NIE UWIERZYSZ: Jak często powinnaś się myć?

Wiemy, co na ten temat mówią specjaliści.
NIE UWIERZYSZ: Jak często powinnaś się myć?
Fot. Unsplash
16.11.2017

Jak często powinnyśmy się myć? Każda z nas zadaje sobie to pytanie, ale jednocześnie trzyma się pewnych zasad. Są kobiety, które myją się dwa razy dziennie, a inne tylko raz. Zdarzają się też przypadki, gdy kobiety biorą kąpiel lub prysznic 2-3 razy na tydzień. Wszystkie kierują się tym, jak zostały wychowane, własnym komfortem oraz opiniami, z którymi się zapoznały.

Dużo zależy też od miejsca zamieszkania. Wiadomo, że osoby żyjące na południu, gdzie temperatura jest wyższa, będą się myły częściej, a osoby żyjące na północy rzadziej. Portal wp.pl podaje, że Brazylijczycy myją się nawet 11 razy tygodniowo, natomiast Amerykanie i Europejczycy o 4 mniej.

Jeżeli chodzi o zdanie, jak często należy się myć, bywa różnie. Można natknąć się na różnice w poglądach nawet wśród lekarzy i dermatologów.

Jak często trzeba się myć?

Oddzielną opinię trzeba przedstawić dla dzieci. Na wp.pl czytamy, że w krajach skandynawskich, Niemczech czy Polsce pracownicy porodówek radzą, aby myć najmłodszych co kilka dni. Dlaczego nie co dzień? Chodzi o wzmocnienie odporności. Jak w każdej sytuacji należy jednak zachować rozsądek. Gdy maluch się zabrudzi, powinno się go umyć.

W przypadku dorosłych zaleca się mycie dwa razy w tygodniu. Jest to zdanie dermatologów. Zbyt często zażywana kąpiel szkodzi naszej skórze. Staje się ona wysuszona i pozbawiona warstwy ochronnej. Ponieważ większości z nas trudno byłoby się zastosować do tego zalecenia zważywszy na poczucie komfortu, specjaliści zalecili trzymania się kilku wskazówek. Po pierwsze codzienna kąpiel nie powinna trwać długo – najwyżej kilka minut. Ważna jest też temperatura wody. Lepiej, żeby nie była zbyt gorąca. Na koniec zaleca się zaaplikowanie balsamu.

Chociaż ograniczenie kąpieli jest ważne, zdarzają się wyjątki. Można do nich zaliczyć upały, intensywny wysiłek fizyczny czy zabrudzenie.

To każda z nas sama musi zadecydować, co zrobi z tymi informacjami, ale bez wątpienia dobrze jest wziąć pod uwagę zdanie specjalistów.

Zobacz także: Pamiętacie kobietę z wyjątkowo paskudnymi zębami? Zobaczcie, jak wygląda po wizycie u dentysty! (WOW)

 

Polecane wideo

Komentarze (3)

Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 16.11.2017 03:12
No dobrze, mysle ze zdajemy sobie sprawe z tego, ze kapiel, czy prysznic codzienny, uwrazliwa skore. Ale co z myciem pod pachami, kroczem? Twarz wiadomo, ze codziennie. Ale jakbysmy mieli codziennie osobno myc krocze, stopy i pachy, to zajeloby to wiecej czasu, niz pojscie pod prysznic i umycie sie calej. Nie ma tu dobrego rozwiazania. Ja mam np tlusta skore, ale przy codziennej kapieli, skore mam wysuszona, a na dekolcie mam po prysznicu, czerwone plamy, ktore schodza po ok pol h, ale sa. I mam tak po kazdym! Zelu, tych dla alergikow i eko rowniez. Podraznienia nie mam z kolei po mydle z oliwy z oliwek z aleppo.
zobacz odpowiedzi (2)

Polecane dla Ciebie