Skóra trądzikowa u dorosłych – jak o nią dbać?

Ten problem dotyczy większej liczby osób, niż ci się wydaje.
Skóra trądzikowa u dorosłych – jak o nią dbać?
fot. materiały prasowe
08.07.2019

Trądzik dotyka niemalże 100% nastolatków. Na szczęście najczęściej szybko mija i po 21. roku życia nie ma po nim już śladu. Jednak czasami zdarza się, że problem z cerą trądzikową dotyczy także dorosłych. W tym wypadku skóra potrzebuje naprawdę bardzo intensywnej pielęgnacji. Dowiedz się, jak zadbać o skórę trądzikową.

W dorosłym wieku trądzik może pojawić się nawet wtedy, gdy w wieku nastoletnim cera była gładka. W przypadku dorosłych bardzo często pojawiają się grudki i wypryski, najczęściej ropne i ze stanem zapalnym.

Trądzik w dorosłym wieku – częstszy niż ci się wydaje

Chociaż bezpośrednia przyczyna trądziku jest taka sama jak w przypadku młodzieży – namnożenie się bakterii Acne – wypryski u dorosłych mają inną postać. Z reguły jest ich mniej i są zlokalizowane na brodzie oraz policzkach. Problem dotyczy około 20% dorosłych powyżej 25. roku życia i poniżej 40. Najczęściej skarżą się na niego kobiety, ponieważ bardzo często przyczyną są problemy na tle hormonalnym.

Przyczyny powstawania trądziku u osób dorosłych tak naprawdę nie zostały dobrze przebadane. Bardzo często badacze zgłaszają zupełnie sprzeczne hipotezy, ale jedno jest pewne – wpływ mają na niego zaburzenia hormonalne. Często łączy się z nim codzienny, przewlekły stres, a także nieodpowiednia dieta. Wykazano również nieznaczny wpływ palenia papierosów na powstawanie trądziku w dorosłym wieku.

Leczenie trądziku u dorosłych

W przypadku dorosłych trądzik z reguły wymaga leczenia dermatologicznego. Antybiotyki, stężona witamina A czy hormony z reguły mają bardzo dobre wyniki, ale leczenie najczęściej wymaga czasu i cierpliwości, może przy tym zająć więcej niż pół roku.

Dlatego warto dołączyć specjalistyczną pielęgnację. Dzięki niej cera trądzikowa będzie pod większą kontrolą i szybciej poprawi swój stan. Istotne jest także unikanie czynników zwiększających ryzyko pojawiania się kolejnych wyprysków: zmiana diety na mniej zasobną w cukier, rzucenie palenia, aktywność fizyczna zmniejszająca stres, na przykład joga, medytacja czy stosowanie technik relaksacyjnych, rezygnacja z solarium i intensywnego opalania. Zmagające się z trądzikiem kobiety powinny ponadto udać się do ginekologa lub endokrynologa, ponieważ wyregulowanie cyklu może mieć zbawienny wpływ na cerę.

Pielęgnacja cery trądzikowej – przede wszystkim oczyszczanie

Ponieważ trądzik dorosłych jest bezpośrednio związany z nadmiernym wydzielaniem sebum, a także zabrudzeniami i zanieczyszczeniami, które zapychają pory, oczyszczanie w tym wypadku jest niezwykle ważne. Należy jednak zwrócić uwagę na to, czy wybrane do tego kosmetyki są na pewno dedykowane dla cery trądzikowej.

Delikatne mleczka, płyny micelarne i żele oczyszczające – to właśnie te kosmetyki, które na stałe powinny zostać włączone do twojej codziennej pielęgnacji. Skórę należy oczyszczać dwa razy dziennie – rano i wieczorem. Nie możesz zapomnieć o tym także po wysiłku fizycznym czy treningu – pot nasila objawy skórne, więc od razu umyj dokładnie twarz.

Krem nawilżający do cery trądzikowej?

Wiele osób unika stosowania kosmetyków nawilżających przy cerze trądzikowej. Uważają, że nawilżanie skóry tłustej i z tendencją do pojawiania się wyprysków, nie ma większego sensu. Okazuje się jednak, że przyczyną problemów skórnych może być właśnie brak odpowiedniego nawilżenia.

Dlatego krem nawilżający do cery trądzikowej to najlepsze rozwiązanie. Nie musisz obawiać się, że będzie zapychał pory lub będzie zbyt tłusty, jeśli jest dedykowany do konkretnej cery. Na dodatek krem nawilżający do cery trądzikowej bardzo często zawiera składniki antybakteryjne i łagodzące, dzięki czemu wspaniale zwalcza już obecne wypryski. Świetnym przykładem jest Normaderm marki Vichy, krem nawilżający do cery trądzikowej, który zawiera kwas salicylowy i LHA, skutecznie gojące wszystkie niedoskonałości.

Pielęgnacja cery trądzikowej na co dzień

Mleczko lub żel oczyszczający i krem nawilżający do cery trądzikowej są bardzo ważne na co dzień. Raz lub dwa razy w tygodniu należy zastosować także peeling. Ale uwaga – nie może być bardzo mocny, w przypadku wyprysków ropnych należy unikać peelingów ziarnistych, ponieważ mogą roznieść bakterie odpowiedzialne za trądzik po twarzy. Dlatego warto sięgnąć po peeling enzymatyczny, który delikatnie usunie obumarłe komórki naskórka. Dzięki temu cera będzie czystsza, a nie podrażnisz jej szorowaniem i ścieraniem.

Nie możesz zapomnieć także o stosowaniu filtrów przeciwsłonecznych. Ochrona twarzy przed słońcem to najlepszy sposób na zmniejszenie stanu zapalnego. Między bajki należy włożyć przekonanie, że słońce zmniejsza trądzik – może go wręcz nasilać. Ochrona przeciwsłoneczna to także sposób na zapobieganie nadmiernemu przesuszaniu się skóry, czyli świetna profilaktyka przeciwtrądzikowa.

 

Materiał partnera

Polecane wideo

Komentarze

Ocena: 5 / 5

Polecane dla Ciebie