena: 5 / 5
Anonim (Ocena: 5) 05.07.2011 13:33
Balsam do opalania dla skóry wrażliwej z filtrem 30 eva sun jest ze mną zawsze kiedy sie opalam. Do skóry wrażliwej, skłonnej do pękania naczynek. Skutecznie chroni przed negatywnymi skutkami promieniowania UVA i UVB. Zabezpiecza DNA komórek skóry, stymuluje naprawę uszkodzeń. Łatwo się rozprowadza i szybko wchłania
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 21.08.2009 16:43
identycznie wygladał moj tyłek po solarium nawet gortrzej
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 06.06.2009 18:05
[quote="Gosc"]Rok temu wyjechałam z rodziną i znajomymi do Bułgarii na wakacje. Przy takim słońcu jakie tam było nie trudno było o poparzenia słoneczne. Ja przez pierwsze dni używałam filtru 20 (nie jestem pewna czy 20, moze okolo 20), nie opaliłam się ani troche. Następnego dnia uzyłam filtru 8... i zaczęło się... na początku miałam piękną, równo opaloną, bronzaową opalenizne :) niestety... następnego dnia zaczęła zchodzić mi skura z rąk i pleców. Skura zrobiła się czerwona, bardzo pieka. W nocy nie mogłam spać. Nikomu nie radzę opalać sie przy takim duzym slońcu z małym filtrem i przypominam, że godziny spędzona na słońcu mogą doprowadzić do raka skury, co w skutku może spowodować nawet śmierć :(. Słońce to świetna zabawa! Ale należy bardzo na nie uważać. Jak ktoś ma jakieś pytania, gg: 10401406. Pozdrawiam! Julita ;D[/quote] skÓra / skÓry ! ;)
zobacz odpowiedzi (1)
Anonim (Ocena: 5) 24.01.2009 16:43
haha dobre zdjęcie xD coś bardziej realnego mogliśta dać :PP xP a nie taki pasek dupnięty na środku , sztuczne jak szlak ! xPP
zobacz odpowiedzi (1)
Anonim (Ocena: 5) 24.11.2008 19:30
o fak ale ktos sie zpiekł
odpowiedz

Polecane dla Ciebie