Usuwanie tatuażu. Jak to zrobić i jakie są efekty?

Tatuaż, który ostatnio sobie zrobiłaś, nie spełnia twoich oczekiwań? A może zdążył ci się znudzić? Spokojnie – istnieje kilka metod usuwania niechcianych tatuaży.
Usuwanie tatuażu. Jak to zrobić i jakie są efekty?
Fot. Unsplash
08.11.2018

Z tatuażami tak już jest. Decydując się na konkretny wzór, mamy świadomość, że wybieramy go na całe życie. Podczas wizyty u tatuatora wydaje nam się, że podjęłyśmy najlepszą z możliwych decyzji, ale po kilku latach grafika zaczyna nam się nudzić lub… zwyczajnie wychodzi z mody. Bywa i tak, że jesteśmy niezadowolone z tatuażu od razu po wyjściu z salonu, bo jego estetyka pozostawia wiele do życzenia.

Zobacz także: Wzory tatuaży – jak dobrać tatuaż do osobowości?

Co zrobić w takiej sytuacji? Czy da się zlikwidować wzór i powrócić do gładkiej, czystej skóry?
Okazuje się, że usuwanie tatuażu to dość skomplikowana procedura. W dodatku istnieje kilka metod na pozbycie się niechcianego rysunku czy napisu. Jaka będzie najlepsza w twoim przypadku? Przeczytaj, bo przed zabiegiem warto zapoznać się z technikami usuwania tatuażu, kosztami i ewentualnymi powikłaniami.

Jak usunąć tatuaż?

Jest kilka sposobów na pozbycie się niechcianego tatuażu. Jeśli tatuaż ci się znudzi, przestanie się podobać lub jego wykonanie będzie dalekie od oczekiwań, najprostszą i najmniej inwazyjną metodą jest przerobienie go na inny. Z tego sposobu warto skorzystać, jeżeli nie chcesz już dłużej mieć na ciele jakiegoś wzoru, ale całkowite jego usunięcie nie jest dla ciebie rozwiązaniem, bo nadal chcesz mieć na ciele tatuaż. Pamiętaj jednak, że po przerobieniu tatuaż zwykle wygląda „ciężko” i znacznie bardziej niż wcześniej rzuca się w oczy. Gorzej będzie także z przerobieniem dużych i wyraźnych tatuaży. Łatwiej jest przerobić małe, delikatne motywy. Za przerobienie zapłacisz tyle co za normalny tatuaż. Ozdobę zmienisz w salonie tatuażu. Wybierz jednak sprawdzone miejsce; najlepiej to, gdzie powstała twoja pierwsza ozdoba (i z której byłaś zadowolona!).

Przerabianie tatuażu na inny nie wchodzi w grę? W takim razie przedstawiamy sposoby na jego trwałe usunięcie.

Zobacz także: Tatuaże damskie – jaki wzór wybrać i w jakim miejscu zrobić?

Laserowe usuwanie tatuażu

Najpopularniejszą metodą usuwania tatuaży jest laseroterapia – w ten sposób można usunąć z ciała zarówno czarne, jak i kolorowe ozdoby. Podczas zabiegu światło emitowane przez laser jest absorbowane przez pigment. W ten sposób komórki zawierające barwnik ulegają zniszczeniu. Jednak aby zabieg był skuteczny, należy prawidłowo dobrać długość fali, która będzie absorbowana przez konkretny barwnik. Najłatwiej usuwa się kolory ciemne, takie jak czerń i granat. Znacznie ciężej znikają tatuaże o kolorze jasnym: żółtym, zielonym czy pomarańczowym. W takim wypadku wzór jedynie blaknie, ale nie znika całkowicie. Efekty będą również słabe, jeśli tatuaż został zrobiony niedbale przez amatora. Wtedy barwnik znajduje się na różne głębokości pod skórą, a to oznacza, że w tym przypadku mogą wystąpić spore trudności z usunięciem takiej ozdoby.

Laserowe usuwanie tatuażu jest mało bolesne; ewentualnie na życzenie można zastosowań miejscowe znieczulenie. Ponieważ podczas zabiegu tkanki zostają nienaruszone, zmniejsza się ryzyko wystąpienia zakażenia. Żeby pozbyć się tatuażu, należy wykonać kilka zabiegów co parę tygodni. Liczba sesji zależy od koloru, wielkości, typu i głębokości tatuażu, a także miejsca, w którym został wykonany. Profesjonalny tatuaż usuwa się w ciągu 6-8 zabiegów. Należy jednak podkreślić, że praktycznie w każdym przypadku usuwanie tatuażu wiąże się z jego zamianą na bliznę. Przy laseroterapii trzeba liczyć się ze sporym wydatkiem: jedna sesja kosztuje od 180 do 300 zł, a koszt uzależniony jest od wielkości wzoru.

Niestety, laserowe usunięcie tatuażu może spowodować powikłania. Bardzo często na skórze powstają szpecące odbarwienia i przebarwienia. Zmienić może się również tekstura skóry. Po zabiegu praktycznie zawsze na ciele pozostaje blizna, która może zamienić się w bliznowiec (jest to nadmiernie rozrośnięta blizna). Warto również znać przeciwwskazania do usuwania tatuażu. Nie mogą tego robić kobiety w ciąży oraz osoby chore na cukrzycę albo mające zmiany skórne, uczulenie na promieniowanie, skłonność do przebarwień i infekcji, intensywną opaleniznę, obniżoną odporność, problemy z sercem czy nawet osoby przeziębione.

Chirurgiczne usuwanie tatuażu

Metodą, która pozwoli ci całkowicie pozbyć się tatuażu, jest jego chirurgiczne wycięcie. Zwykle poleca się ją w przypadku, gdy usunięcie ozdoby laserem się nie powiodło. Trzeba podkreślić, że jest to bardzo poważny zabieg. Polega na tym, że lekarz skalpelem usuwa część naskórka pokrytą wzorem. Po usunięciu tatuażu, ciało zszywa się, a w miejscu ozdoby zostaje blizna. Ta metoda sprawdza się w przypadku małych i delikatnych tatuaży, bo blizna jest wtedy niewielka i praktycznie niewidoczna.

Zabieg ten jest znacznie bardziej skomplikowany w przypadku dużych tatuaży. Tutaj wzór można wycinać etapowo. Najczęściej jednak ubytek skóry pokrywa się przeszczepem. Co to oznacza? Najpierw w okolicę tatuażu wszczepia się specjalny woreczek, który przez kilka tygodni wypełnia się solą fizjologiczną. Po utworzeniu się nadmiaru skóry można ją przesunąć w miejsce po tatuażu, zwłaszcza że woreczek jest bardzo rozciągliwy. Trzeba jednak podkreślić, że chirurgiczne usuwanie tatuażu w przypadku rozległych wzorów prowadzi do powstania nieestetycznych, widocznych blizn. Co więcej, ta metoda jest kosztowna. Za usunięcie niewielkiego obrazka (przykład: wysokość 10 cm, szerokość 5 cm), trzeba zapłacić nawet kilka tys. zł.

Krem do usuwania tatuażu

W 2017 roku zrobiło się głośno o wynalazku Aleca Falkenhama, doktoranta pracującego na oddziale patologii uniwersytetu w Nowej Szkocji. Falkenham stworzył bowiem krem usuwający tatuaże. Specyfik nie tylko sprawia, że wzór powoli blednie aż do całkowitego zniknięcia, ale także nie powoduje bólu czy efektów ubocznych w postaci blizn.

- Kiedy tusz zostaje wprowadzony pod skórę, inicjuje tym samym reakcję immunologiczną organizmu. Białe krwinki zwane makrofagami przenoszą część barwnika do węzłów chłonnych ciała. To powód, dla którego tatuaże bledną w kilka dni po ich wykonaniu. Wracając jednak do samego procesu, niektóre z makrofagów, które zostały wypełnione pigmentem, pozostają osadzone na miejscu i są widoczne przez warstwy naskórka. To właśnie tatuaż. Specyfik stworzony przez naukowca przeznaczony jest do niszczenia komórek wypełnionych pigmentem, które pozostały w miejscu tatuażu. Z biegiem czasu, powtarzający się proces powoduje usunięcie tatuażu ze skóry – wyjaśnia serwis natemat.pl.

W zeszłym roku testy były prowadzone na myszach oraz świniach, ale w ciągu kilku dni przyniosły obiecujące rezultaty.

Obecnie na rynku można znaleźć coraz więcej kremów tego typu. Ich cena waha się od około 170 do 300 zł. Po jakim czasie stosowania takiego specyfiku tatuaż zniknie ze skóry? Przygotuj się na dość czasochłonny proces. Rezultaty zobaczysz bowiem najwcześniej po upływie 6-7 miesięcy.

Zobacz także: Nowy, ogromny tatuaż Deynn. "Płakałam, wyrywałam się..." napisała na instagramie

Usuwanie tatuażu - efekty

W Internecie nie brakuje zdjęć, które pokazują efekty usuwania tatuażu. W niektórych przypadkach wzór stał się niemal całkowicie niewidoczny, w innych przerodził się w sporą bliznę, a jeszcze w kolejnych – jedynie wyblakł.

Dlatego zanim zdecydujesz się na wizytę u tatuatora, dokładnie przemyśl swoją decyzję. Jeśli pojawi się choć cień wątpliwości co do danego wzoru lub salonu, zrezygnuj. Tatuaż możesz zrobić zawsze, ale proces jego usuwania będzie kosztowny i bolesny. Nie zapominaj o tym.

Polecane wideo

Kiedyś były „brzydkimi kaczątkami”. Dziś wypiękniały i zachwycają urodą!
Kiedyś były „brzydkimi kaczątkami”. Dziś wypiękniały i zachwycają urodą! - zdjęcie 1
Komentarze (8)
Ocena: 5 / 5
KArola (Ocena: 5) 26.01.2023 11:32
Ja swoje błędy młodości, czyli tatuaże sprzed kilkunastu lat usunęłam w salonie Laser Care w Warszawie przy ul. Grzybowskiej i jestem zadowolona z efektów. Wszystko ładnie wyszło i jestem zadowolona z efektów.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 10.07.2021 01:36
Tatuazy po prosto nie wolno robić. Efekt wizualny jest okropny i ochydny a usuniecie go to proces długotrwały, kosztowny i nie dajacy gwarancji sukcesu. Nie mal każdy żałuję jego zrobienia. Przerazajaca jest ilosc bezmyslnych ludzi ktorzy sa teraz wytatuowani bo przyszla na to moda. Szczegolnie mlode kobiety. Tatuaze to prostu glupota.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 28.04.2020 22:54
Poniżej reklamy salonów, których nie stać na płatną reklamę 👇🏼
odpowiedz
Patryk (Ocena: 5) 21.11.2019 23:57
Usuwałem tatuaż w www.estetichouse.pl i polecam sprawdzić efekty i opinie na stronie.
odpowiedz
Gośka (Ocena: 5) 06.06.2019 20:20
Usunęłam tatuaż laserowo w Clear Clinic. Myślałam, że nie da się tego usunąć, ale się myliłam. Parę razy poszłam, nie bolało nic.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie