Dlaczego niektórzy mężczyźni mają rude brody, mimo że mają ciemne włosy? Zagadka rozwiązana!

Bruneci z rudymi brodami to dość powszechne zjawisko. W końcu wiadomo, jak to możliwe.
Dlaczego niektórzy mężczyźni mają rude brody, mimo że mają ciemne włosy? Zagadka rozwiązana!
Fot. Pinterest.com (https://pl.pinterest.com/pin/644437027899093982//https://pl.pinterest.com/pin/843721311413648570/)
22.06.2019

Genetyka to bardzo ciekawa sprawa. To ona decyduje o tym, jakie cechy dziedziczymy po naszych przodkach. Może się zdarzyć, że w naszym wyglądzie pojawi się cecha, której próżno szukać u naszych rodziców, a nawet u dziadków, a która łączy nas z zamierzchłym krewnym z przeszłości. Ta sama cecha może nie wystąpić przez kolejnych parę pokoleń, by nagle, dziesiątki lat później, znów dać o sobie znać. 

Zobacz również: Genetyka bywa naprawdę niesamowita. Ci ludzie są tego najlepszym dowodem!

To właśnie genetyka, a dokładniej rzecz biorąc specyficzna mutacja genowa sprawia, że u niektórych mężczyzn występuje niezwykła zależność między ciemnymi włosami na głowie a rudą lub rudawą brodą. Jeśli kiedykolwiek widziałaś rudobrodego bruneta na pewno doskonale wiesz, o czym mowa. Naukowcom wreszcie udało się odkryć, jak to możliwe, że niektórzy mężczyźni z ciemnymi włosami na głowie mogą pochwalić się rudym zarostem.  

Fot. Pinterest.com (https://pl.pinterest.com/pin/791578071986089362/)

Aby mieć rude włosy, człowiek potrzebuje jednej kopii tego samego genu - jednej od ojca i jednej od matki. Jednak w przypadku zarostu wystarczy wyłącznie jedna kopia tego genu. Oznacza to, że jeśli jedno z rodziców go posiadało (nawet nie mając rudych włosów, tylko dziedzicząc gen po przodkach), zarost będzie miał rudy odcień. Co więcej, cecha ta może być również przekazywana przez kilka pokoleń i pojawić się zupełnie niespodziewanie. 

Petra Haak-Bloem, ekspertka z holenderskiego centrum zajmującego się badaniami nad genetyką i dziedziczeniem, wyjaśniała w rozmowie z mediami: 

Ogólnie rzecz biorąc, ludzie dziedziczą kolor włosów nie tylko po swoich rodzicach, ale także po dziadkach i wcześniejszych przodkach. Geny odpowiadające za kolor włosów to tzw. niekompletne dominujące cechy dziedziczne. Oznacza to, że nie ma jednego genu, który dominuje nad innymi, tylko wszystkie geny wpływają na siebie. Tym samym jest całkowicie możliwe, że jeden z odległych przodków miał dany kolor włosów i nagle pojawia się on ponownie, dzięki pewnej kombinacji genów. To może być bardzo zaskakujące dla rodziców. 

Kolor włosów determinują dwa różne pigmenty – eumelanina (czarny) i feomelanina (czerwony). Osoby o ciemniejszych włosach mają najwięcej czarnego pigmentu, a blondyni mają go zdecydowanie mniej. Z kolei osoby rudowłose posiadają głównie czerwony pigment. Pigmenty mają ścisły związek z genetyką, ale kolor włosów i kolor zarostu są kontrolowane przez zupełnie różne geny. Naukowcy odkryli, że osoby, które nie są rudzielcami na głowie mają rudą brodę dlatego, że w ich DNA znajduje się zmutowana wersja genu MC1R. 

Fot. Pinterest.com (https://pl.pinterest.com/pin/721138959053472660/)

Zadaniem MC1R jest wytwarzanie białka zwanego melanokortyną 1. Białko to odgrywa ważną rolę w przekształcaniu feomelaniny (czerwonego pigmentu) w eumaleninę (czarny pigment). Kiedy ktoś dziedziczy dwie zmutowane wersje genu MC1R (od obojga rodziców), mniej feomelaniny przekształca się w eumalaninęFeomelanina kumuluje się w komórkach pigmentowych i dana osoba ma rude włosy i jasną cerę 

- wyjaśniała Petra Haak-Bloem. 

Zagadka rozwiązana! 

Zobacz również: MĘSKIM OKIEM: Czy Twój kolor oczu pasuje do włosów? Faceci wybrali najseksowniejszy mix!

Te zdjęcia dodały ze łzami w oczach. Pokazały, co zrobiły im manikiurzystki
Te zdjęcia dodały ze łzami w oczach. Pokazały, co zrobiły im manikiurzystki - zdjęcie 1

Polecane wideo

Komentarze (1)

Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 27.06.2019 22:56
Genetyka to ciekaw sprawa:)
odpowiedz

Polecane dla Ciebie