Chcesz usunąć tatuaż, ale boisz się blizn? Powstała nowa metoda

Jest naprawdę skuteczna!
Chcesz usunąć tatuaż, ale boisz się blizn? Powstała nowa metoda
fot. materiały prasowe
08.03.2019

W następstwie mody na zdobienie swojego ciała tatuażami zrodziło się zapotrzebowanie na technologie, które pozwalają na ich usunięcie. Choć jeszcze klika lat temu zabiegi takie kończyły się połowicznym sukcesem, bo najczęściej pozostawiały na skórze zauważalne blizny, dziś najlepsze gabinety medycyny estetycznej oferują skuteczne zabiegi usunięcia wszelkich barwników ze skóry.

Tatuaże od najdawniejszych czasów spełniają rozmaite funkcje. Niegdyś miały związek z magią i kultem, dziś najczęściej są sposobem na wyrażenie swojej osobowości albo upamiętnienie ważnego, przełomowego wydarzenia w życiu. Czas jednak płynie nieubłaganie. Nasza skóra ulega przemianom, co wpływa na estetykę tatuażu. Niekiedy po prostu możemy obudzić się z przeświadczeniem, że nasz tatuaż nie ma już tego samego znaczenia co dawniej, jest już nieaktualny. Co wtedy zrobić? Zdecydować się na nowy wzór, który zamaskuje ten dotychczasowy? A może skorzystać z usług specjalisty i usunąć niechciany tatuaż?

Precyzja i bezpieczeństwo

Być może i ty chcesz pozbyć się swojego tatuażu, ale boisz się, że efekty zabiegu będą nieestetyczne. Jeszcze kilka lat temu takie obawy byłyby uzasadnione. Zabiegi laserowe często wiązały się z powstawaniem drobnych oparzeń skóry, których skutkiem były widoczne blizny. Postęp technologiczny przeobraża jednak wiele dziedzin medycznych i pozwala dziś na skorzystanie z takich urządzeń, które są bezpieczne dla człowieka i dają najlepsze efekty. W ostatnim czasie rynek zrewolucjonizował laser pikosekundowy PicoSure® Cynosure, pozwalający na osiągnięcie optymalnych rezultatów z zachowaniem maksymalnego bezpieczeństwa pacjentów.

Laser PicoSure umożliwia skuteczne usunięcie tatuaży, nawet tych kolorowych. Innowacyjność tego rozwiązania polega przede wszystkim na precyzji i niezwykle krótkim czasie trwania impulsu, dzięki czemu możemy wprowadzić bardzo wysoką energię w bezpieczny sposób. Dzięki temu jesteśmy w stanie osiągnąć spektakularne efekty zabiegowe przy mniejszej liczbie zabiegów” – tłumaczy specjalista dermatolog, dr n. med. Maciej Krajewski z Kliniki Krajewski.

Jak działa ta technologia? Laser emituje wiązkę promieni bezpośrednio na pigment umieszczony pod skórą, co doprowadza do rozpadu barwnika na mikrocząsteczki. Są one tak drobne, że nasz organizm jest w stanie samodzielnie usunąć je z organizmu dzięki procesom metabolicznym. Sam kontakt wiązki laserowej ze skórą nie wiąże się z żadnymi negatywnymi konsekwencjami: „Działanie lasera na zawarty w skórze pigment trwa pikosekundy, a więc 100 razy krócej niż w przypadku stosowanych dotychczas laserów nanosekundowych. Czas działania wiązki światła jest tu zbyt krótki, by mogło dojść do poparzeń i powstawania blizn po usuniętym tatuażu. Po samym zabiegu oczywiście widoczne będą zaczerwienienia i może pojawić się obrzęk, ważna jest odpowiednia pielęgnacja, ale po 3-5 dniach wszystko powinno wrócić do normy” – wyjaśnia dr Krajewski.

Szybsza procedura

PicoSure znacznie przyspiesza cały proces usunięcia niechcianego tatuażu. Stosowane dotychczas zabiegi wykorzystujące działanie laserów frakcyjnych lub nanosekundowych typu Qswitch wiązały się nawet z kilkunastoma zabiegami. Zabiegi technologią picosekundową PicoSure nie wiążą się z długim okresem  rekonwalescencji,  ale pomimo to ważne jest zachowanie odpowiednich odstępów pomiędzy zabiegami. Skuteczność działania lasera zmniejsza liczbę serii potrzebnych do osiągnięcia oczekiwanego rezultatu. Ostatecznego efektu możemy spodziewać się już nawet po 4 wizytach w gabinecie medycyny estetycznej, choć oczywiście liczba potrzebnych zabiegów zależy od wielu różnych czynników.

Elastyczne podejście

Technologia PicoSure to nie jedyne rozwiązanie dostępne na rynku. Dotychczasowe sposoby usuwania tatuaży wciąż cieszą się dużą popularnością, choćby ze względu na cenę. Wybór odpowiedniej procedury należy oczywiście poprzedzić konsultacją ze specjalistą.

Dziś mamy do dyspozycji wiele urządzeń pozwalających na skuteczne usunięcie tatuażu. Trzeba jednak pamiętać, że każdy zabieg musi być poprzedzony właściwą oceną przypadku. Pod uwagę trzeba tu wziąć technikę wykonania tatuażu i rodzaj zastosowanego barwnika, który chcemy wywabić ze skóry” – wyjaśnia dr Krajewski. „Jeśli chcemy mieć pewność, że zabieg będzie bezpieczny i pozbawiony skutków ubocznych, powinniśmy wybierać te kliniki, które oferują wiele rozwiązań technologicznych i mogą stosować je zamiennie, w zależności od potrzeb klienta i jego możliwości budżetowych”.

Pacjenci gabinetów medycyny estetycznej chętnie wybierają np. laser RevLite®, który z powodzeniem stosowany jest już od kilku lat. Skuteczność zabiegu wykonanego przy pomocy tego lasera wynika z faktu, że emitowane przez urządzenie impulsy światła mogą być pochłaniane jedynie przez melaninę lub inny barwnik. Jest to bezpieczny sposób na usunięcie tatuażu, ponieważ komórki skóry, w których nie ma pigmentu, pozostają nienaruszone. Warto tutaj wspomnieć, że niekiedy najlepsze efekty daje połączenie różnych technik wywabiania barwnika ze skóry. Zabiegi kombinowane z wykorzystaniem lasera RevLite oraz PicoSure mogą skutecznie wywabić każdy pigment z tkanki skóry i pozwolą na usunięcie nawet najbardziej skomplikowanych rysunków. Dzięki ich działaniu w ciągu kilku wizyt pozbędziemy się niechcianych tatuaży, nawet tych wykonanych przy pomocy kolorowych barwników.

Osoby, które zamierzają zmienić swój tatuaż lub pokryć go nowym, mogą natomiast skorzystać z technologii ClearLift® Harmony XL Pro. Ten laser frakcyjny pozwala rozjaśnić dotychczasowy tatuaż. Technologia sprawdzi się również przy przeprowadzeniu niewielkiej korekty danego wzoru. W przypadku gdy do wykonania tatuażu posłużono się białym barwnikiem (bardzo trudnym do usunięcia), możemy zapytać o dostępność technologii Fraxel Re:Pair®, która będzie tu najodpowiedniejsza.

Najważniejsze to wysłuchać pacjenta i zrozumieć jego oczekiwania. Doświadczony lekarz będzie w stanie na tej podstawie dobrać najwłaściwszą technikę i przeprowadzić zabieg, który przyniesie najlepsze rezultaty” – stwierdza dr Krajewski.

Choć w naszym społeczeństwie wciąż krążą stwierdzenia, że tatuaż robi się na całe życie, warto mieć świadomość, że możemy dziś usunąć skutki podjętej pochopnie decyzji lub pozbyć się wzoru, który najzwyczajniej przestał nam odpowiadać. Nowoczesne technologie pozwolą przeprowadzić zabieg skutecznie, bez pozostawiania jakichkolwiek śladów na skórze.

 

Materiał partnera.

Polecane wideo

Komentarze

Ocena: 5 / 5

Polecane dla Ciebie