Sprawdzone i skuteczne sposoby na nadmierną potliwość

Może ją wywołać silny stres, wysiłek fizyczny czy wysoka temperatura. Bez względu na przyczynę, nadpotliwość powoduje znaczący dyskomfort i uprzykrza życie. Jak sobie z nią poradzić?
Sprawdzone i skuteczne sposoby na nadmierną potliwość
Fot. Unsplash
05.04.2019

Co setny Polak cierpi na jedno z najbardziej wstydliwych schorzeń skóry – nadpotliwość. Prawie 1% globalnej populacji walczy z tym problemem, często niestety poprzez nieefektywne i, co ważniejsze, niezdrowe metody.

Po pierwsze: zapobiegaj

Jeśli chcemy zapobiegać mokrym plamom pod pachami, musimy starać się unikać czynników powodujących nadmierne wydzielanie potu, czyli stresujących sytuacji, przegrzewania ciała albo spożywania gorących i pikantnych potraw. Pamiętajmy też o zakładaniu bielizny czy ubrań wykonanych z naturalnych oraz przewiewnych materiałów, np. bawełny.

Zobacz także: Jak ograniczyć potliwość stóp?

Niezmiernie ważna jest również higiena osobista: warto brać kąpiel rano i wieczorem, ale w niezbyt gorącej wodzie, by nie stymulować aktywności gruczołów potowych. Wielu specjalistów zaleca systematyczne golenie lub depilację pach. Powstawaniu i utrzymywaniu się nieprzyjemnego zapachu sprzyjają bowiem rosnące tam włosy, na których gromadzi się wydzielina gruczołów potowych i rozwijają się bakterie.

Chlorek glinu na ratunek

W drogeriach i aptekach znajdziemy wiele specjalistycznych preparatów antyperspiracyjnych. Tego typu produkty zawierają zazwyczaj chlorek glinu – nieorganiczny związek chemiczny chętnie wykorzystywany w kosmetyce ze względu na liczne właściwości, m.in. zamykanie kanalików gruczołów i blokowanie wydzielania potu. Bardzo skutecznym środkiem jest 20-procentowy roztwór chlorku glinu i alkoholu, który bez problemu kupimy w sklepie chemicznym lub internecie. Smarujemy nim na noc umyte i osuszone pachy. Początkowo wykonujemy zabieg przez 2-3 kolejne noce, później wystarczy go powtarzać 1-2 razy na tydzień.

Moc szałwii

W walce z nadpotliwością od wieków wykorzystuje się liczne zioła. Jednym z najskuteczniejszych jest szałwia lekarska. Do dziś nie udało się wyjaśnić mechanizmu hamowania przez nią nadmiernego pocenia. Badacze skłaniają się ku sugestii, że roślinny wyciąg pobudza korę nadnerczy, a przez to stymuluje wydzielanie glikokortykoidów. Jak stosować szałwię? Po prostu wypijać 1-2 szklanki ziołowego naparu dziennie.

Zobacz także: Żegnamy się z potem raz na zawsze! Zatwierdzono innowacyjną metodę walki z potem

Dobroczynne kąpiele

Osoby zmagające się z nadmierną potliwością powinny regularnie stosować lecznicze kąpiele ziołowe w wodzie z dodatkiem rumianku, szałwii i kory dębu. Tak mieszanka działa antyseptycznie, zmniejsza pracę gruczołów potowych i łojowych oraz posiada właściwości przeciwzapalne czy ściągające.

Do wanny warto też dodać roztwór z boraksu, soli morskiej, sody oczyszczonej i olejku eterycznego (chociażby z mięty pieprzowej). Skuteczne bywa również popluskanie się w wodzie wzbogaconej octem winnym.

Czas na botoks

Gdy tradycyjne metody walki z nadpotliwością zawodzą, można skorzystać z szerokiej gamy usług oferowanych przez gabinety medycyny estetycznej. Za dość skuteczną metodę uchodzi „ostrzykiwanie” miejsc szczególnie podatnych na pocenie toksyną botulinową, co powoduje czasowe porażenia nerwu odpowiedzialnego za pracę gruczołów potowych. Zabieg przynosi natychmiastowe efekty, ale należy go powtórzyć po kilku miesiącach. I nie jest też tani – kosztuje 1200-1500 zł.

Prądem w gruczoły

Coraz większym zainteresowaniem wśród osób o skłonności do pocenia cieszy się jonofereza. Na czym polega ta metoda? Na zanurzeniu rąk lub stóp w wodzie, przez którą przepuszcza się stały prąd elektryczny (trochę bardziej skomplikowany techniczne jest zabieg na pachy). Za pomocą jonów zawartych w cząsteczkach wody i działaniu sterowanej energii o słabym napięciu można zablokować czynność nadmiernie aktywnych gruczołów potowych na kilka miesięcy, ale pierwsze efekty pojawiają się zazwyczaj dopiero po 5-10 zabiegach.

A może mikrofale?

Zabieg polegający na wykorzystaniu mikrofal to stosunkowo nowa metoda, ale już uznawana za rewolucyjną, ponieważ w większości przypadków przynosi trwałe efekty, a nadpotliwość ustępuje na zawsze. Jak to możliwe? Mikrofale wdzierają się głęboko w skórę, a docierając do gruczołów potowych powodują ich trwałe uszkodzenie (termolizę), co skutkuje znaczącym i nieodwracalnym zahamowaniem wydzielania potu. W przypadku częściowego efektu lub braku pełnej satysfakcji pacjenta, wykonuje się drugi zabieg po 3 miesiącach od pierwszego.

Wadą tej techniki jest wysoka cena (średni koszt to 5 tys. zł) oraz jej ograniczenie wyłącznie do leczenia nadpotliwości pach.

Zobacz także: Trzy sposoby na NADMIERNĄ POTLIWOŚĆ (Pożegnaj się z mokrymi pachami raz na zawsze!)

 

Polecane wideo

W Internecie wyglądają jak boginie. Do momentu, kiedy zmyją makijaż
W Internecie wyglądają jak boginie. Do momentu, kiedy zmyją makijaż - zdjęcie 1
Komentarze (14)
Ocena: 4.71 / 5
grażyna (Ocena: 5) 03.12.2021 15:58
kiedyś się śmiałam z przepoconych osób, gdy dopadła mnie nadpotliwość, no miałam za swoje. Jednak nie poddałam się i walczyłam do końca z problemem, ciągle cięknący pot pod pachami dosłownie zniknął dzięki jonoforezie electro antiperspirant. Gdy widzę pozytywne komentarze o takim rozwiązaniu, tak wiem że było warto to zastosować, efekty są niesamowite , teraz sama polecam tym co mają ten sam problem.
zobacz odpowiedzi (5)
gość (Ocena: 5) 05.10.2020 11:08
Każdy ma jakiś sprawdozny sposób, niekórzy ciesza sie nawet tymi krótkimi efektami, inni musza jednak siegac porady lekarzy bo nie wiedza co jest najlepsze na pocenie, samo sprawdzenie co jest przyczyna, jest wazne, lekarze wtedy mówią magiczne słowo botoks - kto bogaty ten idzie, sama jednak na to bym nie szla, ponieważ nie lubie klucia. Mi osobicie pomaga jonoforeza electro antiperspirant, dla ciekawych zapraszam do odszukania w internecie jak informacji o tym jak pomaga wyleczyc z pocenia.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 17.02.2020 15:33
Niema to jak metale ,chemia i trucizny, te artykuły piszą chyba bezpośrednio lekarze, naiwniacy się nabierają i leczą tym chłamem, a raczej trują.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 02.09.2019 14:28
mi pomogła jonoforeza, miałam problem z pocącymi się stopami.. u podologa w Instytucie Podologicznym w Tarnowie pozbyłam się tego uciążliwego problemu, teraz regularnie chodzę powtarzać zabieg żeby efekt się utrzymywał
zobacz odpowiedzi (1)
Ela (Ocena: 5) 23.05.2019 12:34
Ja się wyleczyłam z nadmiernej potliwości stóp w Instytucie Podologicznym w Rzeszowie.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie