Kolagen i elastyna – czemu są tak ważne dla kondycji skóry?

Kolagen i elastyna to substancje istotne dla prawidłowego przebiegu bardzo wielu procesów w naszych organizmach. Jednym z najważniejszych zadań tych składników jest dbanie o zdrowie naszej skóry. Przeczytajcie, w jaki dokładnie sposób wpływają one na jej kondycję i wygląd.
Kolagen i elastyna – czemu są tak ważne dla kondycji skóry?
30.09.2016

Z wiekiem skóra traci swoją gładkość ze względu na uszkodzenia i zanik tworzących ją włókien kolagenowych. Firmy kosmetyczne wykorzystują substancje, których zadaniem jest wsparcie wspomnianych włókien – np. poprzez ich odbudowę. Warto zatem pamiętać, że w sklepach dostępne są też produkty zawierające sam kolagen, najczęściej wsparty elastyną, również naturalnie występującą w ludzkim ciele. Sprawdź, za co odpowiadają kolagen i elastyna i dlaczego ich obecność jest tak istotna dla naszego organizmu.

Za co odpowiada kolagen?

Kolagen to białko stanowiące około 30% całości białek znajdujących się w ludzkim ciele. Jego obecność zapewnia skórze właściwie nawilżenie, a co się z tym wiąże – sprężystość i jędrność. Dzięki niemu komórki skóry mogą się regenerować i odtwarzać. Kolagen stosowany jest nie tylko jako składnik produktów przeciwzmarszkowych, ale też jako substancja przyspieszająca powrót skóry do zdrowia po oparzeniach, rekonstrukcjach i zwykłych zranieniach.

Niedobór kolagenu przede wszystkim objawia się przez tzw. pierwsze oznaki starzenia – zmarszczki, suchość skóry, przebarwienia, cellulit, matowienie naskórka, włosów i paznokci. Zbyt mała ilość kolagenu w naszym ciele powoduje też, że jest ono bardziej podatne na działanie i rozwój patogenów – np. drobnoustrojów, zanieczyszczeń środowiska i nowotworów.

Elastyna – jaką funkcję pełni w ludzkim ciele?

Elastyna to białko bardzo podobne do kolagenu. Wraz z nim występuje w tkance łącznej i powoduje, że pojedyncze komórki ciała tworzą większe struktury. Jej sprężyste włókna zapewniają skórze, jak sama nazwa wskazuje, elastyczność. Dzięki elastynie rozciągnięta skóra może powrócić do swojego „naturalnego” kształtu.

Kolagen i elastyna – dlaczego warto szukać ich w kosmetykach?

Do 25 roku życia poziom kolagenu i elastyny w ludzkim ciele utrzymuje się na stałym poziomie. Oba białka są w stanie szybko się regenerować i odbudowywać swoje struktury. Niestety, po przekroczeniu tej granicy wiekowej, włókna kolagenowe i elastynowe stają się coraz słabsze i coraz gorzej pełnią swoje funkcje.

Z wiekiem kolagen zawarty w skórze przestaje wiązać się z wodą. Skóra staje się sucha, a proces ten wpływa także na obecność elastyny. Warto zaznaczyć, że ciało człowieka wytwarza elastynę mniej więcej do 25 roku życia – między 40 a 50 rokiem życia dochodzi dlatego do zupełnego zaniku jej włókien.

Kosmetyki dostępne na rynku bardzo często łączą działanie kolagenu i elastyny. Białka te bardzo dobrze się uzupełniają – bazujące na nich preparaty nawilżają i regenerują skórę, oddziałując na nią również odmładzająco i chroniąc ją przed zewnętrznymi, szkodliwymi czynnikami. 

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5

Polecane dla Ciebie