Kolczyk w języku i wardze. Wszystko, co powinnaś wiedzieć przed wizytą u piercera

Czy piercing twarzy boli? Jak długo goi się rana? Czego nie wolno robić po przekłuciu języka i warg?
Kolczyk w języku i wardze. Wszystko, co powinnaś wiedzieć przed wizytą u piercera
Fot. iStock
21.03.2019

Piercing, podobnie jak tatuowanie ciała, nadal nie wychodzi z mody. Kolczyki w uszach mają niemal wszystkie kobiety - większość z nich przekłuwała uszy u kosmetyczki w wieku kilku, kilkunastu lat. Kolczykowanie twarzy nie jest już jednak tak powszechne. Osoby z przekłutymi brwiami, nosem, językiem czy wargami nadal wzbudzają zainteresowanie otoczenia. I – nierzadko – odbierane są bardzo stereotypowo, podobnie jak ludzie z tatuażami. Przypomnijmy: Osoby, które tatuują ciało, mają ze sobą duży problem? „Po tym rozpoznasz patologię”

Marzysz o kolczyku w wardze lub języku, ale zastanawiasz się, co tak naprawdę czeka cię w czasie takiego piercingu? Dobrze trafiłaś. Z tego artykułu dowiesz się, czy przekłuwanie języka i warg boli; jak długo goją się rany oraz czy jesteś narażona na jakiekolwiek powikłania.

Kolczyki w twarzy

Piercing twarzy to nie tylko przekłuwanie języka i warg, ale także brwi, nosa, a nawet… policzków. O ile z kolczykami w uszach nie ma większych problemów i rana w tym miejscu goi się zazwyczaj dość szybko, o tyle przekłuwanie innych części twarzy niesie za sobą większe ryzyko. Z tego względu należy przywiązać szczególną uwagę nie tylko do higieny po zabiegu, ale także do gabinetu, w którym specjalista wykona piercing. Warto poczytać opinie w Internecie lub wybrać się do poleconego piercera. Kolczykowanie się w podejrzanie tanim podwórkowym zakładzie może mieć fatalne konsekwencję dla zdrowia, a nawet życia. W grę wchodzi tutaj igła, nakłucie, kontakt krwi z ciałem obcym. Gdy przyrządy będą nieodkażone, możesz zarazić się poważnymi chorobami, a nawet... wirusem HIV.

Pamiętaj także, że choć dziurki po pewnym czasie zarastają, niezwykle rzadko zasklepiają się tak, że nie zostaje po nich absolutnie żaden ślad. Trzeba mieć sporo szczęścia, żeby tak się stało. Dlatego przeanalizuj dokładnie swój pomysł - jeśli z dnia na dzień zmienisz zdanie, dziurka nagle się nie zrośnie – miej to na uwadze.

Zobacz także: Seksowny PIERCING: Faceci uwielbiają kolczyki w tych miejscach!

Kolczyk w języku

Chcąc nosić ozdobę w języku, musisz się przygotować na pewne niedogodności w czasie zabiegu oraz po nim. Jak wygląda przekłuwanie języka? - Piercer najpierw dezynfekuje skórę wokół miejsca przekłucia. Zaznacza miejsce wkłucia i przytrzymując szczypczykami język, przekłuwa go. Po przekłuciu skóry w miejsce igły zakłada się pierwszy kolczyk, dużo dłuższy niż kolczyk „docelowy” i mniej estetyczny. Jest on obecnie wykonywany zwykle z tytanu, stali chirurgicznej lub innego metalu o wysokiej biozgodności tkankowej, co oznacza, że nie zostanie odrzucony przez organizm jak każde inne ciało obce – wyjaśnia portal.abczdrowie.pl.

Dopiero po upływie miesiąca będziesz mogła wymienić kolczyk piercera na taki, który bardziej ci się podoba. Rana będzie się bowiem goić około czterech tygodni.

Czy kolczyk w języku boli?

Tak, przygotuj się na spory dyskomfort. Najgorzej będzie przez pierwsze dwie godziny po zabiegu. Nie będziesz wtedy mogła jeść, pić czy palić papierosów. Z rany będzie się sączył płyn, który będzie zastygał na języku i wokół kolczyka. Będziesz mogła go przemywać, ale bardzo delikatnie.
Nastaw się również na swędzenie, pieczenie i opuchliznę – to normalne skutki uboczne po takiej ingerencji w ciało.

Kolczyk w języku – czego nie wolno

Język to bardzo newralgiczne miejsce, dlaczego po włożeniu tam kolczyka, trzeba szczególnie uważać. Przez pierwszy tydzień po zabiegu nie wolno pić alkoholu i kofeiny. Niewskazany jest także cukier, nabiał oraz produkty zawierające sól.

- Zaleca się odżywianie w formie papek i soków oraz jedzenie przez słomkę. To zminimalizuje ewentualne podrażnienia. Po spożyciu czegokolwiek trzeba płukać jamę ustną płynem antybakteryjnym. Można też stosować rumianek lub szałwię. W tym czasie nie całujemy się, gdyż może to wywołać infekcję. Nieprzyjemne objawy związane z gojeniem można minimalizować za pomocą zimnych okładów z lodu – dodaje serwis.

Kolczyk w języku – powikłania

Skutki uboczne, jakie mogą towarzyszyć przekłuciu języka to:

ukruszenia i pęknięcia zębów – kontakt zębów z metalem może powodować uszkodzenie szkliwa, a nawet pęknięcia. To samo tyczy się plomb, wypełnień i koron;

urazy dziąseł – biżuteria może uszkodzić tkankę miękką dziąseł, a nawet doprowadzić do ich cofania. Zęby stają się bardziej odsłonięte, wygląda to nieatrakcyjnie, a korzeń zęba jest bardziej narażony na próchnicę, choroby i zakażenia;

infekcje – jama ustna człowieka jest miejscem, w którym żyją miliony bakterii i drobnoustrojów. Po przekłuciu mają bezpośredni dostęp do krwi. Ryzyko jest zwiększone przez częste dotykanie kolczyka palcami.

ból i opuchlizna - język po takim zabiegu przez kilka dni będzie dochodził do siebie. Tego nie da się uniknąć. Skrajne przypadki mogą spowodować obrzęk języka i utrudnić oddychanie;

długotrwałe krwawienie – podczas przekłucia języka może dojść do przebicia naczynia krwionośnego, powoduje to obfite i trudne do powstrzymania krwawienie;

choroby przenoszone z krwią – według informacji Narodowego Instytutu Zdrowia, kolczykowanie może być czynnikiem przenoszenia zapalenia wątroby typu B, C, D i G;

zapalenie wsierdzia – przekłucie ułatwia bakteriom znajdującym się w jamie ustnej drogę do krwiobiegu i do serca.

Podczas noszenia kolczyka w języku trzeba zwracać uwagę na wszelkie zmiany, stany zapalne, bóle (szczególnie zębów). W razie problemów należy od razu udać się do specjalisty bądź stomatologa.

Kolczyk w wardze

Przekłuwanie wargi wygląda podobnie, jak piercing języka. Piercer najpierw znieczula miejsce, które będzie nakłuwane, a następnie chwyta wargę specjalnymi kleszczami i przebija ją igłą iniekcyjną lub wenflonem. Potem przekłada kolczyk. Zabieg trwa chwilę, jednak nastaw się na dyskomfort.

Gojenie rany potrwa około miesiąca. W tym czasie możesz odczuwać ból w czasie jedzenia lub mówienia. Niewykluczone, że pojawi się opuchlizna, która dodatkowo zintensyfikuje nieprzyjemne odczucia.

Po przekłuciu warg powinnaś pieczołowicie pielęgnować ranę. Przede wszystkim przemywaj ją solą fizjologiczną – dzięki temu unikniesz infekcji.

Kolczyk w wardze – powikłania

Skutki uboczne, jakie mogą towarzyszyć przekłuciu wargi to:

krwotok – jeśli zostanie przekłute duże naczynie krwionośne

infekcja

paraliż twarzy – jeśli uszkodzony zostanie nerw

rozerwanie ust – jeśli zaczepisz kolczykiem o cokolwiek w czasie snu i go wyrwiesz

• kiedy przekłujesz wargi zbyt wcześnie (tzn. przed 16 rokiem życia) dodatkowo narażasz się na: przesunięcie kolczyka, wrośnięcie kolczyka w ciało, przerost blizn.

W przypadku każdego rodzaju piercingu należy pamiętać o podstawowej zasadzie: zabieg powinien zostać wykonywany przez wykwalifikowanego specjalistę, który nie narazi nas na niepożądane skutki uboczne i powikłania.

Polecamy także: Przekłucie conch - to najmodniejsze miejsce na kolczyk w uchu!

Kiedyś była piękną dziewczyną. Dziś jej twarz przypomina BRUDNOPIS
Kiedyś była piękną dziewczyną. Dziś jej twarz przypomina BRUDNOPIS - zdjęcie 1

Polecane wideo

Komentarze (3)

Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 22.03.2019 15:05
Gdy zaczęłam sie buntować w wieku ok.14 lat to sama sobie robiłam co jakiś czas kolczyki w wardze, bo co chwile rodzice kazali wyciągnąć i zarastało, a jak zarosło to znowu leciałam do apteki po wenflon 🤦‍♀️ na szczęście nigdy nie miałam żadnych powikłań i nie została mi po tym żadna widoczna blizna...
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 21.03.2019 20:34
G.owno prawda. Teraz (od ładnych kilku lat, ja robiłam w 2012) zaraz po przekłuciu języka nie wsadza sie metalowych kolczyków tylko z bioplastu bo sa najbezpieczniejsze dla organizmu, z tego względu, ze nie uwalniają izotopów metali. Kolczyk w pępku zagoić mi sie dopiero po roku i po wymienieniu „bezpiecznego ze stali chirurgicznej” wlasnie na bioplast. Kolczyki metalowe zakłada sie dopiero po całkowitym wygojeniu sie rany, zeby uniknąć reakcji alergicznej
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 21.03.2019 03:30
To było modne 10 lat temu
odpowiedz

Polecane dla Ciebie