Roślina, którą musisz mieć w swoim domu. Dzięki niej będziesz piękna i zdrowa

Leczy trądzik, wspomaga odchudzanie, nawilża cerę, wzmacnia organizm...
Roślina, którą musisz mieć w swoim domu. Dzięki niej będziesz piękna i zdrowa
fot. Unsplash
30.01.2019

Jest obecny w coraz większej ilości kosmetyków, suplementów diety, a także leków. Jego sok i cząstki są wykorzystywane przy produkcji napojów. W medycynie naturalnej stosowany jest także w nieprzetworzonej formie - jako żel wyciśnięty bezpośrednio z liści.

Zobacz również: 11 w 1. Zioła szwedzkie, czyli lek na (prawie) wszystkie dolegliwości

Aloes - właściwości lecznicze

Olejek aloesowy działa na cerę nawilżająco i regenerująco. Z tego powodu wykorzystywany jest do produkcji kosmetyków. Przyspiesza proces gojenia uszkodzonego naskórka. Ma działanie przeczyszczające, a także bakteriobójcze.

Aloes - zastosowanie

Znajduje zastosowanie przede wszystkim w kosmetyce do produkcji preparatów odżywiających i nawilżających. Głównie kremów, balsamów i żeli. Sok z liści bywa wykorzystywany zewnętrznie przy gojeniu ran oraz wewnętrznie jako lek wzmacniający. Niegdyś aloes zwyczajny był składnikiem wielu leków przeczyszczających

Aloes do picia

Sok z aloesu zwyczajnego uchodzi za naturalny antybiotyk. Wzmacnia odporność, dodaje energii i zwalcza bakterie. Według niektórych badań hamuje rozwój alergii, może także obniżać poziom cukru we krwi. W sprzedaży dostępne są preparaty do picia o niemal 100-procentowej zawartości soku z liści aloesu. Nie należy przekraczać zalecanej dziennej dawki 50 ml.

Aloes na twarz

Można go stosować w postaci gotowych kosmetyków, a także bezpośrednio w formie miąższu. Skórę należy przecierać przeciętym liściem aloesu zwyczajnego, rozprowadzając wydobywający się z niego sok. Zabieg ten działa nawilżająco, łagodząco i przeciwzapalnie.

W sprzedaży dostępne są także żele kosmetyczne z bardzo wysoką zawartością soku aloesowego. Stosowane są na oczyszczoną skórę zamiast kremu nawilżającego. Kurację można uzupełnić aplikując dodatkowo olej roślinny.

Coraz większą popularnością cieszy się stosowanie żelu jako bazy pod makijaż.

Zobacz również: Zgrabna sylwetka i piękna cera na wyciągnięcie ręki. Ten napar czyni cuda

Aloes na włosy

Kiedy odżywienia i nawilżenia wymagają włosy - w tym przypadku także warto sięgnąć po aloes. Najlepiej sprawdzi się gotowy żel kupiony w aptece lub drogerii. Stosowany regularnie wygładza łuski, odbudowuje i przywraca skórze głowy odpowiednie pH.

Najlepiej używać go w towarzystwie olei roślinnych, które wzmocnią działanie odżywcze. Dodatkowo stymuluje wzrost włosów, nabłyszcza i działa przeciwłupieżowo. Jednak nie zawsze się sprawdzi, ponieważ może uczulać.

Wtedy, zamiast poprawić wygląd fryzury - sprawi, że włosy będą się bardziej puszyć. Może wywoływać zaczerwienienie skóry i swędzenie.

Aloes na trądzik

Sok z tej rośliny regeneruje naskórek, zmniejsza przebarwienia, dezynfekuje, a także zmniejsza blizny potrądzikowe. Najwygodniejszą formą leczenia tego typu dolegliwości są gotowe żele dostępne w aptekach i drogeriach.

Jeśli w twoim domu rośnie aloes - także możesz go wykorzystać. Roślina musi mieć przynajmniej kilka lat, bo tylko wtedy ma w swoich liściach odpowiednio dużo skoncentrowanego żelu. Ten można stosować bezpośrednio na zmiany lub w formie maseczek. Przepisy znajdziesz poniżej.

Aloes na rany

Działa antyseptycznie i przeciwbakteryjnie, dzięki czemu przyspiesza gojenie się ran. W tym celu najlepiej sprawdza się świeżo zerwany liść aloesu (rośliny przynajmniej 3-letniej), który przykładamy mokrą stroną do zmiany. Wcześniej warto jednak przeprowadzić test alergiczny, nawilżając niewielki fragment nieuszkodzonej skóry sokiem z aloesu.

Aloes do picia na odchudzanie

Produkty aloesowe polecane są wszystkim, którzy chcą bezpiecznie i naturalnie schudnąć. Aloes przyspiesza przemianę materii i spalanie kalorii. Delikatnie przeczyszcza układ pokarmowy i oczyszcza cały organizm z toksyn. Kuracja najczęściej polega na regularnym piciu soku z aloesu przed posiłkiem - 3 razy dziennie w ilości jednej łyżeczki. Jednak nie dłużej, niż przez 2-4 tygodnie.

Zobacz również: Nie będziesz chciała pić niczego innego. Ten aromatyczny napar czyni cuda

Aloes - przepisy

Sok z aloesu

Liście aloesu należy włożyć na chwilę do zamrażarki, a następnie pociąć w mniejsze kawałki. Te następnie miksuje się na jednolitą masę i przeciera przez sito. Do powstałego soku niektórzy dodają sok z owoców cytrusowych albo łyżkę miodu.

Nalewka z aloesu

Podobnie jak w przypadku soku - liście należy pokroić, zmiksować i przetrzeć przez sito. Do powstałego płynu dolewamy, w zależności od potrzeb, taką są ilość czerwonego wina i miodu płynnego (nalewka wzmacniająca) albo 1/2 objętości spirytusu z dodatkiem miodu (nalewka na trawienie)

Maseczka z aloesu

Działa oczyszczająco i nawilżająco. Żel wyciśnięty z jednego liścia aloesu należy wymieszać z: 1) mlekiem i cukrem, 2) zmiksowanym ogórkiem, 3) ubitym białkiem jajka lub 4) miodem. Każda z tych wersji znacząco poprawi stan skóry.

Aloes w ciąży

Kobiety w ciąży, a także karmiące piersią nie powinny przyjmować preparatów na bazie aloesu. Roślina ta ma w sobie sporo estrogenów, które mogą doprowadzić do zachwiania gospodarki hormonalnej. Działa też przeczyszczająco i wypłukuje wodę z organizmu, co nie jest wskazane w stanie błogosławionym.

Zobacz również: Naturalna apteczka. Zioła, które odchudzają, leczą trądzik i poprawiają nastrój

7 najlepszych kosmetyków na trądzik. Wydasz na nie mniej niż 20 złotych!
7 najlepszych kosmetyków na trądzik. Wydasz na nie mniej niż 20 złotych! - zdjęcie 1
Komentarze (2)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 22.02.2019 10:03
aloes bardziej kosmetycznie używam. jakoś do jego picia nie mogę się przyzwyczaić. Piję mineralną cisowiankę. Woda najlepiej nawadnia organizm.
odpowiedz
Klara (Ocena: 5) 05.02.2019 14:57
u mnie aloes nie bardzo się sprawdził na zmiany trądzikowe... o wiele w moim przypadku zadziałał krem Whiten z Novaclear.
odpowiedz
Polecane dla Ciebie