Tatuaże z henny cieszą się coraz większą popularnością. Stanowią one doskonałą alternatywę dla tradycyjnego tatuażu, ponieważ wzory są zmywalne, a rysowanie ich na skórze jest zupełnie bezbolesne. Co ciekawe, gotowe zestawy do robienia tymczasowych tatuaży można kupić w sklepie, ale ciemną pastę da się także stworzyć w domowym zaciszu.
Zobacz także: Wzory tatuaży. Jak dobrać tatuaż do osobowości?
Jeśli zatem marzysz o tatuażu z henny, dobrze trafiłaś. Oto krótki przewodnik po hennie, zmywalnych wzorach oraz technikach usuwania barwnika ze skóry.
Henna nie jest wynalazkiem XXI wieku. Tatuaże z tego naturalnego barwnika, uzyskiwanego ze sproszkowanych liści i pędów lawsonii bezbronnej, wykonywano już 5 tysięcy lat temu. W starożytnym Egipcie zdobiono henną ciała zmarłych faraonów. W dzikich plemionach Afryki zarówno mężczyźni, jak i kobiety malowali tym barwnikiem włosy, paznokcie i skórę. Współcześnie natomiast nadal praktykowana jest tradycja malowania henną dłoni oraz stóp przez panny młode.
Hennę można zrobić samodzielnie w domu. W jaki sposób? Oto instrukcja krok po kroku. Najpierw wsyp do miseczki hennę w proszku (kupisz ją w sklepie ekologicznym), a następnie dodaj do niej soku z cytryny oraz odrobinę miodu. Wszystko wymieszaj drewnianą łyżką. Konsystencja henny powinna być stosunkowo gęsta. Odstaw miksturę do czasu, aż pasta zbrązowieje.
Zobacz także: Tatuaże damskie. Jaki wzór wybrać i w jakim miejscu zrobić?
Zanim przystąpisz do robienia tatuażu z henny, upewnij się, że masz do tego wszystkie niezbędne akcesoria. Przede wszystkim będziesz potrzebować aplikatora. - Możesz zainwestować w profesjonalny sprzęt i kupić go w specjalistycznym sklepie, na aukcjach internetowych lub po prostu wykorzystać pusty pojemniczek po kroplach do oczu, wodzie utlenionej lub innym płynie. Ważne, by końcówka pojemnika miała odpowiednio małą średnicę. Powinna umożliwić wypływanie henny w momencie rysowania odpowiedniego wzoru i jednocześnie nie dopuścić do sytuacji, w której płyn będzie nadmiernie rozlewał się po skórze – czytamy na poradnikzdrowie.pl.
Upewnij się także, że masz gumowe rękawiczki oraz papierowe ręczniki. Porządnie zabezpiecz nimi swoje ubranie – w ten sposób zniwelujesz ryzyko ewentualnych plam.
Ostatnią rzeczą, jakiej będziesz potrzebować to gotowe szablony do wykonywania tatuaży z henny. Możesz oczywiście wykonać wzór bez nich, ale nie oszukujmy się – jeśli nie masz w tym doświadczenia lub twoje zdolności plastyczne pozostawiają sporo do życzenia, tatuaż zamiast cię zdobić, będzie cię szpecił. I to nawet przez sześć tygodni!
Wydrukowany lub kupiony szablon przenieś na kalkę i odciśnij narysowany wzór na skórze. Nie używaj do tego jednak flamastrów, ponieważ kontur wzoru będzie wówczas za szeroki. Postaw raczej na cienkie linie, które przy tego rodzaju tatuażach prezentują się dużo bardziej estetycznie.
- Aplikatorem nanieś hennę na odciśnięty na skórze wzór, a następnie poczekaj aż całkowicie wyschnie. Tatuaż nie powinien mieć kontaktu z wodą przynajmniej przez 5 godzin. Potrzebuje czasu, by dobrze się utrwalić. Później możesz usunąć zaschniętą warstwę henny zalegającą na skórze i cieszyć się nowym tatuażem – radzi serwis poradnikzdrowie.pl.
Tatuaż z henny ci się znudził lub przestał wyglądać estetycznie? Spokojnie. Istnieje szereg sposobów na szybkie usunięcie henny z naskórka.
Po pierwsze: spróbuj ścierania. Umyj tatuaż mydłem antybakteryjnym, nałóż na skórę oliwkę, a następnie delikatnie pocieraj to miejsce pumeksem. Metoda jest dość inwazyjna, ale po kilku próbach powinna przynieść pożądany efekt.
Wskazówka: Tatuaż zniknie szybciej, jeśli regularnie będziesz wykonywać peelingi.
Inną metodą na usunięcie tatuażu z henny jest pocieranie go wacikiem nasączonym alkoholem. Nie jesteś fanką tego sposobu? W takim razie spróbuj wykonać pastę z sody oczyszczonej i cytryny. Miksturę nałóż na wzór i po kwadransie zetrzyj ją pumeksem lub twardą stroną gąbki. Jeśli zajdzie taka potrzeba, powtórz czynność.
Zobacz także: Agnieszka Szulim - zbyt świeża henna?