Z taką figurą wyglądasz na leniwą i wredną. Sprawdź, jakie robisz pierwsze wrażenie

Tak inni oceniają Cię na podstawie wyglądu.
Z taką figurą wyglądasz na leniwą i wredną. Sprawdź, jakie robisz pierwsze wrażenie
Fot. Unsplash
12.11.2018

Możemy zaklinać rzeczywistość, ale faktem jest, że ocenianie ludzi po okładce to nasza największa słabość. Liczy się pierwsze wrażenie, a wygląd w XXI wieku jest wartością nie do przecenienia. Polegamy na własnym guście i wciąż popularnych stereotypach. Te zazwyczaj nie mają wiele wspólnego z prawdą.

Zobacz również: Z oczu można wyczytać WSZYSTKO. Sprawdź, co zdradza ich kolor

Trudno jednak udawać, że nie istnieją. Naukowcy z prestiżowej amerykańskiej uczelni University of Texas postanowili sprawdzić, co myślimy o innych, kiedy na nich spoglądamy. Okazuje się, że wszystko zależy od figury. Inaczej postrzegamy osoby szczupłe i przy kości, a inaczej o zaokrąglonych lub kanciastych kształtach.

Wyniki przeprowadzonego przez nich badania pozwalają przekonać się, jakie wzbudzamy emocje i skojarzenia.

Na potrzeby eksperymentu naukowcy stworzyli 140 bardzo realistycznych modeli przedstawiających zarówno kobiety, jak i mężczyzn. Następnie pokazano je grupie kilkudziesięciu studentów, których zadaniem było przypisanie cech charakteru do każdej postaci. Wyłącznie na podstawie wyglądu.

Wyniki okazały się zbieżne. Badani bardzo zgodnie ocenili osoby o podobnych gabarytach i innych cechach urody. To potwierdza istnienie uniwersalnych stereotypów łączących cielesność z charakterem człowieka.

Osoby z nadwagą kojarzą się wyjątkowo negatywnie. Im szczuplejsza sylwetka, tym lepsze robimy wrażenie.

Zobacz również: Kształt pępka ma znaczenie. Zdradza, jaki masz charakter i ile lat będziesz żyć

Modele pulchni i z wyraźną otyłością zostali ocenieni jako leniwi i niedbali - informuje „Mail Online”. Z kolei smukłe ciało wzbudza raczej pozytywne emocje - pewność siebie i entuzjazm.

Sprawdzono też, jak oceniane są osoby o typowej dla płci budowie ciała. Kobieta z figurą gruszki i mężczyzna z szerokimi ramionami postrzegani są jako zdeterminowani, odważni, broniący własnego zdania, otwarci, ale i nieco kłótliwi.

„Niestandardowa” figura ma oznaczać nieśmiałość, a także zaufanie i niezawodność.

Badanie potwierdziło, że stereotypy na temat ludzkiej cielesności są bardzo uniwersalne. Wszyscy uczestnicy eksperymentu zgodnie przypisywali modelom pozytywne lub negatywne cechy. Możemy więc zarzekać się, że nie oceniamy innych po pozorach, ale to okazuje się silniejsze od nas.

Zobacz również: 21-latka twierdzi, że jest ZBYT PIĘKNA. Uroda rujnuje jej życie

Polecane wideo

Waży 185 kg, ale ciągle jej mało. Chce zostać najcięższą dziewczyną na świecie
Waży 185 kg, ale ciągle jej mało. Chce zostać najcięższą dziewczyną na świecie - zdjęcie 1
Komentarze (4)
Ocena: 5 / 5
EloElo (Ocena: 5) 13.11.2018 17:46
A mi właśnie wydaje się, że osoby z nadwagą są bardziej sympatyczne niż chude szczupaki, które zwykle przez swoją "idealną" figurę są sukowate. Piszę z doświadczenia
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 12.11.2018 11:29
to wyniki badań na reprezentatywnej grupie, które nie muszą mieć wiele wspólnego z Twoim osobistym zdaniem
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 12.11.2018 10:23
Co za bzdury. Mi się chude panieny kojarzą z uniwersalnymi dajkami gotowymi na każdą okazję i co? Mam rację? Ludzie z nudów już nie mają co wymyślić.
zobacz odpowiedzi (1)

Polecane dla Ciebie