Mikroorganizmy na skórze: oto dlaczego nie powinnaś ich zwalczać

Słyszałaś o mikrobiomie? Wyjaśniamy, co to jest i dlaczego jest tak ważny.
Mikroorganizmy na skórze: oto dlaczego nie powinnaś ich zwalczać
fot. iStock, Gregory Pappas / Unsplash; kolaż własny
26.03.2019

W ostatnich latach możemy zauważyć stopniową zmianę podejścia do higieny. Używamy bardziej delikatnych kosmetyków w trosce o naturalną barierę naszej skóry. Teraz już chyba każdy wie, że ją ma. Ale czym dokładnie jest ta nasza „żywa tarcza”?

Co to jest mikrobiom?

Myśląc o „żywej tarczy” naszej skóry, powinniśmy znać pojęcie mikrobiomu. Mikrobiom to miliard mikroskopijnych organizmów zamieszkujących całe nasze ciało – zarówno jego wnętrze, jak i całą skórę. Ta bardzo złożona mikroflora jest naszym sprzymierzeńcem w walce z negatywnym wpływem czynników zewnętrznych, stanowiąc naszą naturalną barierę ochronną. Jak to działa? Nasze przyjazne mikroby produkują na przykład peptydy i lipidy, które odstraszają te nieproszone mikroorganizmy.
Ale to nie wszystko! Mikrobiom uczestniczy również w utrzymaniu prawidłowego pH skóry, które zapewnia odpowiednią odnowę komórkową, a także właściwe nawilżenie i natłuszczenie skóry. Nasze dobre bakterie potrafią nawet przerobić pot i sebum i inne wydzieliny na substancje korzystne dla skóry!
Naukowcy są też zgodni co do tego, że jeżeli równowaga mikrobiomu jest zaburzona z jakiegoś powodu, z czasem mogą pojawić się widoczne dolegliwości, takie jak przesuszenie czy podrażnienia skóry. A zatem, im zdrowszy jest wasz mikrobiom, tym zdrowsza i bardziej odporna jest wasza skóra – i odwrotnie.

fot. materiały prasowe

Dlaczego powinnaś dbać o swoją „żywą tarczę”?

Warto pamiętać, że przy swoich niesamowitych właściwościach, mikroflora na skórze jest stosunkowo delikatna i łatwo naruszyć ją chociażby podczas mycia, depilacji czy silnych i częstych peelingów. Do tego dochodzą oczywiście też niekorzystne warunki, z jakimi mierzy się codziennie nasza skóra, szczególnie w mieście. Co więcej, z wiekiem również zmienia się, co pociąga za sobą konieczność nieco innego sposobu pielęgnacji skóry. Jedno jest pewne: naturalne pH skóry o lekko kwaśnym odczynie jest niezwykle ważnym czynnikiem utrzymującym przy życiu dobroczynne mikroorganizmy i jednocześnie zwalczającym te niepożądane. Używanie kosmetyków, które naruszą pH, mogą w efekcie naruszyć też wasz mikrobiom. To właśnie dlatego warto używać jak najbardziej neutralnych i łagodnych produktów myjących.

Jak utrzymać zdrowy mikrobiom skóry?

Przede wszystkim warto rozejrzeć się za kosmetykami o profilu jak najbardziej zbliżonym do profilu miękkiej wody, ale jednocześnie zawierających delikatne substancje myjące. Powinny pielęgnować naturalny mikrobiom skóry i jednocześnie odżywiać skórę. My polecamy żele pod prysznic Dove – to jedne z tych produktów, które z jednej strony nie naruszają pH skóry i pielęgnują mikrobiom, a z drugiej – skutecznie oczyszczają skórę całego ciała ze wszystkich nieczystości.

fot. materiały prasowe

Żele Dove zawierają wyłącznie delikatne substancje myjące, a także cenne składniki odżywcze i nawilżające. Kosmetyki idealnie sprawdzają się nie tylko pod prysznic – z powodzeniem możecie ich używać do demakijażu. Wypróbujcie koniecznie!

 

Materiał powstał we współpracy z Dove.

 

Polecane wideo

Komentarze (1)

Ocena: 1 / 5
gość (Ocena: 1) 14.03.2019 18:48
Polecam najpierw zapoznanie się z definicją mikrofilm, a mikrobiom.......
odpowiedz

Polecane dla Ciebie