Pomocy! Mam 20 lat i haluksy. Wstydzę się swoich stóp...

Tak zwany paluch koślawy potrafi uprzykrzyć życie, a dolegliwość coraz częściej dotyczy kobiet 20-30-letnich. Jak sobie z nią poradzić?
Pomocy! Mam 20 lat i haluksy. Wstydzę się swoich stóp...
Fot. Unspash.com
23.10.2017

Zawsze słyszałam, że haluksy to problem starszych kobiet. Prawda jest niestety inna” – twierdzi 28-letnia Kinga, która zmaga się z tym coraz powszechniejszym schorzeniem ortopedycznym. „Sama do tego doprowadziłam, bo już jako nastolatka uwielbiałam paradować w butach na obcasie, teraz żałuję, że nie słuchałam matki, która mnie przed tym ostrzegała. Teraz każdy but jaki założę sprawia mi ból i chodzę jak kaczka, żeby tylko nie urazić bolącego palca. Masakra. W dodatku lekarz stwierdził, że prawdopodobnie jedynym rozwiązaniem będzie operacja. Trochę mnie to niepokoi” – przyznaje Kinga.

Z haluksami zmaga się także popularna aktorka Anna Dereszowska. „Nie obnoszę się z kompleksami. Wspominam o nich tylko wtedy, gdy jestem pytana. Myślę, że mam zdrowe podejście do siebie i jak każdy człowiek czuję własne niedostatki” – tłumaczy znana aktorka, która przyznaje się do różnych niedoskonałości urody, m.in. koślawych paluchów. Dokuczały one też innej aktorce, Grażynie Wolszczak, która zdecydowała się na zabieg chirurgiczny, by pozbyć się uciążliwego kłopotu.

RAPORT: Coraz więcej nastolatków zakażonych HIV!

Haluks, czyli zniekształcenie stopy spowodowane chorobą zwyrodnieniową, jest defektem nie tylko medycznym, ale również kosmetycznym, ponieważ jego konsekwencje wpływają na estetykę i wygląd stóp. Dolegliwość dotyczy zwłaszcza kobiet. Kiedyś stwierdzano ją przede wszystkim u osób po 40. roku życia, dziś coraz częściej pojawia się nawet u młodzieży.

Przyczyną schorzenia bywają bowiem czynniki genetyczne – jeśli nasza mama czy babcia zmagały się z koślawym paluchem, istnieje duże prawdopodobieństwo, że defekt wystąpi również u nas, niekiedy już w bardzo młodym wieku. Często towarzyszy on płaskostopiu poprzecznemu, charakterystycznej budowie stopy (tak zwana stopa egipska) czy chorobom układowym, na przykład reumatoidalnemu zapaleniu stawów.

Na rozwój haluksów wpływamy również same, zwykle nieprawidłowymi nawykami (zwłaszcza noszeniem obuwia o wąskich noskach czy na wysokich obcasach), ale również wykonując pracę wymagającego wielogodzinnego stania czy nie dbając o zachowanie odpowiedniej masy ciała.

Haluksy w młodym wieku

Fot. Unspash.com

Haluks nie tylko brzydko wygląda, ale również wywołuje okresowe zapalenie skóry spowodowane kontaktem stopy z obuwiem. Symptomy choroby zależą od stopnia zaawansowania choroby. Zwykle jest to podrażnienie skóry dookoła haluksa, odczuwanie bólu podczas intensywnego chodzenia, a także  zaczerwienienie i ból stawów. W poważniejszych stadiach schorzenia ból występuje nawet podczas normalnego marszu, towarzyszy mu zesztywnienie stawu, pojawia się też duża narośl kostna. W ciężkich przypadkach nawet krótki spacer w wygodnych butach  powoduje poważny dyskomfort.

Nie warto jednak czekać, aż pojawią się tak męczące symptomy. Warto pamiętać, że w początkowej fazie rozwoju haluksów mamy największe szanse na usunięcie problemu. Ortopeda zleci bowiem zrobienie zdjęcia RTG, określi skalę problemu i ustali postępowanie lecznicze, które zmniejszy dolegliwości bólowe, spowolni wzrost haluksów i złagodzi ból stóp.

Sposobów na ulżenie w cierpieniu jest sporo, od doboru odpowiedniego i wygodnego obuwia oraz właściwej, indywidualnie dopasowanej wkładki ortopedycznej po fizykoterapię (zabiegi z wykorzystaniem jonoforezy, laseroterapii, pola magnetycznego, krioterapii czy ultradźwięków pomogą złagodzić miejscowy stan zapalny i zmniejszyć dolegliwości bólowe).

Skuteczną metodą bywa kinesiotaping, czyli zastosowanie odpowiednio założonych elastycznych plastrów korygujących niewłaściwe ułożenie palucha, co powoduje zmniejszenie bólu i stanu zapalnego, a także opóźnia procesy deformacyjne stopy.

Haluksy w młodym wieku

Fot. Unspash.com

W walce z haluksami sprawdzają się również inne nowoczesne sposoby, na przykład zakładanie tak zwanego klina separacyjnego, który zapobiega nachodzeniu palucha na sąsiedni palec i powoduje zmniejszenie jego koślawości.

Ciekawym rozwiązaniem jest też silikonowa osłonka na haluksy w kształcie tunelu, zakładana na paluch oraz śródstopie. Zmniejsza ból, izolując bolesne miejsca i przyśpiesza gojenie ran na skórze, zapobiega również ocieraniu palucha przez obuwie, amortyzuje boczne uderzenia oraz chroni przed urazami. Wkładkę można stosować pod skarpetkę, jak również do odsłoniętych butów. Chętnie stosowane są również aparaty  korekcyjne (używane na dzień albo na noc), zmniejszające bolesność oraz zapobiegających dalszej deformacji stawu.

„Najwłaściwszą i najbardziej skuteczną metodą dziś dostępną, poza leczeniem operacyjnym, jest stosowanie wkładek ortopedycznych wykonywanych na  bazie przeprowadzonego badania komputerowego stóp. Badanie takie pozwala ustalić części stopy odpowiedzialne za powstawanie deformacji i odczuwane dolegliwości. Ocena w trakcie badania takich parametrów, jak między innymi punkty obciążania na stopie, długość rozcięgna podeszwowego, ustawienie palucha, pięty, umożliwia wykonanie wkładek indywidualnych do butów, w tym również, tzw. wkładek biznesowych, zarówno dla mężczyzn jak i kobiet” – tłumaczy dr Piotr Nowak, ortopeda ze Szpitala Centrum ENEL-MED.

W zaawansowanym stadium choroby jedyną skuteczną metodą leczenia haluksów pozostaje zabieg chirurgiczny.

RAF

Polecane wideo

Komentarze (6)

Ocena: 5 / 5
HalluxBezBólu (Ocena: 5) 28.09.2018 17:09
Ważne jest aby pozbyć się dolegliwości bólowych i jeśli jest to możliwe wprowadzić profilaktyķę kontra hallux lub jeśli jesteśmy po operacji dbać o stopę aby ponownie nie doprowadzić do powstania halluxa. Na każdym z tych etapów może pomóc wkładka ortopedyczna. Ja używam po operacji nowych dynamicznych wkładek ortopedycznych footwave hallux i bardzo dobrze chronią i ustawiają moją stopę
odpowiedz
eva (Ocena: 5) 29.08.2018 12:23
Używa ktoś jakiegoś korektora na halluksy i może polecić? Czytałam na stronie  http://haluksy-leczenie.pl/przygotowac-odpowiednie-obuwie-haluksy/ że dobry jest hallu solution. Używa go ktoś?
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 29.08.2018 11:30
Używa ktoś jakiegoś korektora na halluksy i może polecić? Czytałam na stronie  http://haluksy-leczenie.pl/przygotowac-odpowiednie-obuwie-haluksy/ że dobry jest hallu solution. Używa go ktoś?
odpowiedz
Leoni (Ocena: 5) 01.03.2018 11:37
W poradni an Migdałowej w warszawie robią takie zabiegi oraz prowadzą rehabilitację po nich. Osobiście miałam usuwane tam halluksy i rehabilitację i bardzo sobie chwalę cały personel oraz przebieg leczenia.
odpowiedz
Lena (Ocena: 5) 23.10.2017 13:13
No niestety ciasne czubki i obcasy to tragedia dla stóp. Też się nabawiłam przez to haluksów. Mama mi kupiła specjalne wkładki do butów stepforward i znalazłam na necie ćwiczenia. Już widzę poprawę na szczęście bo operacji chciałabym uniknąć. No i pozbyłam się wszystkich szpilek, żeby mnie nie kusiły.
zobacz odpowiedzi (1)

Polecane dla Ciebie