Włosy powinnaś myć raz w tygodniu, a antyperspirantu używać przed snem. Poznaj NOWE zasady higieny osobistej!

Przekonaj się, czy odpowiednio dbasz o higienę. A idziemy o zakład, że większość rzeczy robisz źle.
Włosy powinnaś myć raz w tygodniu, a antyperspirantu używać przed snem. Poznaj NOWE zasady higieny osobistej!
Fot. iStock
01.10.2016

Rzadko zastanawiamy się nad codzienną higieną. Mamy pewne nawyki i przekonania wyniesione z domu, ale ich skuteczność niekoniecznie pokrywa się z celem, w jakim je wdrażamy w życie. Jest nim oczywiście dobre zdrowie naszej skóry, zębów czy włosów. Bywamy tak zaparte we własnych poglądach na temat higieny, że ignorujemy najnowsze odkrycia w tej dziedzinie. Często zdarza się też, że po prostu puszczamy je mimo uszu, ponieważ mamy wiele ważniejszych spraw na głowie.

Czy zastanawiałaś się jednak, jak często powinnaś brać prysznic i o jakiej porze? Czy używanie nici dentystycznych oraz płynu do płukania jamy ustnej jest naprawdę konieczne? Jak często powinnaś wymieniać maszynkę do golenia? Odpowiedzi na te i pozostałe pytania znajdziesz w dalszej części artykułu.

Zobacz także: Jak odwrócić uwagę od brzydkich zębów?

codzienna higiena

Fot. Thinkstock

Jak często powinnaś myć włosy?

Odpowiedź jest krótka i prosta. Tak naprawdę żadna z nas nie potrzebuje codziennego mycia, choć wiele kobiet nie zdaje sobie z tego sprawy. Częstotliowść mycia włosów zależy od typu skóry głowy. Jeżeli masz normalną lub suchą skórę, wystarczy że umyjesz włosy raz lub dwa razy w tygodniu.

codzienna higiena

Fot. iStock

Jak często powinnaś czyścić zęby?

Amerykańskie Stowarzyszenie Stomatologiczne zaleca, aby myć zęby dwa razy dziennie przez dwie minuty. Specjaliści nie precyzują jednak, o jakiej porze dnia powinna nastąpić ta rutynowa czynność. Jak najbardziej konieczne jest wyczyszczenie zębów przed położeniem się do łóżka. Podczas snu produkujemy mniej śliny, co może prowadzić do powstawania próchnicy. Lepiej nie stwarzać jej ku temu jeszcze lepszych warunków poprzez zaniedbanie wieczornej higieny jamy ustnej.

Zobacz także: Do czego może doprowadzić brak higieny jamy ustnej? (SZOKUJĄCE FAKTY)

codzienna higiena

Fot. Thinkstock

Kiedy najlepiej użyć antyperspirantu?

Najlepszy moment jest przed położeniem się spać. W ten sposób zablokujemy kanały, przez które wydobywa się pot, i budząc się o poranku, nie będziemy miały spoconych pach. Większość antyperspirantów działa przez 24 godziny, dlatego nie musimy mieć obaw, że zaczniemy brzydko pachnieć przed zakończeniem godzin pracy.

codzienna higiena

Fot. iStock

Jak często brać prysznic?

Niektóre kobiety biorą prysznic raz dziennie, inne dwa razy dziennie i zdarzają się osoby, które myją się bardzo rzadko. Specjaliści przekonują jednak, że wiekszość z nas bierze prysznic zdecydowanie za często. Dermatolodzy, którzy wypowiedzieli się na portalu businessinsider.com, stwierdzili, że wystarczy nam jedno mycie na dwa, a nawet trzy dni. Wszystko zależy od tego, gdzie mieszkamy i jak często ćwiczymy. Lepiej brać prysznic z rana czy wieczorem? To zależy od wielu czynników, ale w przypadku skóry tłustej, lepiej iść pod prysznic wieczorem.

codzienna higiena

Fot. Thinkstock

Jak często czyścić zęby nicią dentystyczną?

Amerykańskie Stowarzyszenie Stomatologiczne zaleca czyszczenie raz dziennie, ale w jednym z raportów z sierpnia br. pokazano inne wnioski. Otóż efektywność używania nici dentystycznych nigdy nie została zbadana naukowo. Jeżeli nie mamy naukowych dowodów, być może używanie nici dentystycznej wcale nie jest konieczne. Chociaż ten przypadek zapewne spotkałby się z zagorzałą polemiką środowiska dentystycznego.

codzienna higiena

Fot. iStock

Czy powinnyśmy używać płynu do płukania jamy ustnej?

Brytyjska Narodowa Służba Zdrowia zaleca używanie płynu do płukania jamy ustnej, ponieważ zawarty w nim fluor pomaga zapobiec próchnicy zębów. Nie powinnyśmy jednak płukać jamy ustnej zaraz po wyczyszczeniu zębów. Kolejny wniosek? Pomimo rekomendacji brytyjskich specjalistów, szczotkowanie jest ważniejsze niż używanie płynu.

codzienna higiena

Fot. Thinkstock

Jak często wymieniać maszynkę do golenia?

Wszystko zależy od maszynki, ale jeżeli często się zacinasz, prawdopodobnie jest już tępa i trzeba ją wyrzucić. Maszynki z dobrym ostrzem nie musimy przyciskać zbyt mocno do skóry, ponieważ i tak dobrze działa. Aby przedłużyć jej żywotność, opłukaj maszynkę ciepłą wodą po każdym użyciu, a następnie wystaw na powietrze do wyschnięcia, aby nie zardzewiała.

Zobacz także: Czy jesteś pewna, że wiesz jak powinno się używać olejku rycynowego na włosy?

 

Źrodło: www.businessinsider.com

Komentarze (15)

Ocena: 3.87 / 5
gość (Ocena: 1) 10.10.2016 22:00
ale patola, mycie włosów raz na tydzień i dupska na 3 ? !! WTF
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 08.10.2016 00:18
Moja higiena osobista wyglada tak: - mycie twarzy rano i wieczorem - mycie zebow dwa razy dziennie, rano, wieczorem - mycie wlosow codziennie - podmywanie okolic intymnych, pach oraz stóp dwa razy dziennie rano i wieczorem - prysznic/kapiel calego ciala raz na 2-3 dni
odpowiedz
Kaya (Ocena: 1) 03.10.2016 06:47
Beznadziejne. te wszystkie nie pocące sie cipy które wg piszą ,ze mozna sie nie umyc powinny ze wstydu płonąć, Jak porąbany artykuł to własnie dla takixg śledzi. Czy tylko smród własnego potu skłania je by wkoncu spotkały sie z woda?? Obrzydliwe
odpowiedz
x (Ocena: 2) 02.10.2016 21:28
Raz w tygodniu? Nie przy tym zanieczyszczeniu środowiska, zakurzeniu. Włosy do tego nic nie mają. Codziennie - to obowiązek. Nic im to nie szkodzi. Myję tak włosy 45 lat i mam piękne.
odpowiedz
Giu (Ocena: 5) 01.10.2016 23:25
Zęby należy płukać płynem przed myciem szczoteczką!!!
odpowiedz

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo