Skąd się biorą pękające naczynka? Przyczyny i domowe sposoby na usunięcie

Pożegnaj się z nimi raz na zawsze. Te metody są tanie i skuteczne.
Skąd się biorą pękające naczynka? Przyczyny i domowe sposoby na usunięcie
Fot. Unsplash
31.01.2019

Jednym z problemów skórnych, z którymi zmagają się kobiety, są pajączki. To popękane naczynka. Mogą się pojawić na twarzy, nogach, a nawet w oku. Nie należy ich lekceważyć, ponieważ są sygnałem niepokojących zmian zachodzących w organizmie. Poza tym stanowią defekt estetyczny.

Przeważnie pojawiają się latem albo zimą. Słońce, wiatr i mróz sprawiają, że naczynia włosowate rozszerzają się. Tym samym dochodzi do zwiększenia ich przepuszczalności i osłabienia ścianek. Stają się bardziej kruche. Zdarza się, że te zmiany już się nie cofają. Kiedy się pojawią, jest większe prawdopodobieństwo, że dojdzie do stanu zapalnego.

PRZYCZYNY – TWARZ

Pajączki na twarzy ma wiele kobiet, niezależnie od wieku. Wśród nich są zarówno nastolatki, jak i kobiety dojrzałe. Jedną z najczęstszych przyczyn ich pojawienia się są uwarunkowania genetyczne. Większość przypadków dotyczy właśnie ich, ale można też wyróżnić inne. Na przykład zaburzenia krążenia i hormonalne, nadciśnienie tętnicze, wrażliwość skóry i problemy z przewodem pokarmowym. Mogą one także zwiastować trądzik różowaty albo alergię.

PRZYCZYNY - NOGI

Pajączki pojawiają się również w wyniku prowadzonego stylu życia. Sprzyja im siedzący tryb życia, chodzenie na wysokich obcasach i opalanie się. W przypadku nóg sygnalizują one niewydolność żył i prowadzą do powstania żylaków.

PRZYCZYNY – OKO

Popękane naczynka w oku mogą być objawem poważnego schorzenia, chociaż częściej zdarza się, że stanowią defekt kosmetyczny. Jeżeli chodzi o terminologię medyczną, definiuje ona pajączki w oku jako wylew podspojówkowy. Po przerwaniu naczyń krwionośnych dochodzi do wylania krwi do ciała szklistego. Efektem tego jest pojawianie się plamy, czyli pajączka. Zdarza się, że wylew podspojówkowy jest mylony z przekrwieniem oka, ale jedno z drugim nie ma nic wspólnego. Do przekrwienia dochodzi w wyniku powstania stanu zapalnego.

Przyczyny pękniętych naczynek w oku mogą być różne. Jedna z nich to reakcja na leki. W wyniku zażywania aspiryny i polopiryny człowiek jest bardziej narażony na pojawianie się krwawienia. Między innymi właśnie w oku. Trzeba też powiedzieć o tarciu oka albo jego mechanicznym uszkodzeniu. W takim przypadku również dochodzi do pęknięcia naczyń krwionośnych. Kolejna możliwa przyczyna dotyczy noszenia szkieł kontaktowych. Pajączek w oku oznacza wówczas, że prawdopodobnie są źle dobrane, użytkowane albo zbyt długo noszone. Na pękanie naczyń krwionośnych ma również wpływ ich kruchość, zaburzenia krzepnięcia krwi, nagły wzrost ciśnienia krwi czy choroby ogólnoustrojowe.

DOMOWE SPOSOBY NA USUNIĘCIE

Zażywanie ekstraktu z borówki czernicy

Ta roślina zawiera witaminę C, która wpływa na zmniejszenie kruchości żył. Zaleca się przyjmowanie ekstraktu 3 razy dziennie po 25 miligramów.

Dieta

Powinna być lekkostrawna. Jedz dużo warzyw i owoców. Poza tym spożywaj produkty, które zawierają krzem, witaminę C, E, PP i B. Pij dużo wody i nie pal.

Masaż lodem

Taki masaż ma wiele zalet. Poza tym działa nie tylko na pajączki, ale również na cellulit. To dlatego, że ułatwia odpływ krwi żylnej do serca, zapobiega powstawaniu obrzęków, poprawia przemianę materii skóry i zapobiega powstawaniu pajączków.

Masaż możesz wykonać za pomocą jednej albo dwóch kostek. Zaczynaj masaż od stóp i kieruj się w górę. Wykonuj koliste ruchy.

Ruch

Musisz postarać się zmienić styl życia. Staraj się nie siedzieć, jeżeli nie musisz. Ruszaj się jak najwięcej. A jeżeli siedzisz, siedź na pośladkach. Nie zakładaj nogi na nogę i nie podwijaj nóg. Unikaj również stania. Stanie jest jeszcze gorsze niż siedzenie.

Odpoczywaj z nogami uniesionymi do góry. W ten sposób poprawisz przepływ krwi. Ważne jest także to, aby zrezygnować z chodzenia w butach na obcasach. Jeżeli musisz to robić, postaraj się jak najrzadziej.

Zrezygnuj z korzystania z windy. Staraj się chodzić po schodach – w miarę możliwości. Gdy jeździsz do pracy samochodem, nie parkuj przy samym budynku, ale w pewnej odległości. Każdy ruch ma znaczenie. Najbardziej zalecane są jednak spacery. Zadbaj o to, aby codziennie poświęcić na nie ok. 20 minut.

Herbaty ziołowe

Zioła pomogą również na pajączki. Po które warto sięgnąć? Z pewnością warto pić korę kasztanowca, skrzy polny, rumianek i ziela rdestu ptasiego. Dzięki nim krążenie unormuje się. Poza tym zmniejszy się obrzęk nóg. Jeżeli chcesz skorzystać z tej metody, pij herbatę ziołową 3 razy na 24 h.

Zimny prysznic

Kolejną metodą jest zimny prysznic, czyli coś, co możesz zrobić bez żadnych przygotowań. Po wzięciu prysznica z rana polewaj nogi przez ok. 5 minut zimną wodą. Jeżeli wolisz, możesz zmoczyć ręcznik w lodowatej wodzie i owinąć nim nogi.

Spanie/ leżenie z lekko uniesionymi nogami

Wcześniej wspomniano już o odpoczywaniu z nogami uniesionymi do góry. Można też podłożyć pod nogi poduszkę w trakcie snu, czytania czy po prostu leżenia. Ten sposób również działa. Warto go zastosować zwłaszcza podczas snu.

Mają piękne, zgrabne pośladki... w całości pokryte rozstępami. Z dumą pokazują je na Instagramie
Mają piękne, zgrabne pośladki... w całości pokryte rozstępami. Z dumą pokazują je na Instagramie - zdjęcie 1

Polecane wideo

Komentarze (1)

Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 27.02.2019 13:33
Mam na twarzy takie rumienie aż się z nich robią :( Tylko jeden krem mi pomaga - Troxe Serum od Nanili. Żadne inne nawet mu do pięt nie dorastają.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie