Znaczenie 7 najpopularniejszych tatuaży

Zanim zdecydujesz się na konkretny tatuaż, poznaj jego symbolikę. Oto znaczenie wzorów, na które decydujemy się najczęściej.
Znaczenie 7 najpopularniejszych tatuaży
Fot. iStock
16.11.2018

Decydując się na zrobienie tatuażu, zazwyczaj kierujemy się dwoma rzeczami: jego estetyką oraz znaczeniem. Nie od dziś wiadomo bowiem, że każdy wzór ma swoją symbolikę i może wyrażać to, co jest dla nas najważniejsze: uczucia, wspomnienia, przekonania. Oczywiście nie jest to regułą. Jedni dokładnie sobie przemyślą, jaki chcą wzór i w którym miejscu na ciele, dla innych większe znaczenie będzie miała postać tatuatora.

Zobacz także: Wzory tatuaży – jak dobrać tatuaż do osobowości?

Jeżeli jednak od zawsze wiedziałaś, że twój tatuaż musi nieść za sobą jakieś przesłanie, koniecznie sprawdź, co symbolizują konkretne wzory. Oto znaczenie 7 najczęściej wybieranych motywów.

Znaczenie tatuaży

- Od zawsze wiedziałam, że mój tatuaż musi nieść konkretne przesłanie. Nie było dla mnie ważne, czy wykonam go w Warszawie, Poznaniu, czy Tybecie. Marzyłam o konkretnym wzorze, który zawsze miał mi przypominać pewne wydarzenie z mojego życia – tłumaczy Magda, mieszkanka stolicy.
Niektóre tatuaże cieszą się większą popularnością od pozostałych, a wszystko za sprawą ich symboliki. Wybierając się do salonu tatuażu, warto zatem kierować się przesłaniem, które jest zawarte w konkretnym motywie, a nie chwilową modą. Wzór, niosący za sobą głęboki sens, nigdy nie wyjdzie z trendów i nie znudzi się jego posiadaczowi.

Przejdźmy do konkretów.

Tatuaż wilk – znaczenie

Wilk to jeden z najpopularniejszych motywów, wybieranych przez fanów tatuaży. Nic w tym dziwnego, ponieważ z jednej strony symbolizuje niezłomność, wytrwałość i siłę, a z drugiej – stadność i wartości rodzinne.

Fot. Pinterest.com (https://pl.pinterest.com/pin/214624738471038331/)

- Według niektórych plemion wilk prowadzi ludzi do najgłębszych poziomów siebie samego, do swej intuicji i wewnętrznej wiedzy. Jest wędrowcem, odkrywcą i nauczycielem. Obdarzony jest intuicją, która pomaga ujawnić się wewnętrznym umiejętnościom człowieka – czytamy na time4tattoo.pl.
Wilk jest także głęboko zakorzenionym symbolem w kulturze. Według legend brał udział w stworzeniu człowieka; w starożytnym Rzymie był symbolem boga wojny Marsa, a w starożytnej Grecji przypisywany był Apollowi – bogu światła. Co ciekawe, w Biblii wilk utożsamiany jest z grzechem, rozpustą i przebiegłością.

Zobacz także: Chcesz zrobić tatuaż? Nie zgadniesz jakie miejsce jest teraz najmodniejsze

Tatuaż sowa – znaczenie

Sowa także jest bardzo popularnym kulturowym symbolem. Utożsamiana jest z mądrością i rozsądkiem, choć także z melancholią, smutkiem i samotnością. - Kojarzona jest z intuicją, umiejętnością dostrzegania tego, czego inni nie widzą, wyjściem poza iluzję oraz symboliczną zapowiedzią zmian w życiu – wyjaśnia time4tattoo.pl. Przy okazji ma przypominać o tym, by zawsze wierzyć w siebie.

Fot. Pinterest.com (https://pl.pinterest.com/pin/348325352423029648/)

W starożytnych wierzeniach egipskich, chińskich oraz japońskich sowa symbolizowała śmierć. Także Arabowie wierzyli w to, że ptak ten niszczy wszystko, co wartościowe i dobre. - Wyjątkiem są Ateny. Starożytni Grecy sądzili, że sowy są uosobieniem wielkiej inteligencji, rozsądku i mądrości, czyli cech pozwalających podejmować słuszne decyzje. Dlatego właśnie sowa stała się atrybutem bogini Ateny – dodaje serwis.

Tatuaż jaskółka – znaczenie

Jaskółka ma bardzo pozytywny przekaz. Symbolizuje wolność, nadzieję, odrodzenie oraz szczęście. Jest posłańcem dobrych nowin, pomyślności, domowego szczęścia. W Grecji wierzono, że jest przypisana bogini Afrodycie, w Chinach uznawano ją z kolei za świętego ptaka.
Jaskółka jest ponadto strażniczką domowego ogniska, wierności, pozytywnej energii.

Tatuaż motyl – znaczenie

Motyle są lekkie i radosne. Symbolizują zatem wolność, lekkość, wewnętrzną przemianę a także samoświadomość. Mają jednak także drugie znaczenie.

Fot. Pinterest.com (https://pl.pinterest.com/pin/570479477794015213/)

- Z jednej strony symbolizują zmartwychwstanie i nieśmiertelność, z drugiej – ze względu na krótkotrwałość ich życia i przemijające piękno, również próżność. Utożsamiane są z wyzwoleniem i nowym początkiem. Oznaczają dążenie do światła, intuicję, wesołość, swawolę, swobodę, kolorowe piękno, wytworność, moment przejścia na drugą stronę, z fizyczną śmiercią – tłumaczy serwis time4tattoo.pl.

Ciekawe jest to, że w języku starogreckim słowo „psyche” tłumaczono dwojako - z jednej strony jako „duszę”, z drugiej – jako „motyla”. Z tego względu owad ten utożsamiany jest właśnie z duszą.

Tatuaż księżyc – znaczenie

- Księżyc to jedyne ciało niebieskie okrążające naszą planetę. Jest również jedynym naturalnym obiektem astronomicznym tych rozmiarów, na jakim udało się wylądować człowiekowi. Słowo „księżyc” to staropolskie określenie oznaczające syna księcia, którym zapewne było słońce. Księżyc ze swoją grawitacją ma ogromny wpływ na naszą planetę. Swoją siłą przyciągania kontroluje on pływy morskie na Ziemi. Ma również naukowo udowodniony wpływ na nasze samopoczucie – wyjaśnia portal moje tatuaże.pl.

Co zatem symbolizuje tatuaż w kształcie księżyca? Jest to symbol silnie związany z magią i tajemnicą. Odnosi się do wewnętrznych pragnień człowieka o poznaniu samego siebie. W religii chrześcijańskiej utożsamiany jest z Matką Boską, a zatem łączy się go z płodnością, kobiecą siłą, naturą kobiety.

Tatuaż las – znaczenie

Drzewa to bardzo popularny motyw wśród tatuaży. Odnoszą się do mądrości, energii, wzrostu, zdrowia. - Cechą drzewa jest łączenie sił podziemnych (przez korzenie), z siłami sfer niebieskich (korona) i życiem na ziemi (pień). Symbolizuje uniwersalny sens życia i jego niekończącą się ewolucję, nieśmiertelność i wieczną odnowę – wyjaśnia time4tattoo.pl.

Fot. Pinterest.com (https://pl.pinterest.com/pin/447474912957437108/)

Drzewo występuje także od wieków w kulturze. W starożytności symbolizowało dobro i zło (rosły na nim przecież jabłka poznania, którymi Ewa kusiła Adama); w średniowiecznej pieśni o Rolandzie drzewo było symbolem krzyża, w renesansie odnosiło się do gościnności, a w romantyzmie – zwłaszcza w twórczości Goethego – do śmierci. Współcześnie natomiast drzewo jest traktowane jako ciągłość bytu.

Tatuaż ptaki – znaczenie

Jest to symbol szeroko rozumianej wolności i patrzenia z nadzieją na przyszłość. Wyraz marzycielstwa i dążenia za swoimi pragnieniami. Osoba, tatuująca sobie taki wzór, zazwyczaj chce podkreślić swoją niezależność.

Pamiętaj jednak, że jeśli mimo wszystko tatuaż, który sobie zrobiłaś, nie spełnia twoich oczekiwań, zawsze możesz go usunąć. Tutaj przeczytasz o tym, w jaki sposób to zrobić: Usuwanie tatuażu. Jak to zrobić i jakie są efekty?

Polecane wideo

Znaki zodiaku, które łatwo się wściekają. Tak wyprowadzisz je z równowagi
Znaki zodiaku, które łatwo się wściekają. Tak wyprowadzisz je z równowagi - zdjęcie 1
Komentarze (3)
Ocena: 3.67 / 5
Inksearch.co (Ocena: 5) 01.04.2019 00:45
Jeśli szukacie inspiracji na tatuaż wilka to polecam odwiedzić tą stronkę https://www.inksearch.co/pl/search/wolf,wilk/all mają bardzo dużo ciekawych inspiracji
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 11.02.2019 21:18
Nie bazgrać po ludziach!
odpowiedz
Marek (Ocena: 1) 17.11.2018 14:16
Co to za brednie 0_o
odpowiedz

Polecane dla Ciebie